1945. augusztus 6-án reggel 8 óra 15 perckor egy amerikai B-29-es, az Enola Gay, Paul W. Tibbets ezredes parancsnokságával atombombát dobott Hirosimára. Az atomtámadásban 140 ezer, más források szerint 240 ezer ember halt meg. A Békevilágtanács elnöksége 1978. július 13-i moszkvai ülésszakának javaslatára augusztus 6-át a Nukleáris Fegyverek Betiltásáért Folyó Harc Világnapjává nyilvánították.
A bomba – melyet az amerikaiak Little Boy-nak, vagyis kisfiúnak nevezték el – urán 235-ös izotópon alapuló fissziós (maghasadás elvű), 15 kilotonna robbanóerővel rendelkező atomfegyver volt. A vakító villanással és gombafelhővel kísért atombomba-robbanás a halottak és a romok városává tette Hirosimát. Az atomtámadás 140 ezer, más források szerint 240 ezer ember életét követelte, 70 ezer ember azonnal meghalt, a többiek pedig később, a sugárzás okozta betegségek következtében. „Akik életben maradtak, azok is a pokolba kerültek, és a halottakat irigyelték” – írta egy túlélő. A bomba a mai mapig is érezteti hatását. http://www.youtube.com/watch?v=NF4LQaWJRDg Az addig elképzelhetetlen pusztítás után két hónappal
Truman
elnök 1150 katonát és civileket – köztük fotósokat – küldött a városba. Ez a speciális katonai csoport azzal a céllal érkezett, hogy elemezze és dokumentálja Hirosima megmaradt épületeinek fizikai állapotát. Két év múlva, 1947-ben Hirosima polgárai „Soha többé Hirosimát!” jelszóval tartották meg háromnapos Béke-ünnepségüket, ami azóta is a város legnagyobb ünnepe. 1949-ben a kormány a Béke és az Emlékezés Városává nyilvánította Hirosimát és rendkívüli mértékben támogatta az újjáépítést. A lakosok száma 1960-ra érte csak el a háború előtti lélekszámot, de 1972-ben már 534 000 ember élt a városban.
II. János Pál
pápa 1981-ben meglátogatta az Atombomba Emlékmúzeumot, ahol beszédet mondott a Béke emlékparkban összegyűlteknek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.