Bár a hallgatói ösztöndíjszerződés hazai munkavállalásra kötelezi az egyetemi képzést szeptemberben megkezdő diákokat, sokan terveznek hosszabb időre külföldre menni a diploma megszerzése után. Az SZTE elsőéveseinek is kikértük a véleményét, a legjobb esetben is csak semlegesen reagáltak a felsőoktatásban végbement változásokra.
4774 állami finanszírozásban felvételt nyert hallgató kezdhette ösztöndíjszerződéssel tanulmányait idén a Szegedi Tudományegyetemen - ezzel a korábban röghöz kötésként emlegetett, kötelező magyarországi munkavállalást is szignózva. A szerződés két fő kritériuma ugyanis az, hogy az ösztöndíjas legalább a képzési idő másfélszerese alatt szerezzen diplomát, illetve a végzést követő 20 éven belül a képzési idő kétszereséig itthon keresse a kenyerét. Az első feltétel nem teljesítése esetén az ösztöndíj felét, a másik esetében annak teljes összegét fogja követelni a renitens tanulótól a Nemzeti Adó- és Vámhivatal. A felsőoktatási törvénytervezet ellen ugyan itt Szegeden is foggal-körömmel,
, sőt még
is hadakoztak a hallgatók, a
bevezetése mégsem rettentette el a diákokat a felsőoktatástól. Az SZTE elsőéves hallgatóihoz fordulva azt azért felderítettük, hogy (a demonstrációk leggyakrabban használt szavát idézve) továbbra sem rózsás a helyzet a szerződés általános megítélését illetően. Kevesen fogadják el a friss diplomásokat itthon tartó rendelkezést, lehetőségeiket korlátozó béklyóként tekintenek a szerződésre. Az Általános Orvostudományi Kar (ÁOK) megkérdezett hallgatói szerint a témát már ők is kibeszélték egymás között - nem tudnak a karon olyan személyről, aki ne akarna elmenni legalább rövidebb ideig külföldre a diplomázást követően.
Balajthy Anna (a fotón lévő szőke lány)
nehéz szívvel írta alá a szerződést, egyedül az a tudat nyugtatta meg, hogy az Alkotmánybíróság is jogellenesnek tartja bizonyos pontjait - reméli, hogy mire végez már eltörlik azt. A fővárosból érkezett, ÁOK-n elsőéves lány diploma után azonnal venné a kalapot, Nyugat-Európába, de leginkább az Egyesült Államokba utazna ki. Amennyiben sikerülne tartósan elhelyezkedni, valószínűleg végleg kint is maradna. "Ti tudtok olyanról a szakon, aki nem akarna elmenni az egyetem után?" - tette fel a kérdést a Tanulmányi és Információs Központ kávézójában ücsörgő népes asztaltársaságának. Nem tudtak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.