Közélet

A régi horgosi határátkelő újranyitását sürgetik

A régi horgosi határátkelő újranyitását sürgetik

2012. október 30., kedd
A régi horgosi határátkelő újranyitását sürgetik

A Magyarország és Szerbia közötti gazdasági, turisztikai és emberi kapcsolatok fejlesztése érdekében mielőbb újra meg kellene nyitni a régi horgos-röszkei határátkelőhelyet - hangsúlyozta Fejsztámer Róbert, a Tisza Menti Információs Fejlesztési Központ vezetője kedden magyarkanizsai sajtótájékoztatóján.

A magyarkanizsai székhelyű központ igazgatója elmondta, hogy horgos-röszkei autópálya-átkelő megnyitása után lezárt régi határátkelő újbóli megnyitásával lehetne a legkisebb beruházással, leggyorsabban növelni a kapacitást, csökkenteni a várakozási időt és a zsúfoltságot. A régi átkelő egész Vajdaság szempontjából fontos újranyitása lehetőséget teremtene arra is, hogy a gyalogosok, kerékpárosok és a mezőgazdasági gépek - amelyek nem hajthatnak föl az autópályára - biztonságban átkeljenek a határon - mutatott rá az igazgató.

Fejsztámer Róbert

elmondta, a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat Bács-Kiskun Megyei Egyesülete és a magyarkanizsai önkormányzat uniós támogatással vizsgálta, hol lenne szükség új határátkelőhelyek nyitására, régiek újbóli üzembe helyezésére, illetve melyek azok az határállomások, ahol kisebb beruházással növelhető a kapacitás.

Jeges Ernő

közlekedési mérnök, a program szaktanácsadója elmondta, a tanulmány készítése során figyelembe vették Szerbia jövőbeni uniós belépését és az ország reménybeli csatlakozását a schengeni övezethez. A szakember elmondta, a tervek szerint még az idén megnyílhat az Ásotthalom és Királyhalom (Backi Vonogradi) közötti átkelő. A kapcsolatok javítása szempontjából fontos lenne a Tiszasziget-Gyála és Bácsalmás-Bajmok átkelő nyitva tartásának egész naposra bővítésére, illetve arra, hogy a teherforgalom 24 órában igénybe vehesse a hercegszántói átkelőt. A tanulmányban emellett 22 helyen javasolják a közúti kapcsolat kialakítását, olyan területeken, ahol az utak a határ két oldalán egymáshoz közel futnak, így a fejlesztések nem igényelnének jelentős beruházást. Ezeken a helyeken lehetőség lenne az alkalmi határnyitásra, a schengeni csatlakozást követően pedig az utak segítenék a térség gazdasági fejlődését – mondta Jeges Ernő.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.