Az 1956 október 23-án Budapesten kitört forradalom első szikrái Szegeden, az egyetem bölcsészkari épületének Auditórium Maximumában izzottak fel - magyarázta a Telin TV-nek Miklós Péter történész, aki a korról és szegedi vonatkozásairól is beszélt.
"1956 és az októberi forradalom annak a nagy történelmi bizonysága, hogy hosszú időn keresztül egy emberellenes, életellenes diktatúrát nem lehet fenntartani" - magyarázta a Telin TV-nek adott interjújában
Miklós Péter
történész. Bár a rendszer saját magát népi demokráciának nevezte, ahol minden állampolgár a saját teljesítményéhez mérten kap jutalmat, a gyakorlat azonban nem ez volt: számos társadalmi réteget nyomorba döntött és üldözött a
Rákosi
-féle diktatúra. Ilyen a parasztság, melytől elvették a földjeiket, a közigazgatásban elhelyezkedett kispolgári réteg, de a kereskedők, iparosok is áldozatai voltak ennek a rendszernek - emelte ki a történész. 1956 októberében a szegedi egyetem hallgatói is néhány kisebb, szociális és tanulmányi törekvéssel álltak elő: a lányok mentesüljenek a honvédelmi oktatás alól, ne legyen kötelező az orosz nyelv, vagy hogy Marxizmus-Leninizmusból ne jegyet, hanem csak teljesítési aláírást kapjanak. A hallgatók az egyetem bölcsészkari épületének Auditórium Maximumába gyűltek össze, ahol ennél már komolyabb, politikai jellegű témák is szóba kerültek. Ekkor alakult meg a Magyar Egyetemisták és Főiskolai Egyesületek Szövetsége, vagy Mefesz is, akik már a többpártrendszert, és a varsói szerződésből való kilépést követelték. "Innen küldöttség megy tovább más egyetemekre is, a pesti hallgatók pedig ez alapján szervezik a maguk tüntetését október 23-ra. Elmondható tehát, hogy a Budapesten kitört forradalom első szikrái Szegeden, az egyetem bölcsészkari épületének Auditórium Maximumában izzottak fel" - magyarázta Miklós Péter.
Tekintse meg a Telin TV Miklós Péter történésszel készített interjúját (Szegedi Panoráma - 2012.10.19.)!
http://www.youtube.com/watch?v=udBCycuhsek
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.