Közélet

Németországi tanácskozáson álltak ki a magyar alkotmányozásért

Németországi tanácskozáson álltak ki a magyar alkotmányozásért

2012. július 2., hétfő
Németországi tanácskozáson álltak ki a magyar alkotmányozásért

Megkérdőjelezhetetlenül legitim és feltétlenül szükséges lépés volt az alkotmányozás Magyarországon - állapították meg a kelet-közép-európai régió politikai kultúrájának fejlődéséről Passauban tartott nemzetközi pódiumbeszélgetés résztvevői.

Az idén 60 éves Passaui Európai Ünnepi Fesztiválhetek című rendezvénysorozat részeként a bajorországi város egyetemén "Érettek vagyunk-e Európa értékeire?" címmel tartott vasárnapi beszélgetés vezetője,

Heinrich Oberreuter

az MTI-nek hétfőn telefonon elmondta: a résztvevők között egyetértés mutatkozott abban, hogy a választáson szerzett kétharmados parlamenti többség demokratikus legitimációt biztosított az új alaptörvény megalkotásához. Az "alkotmány kérdését pedig meg kellett oldani", hiszen a rendszerváltozás csak Magyarországon nem vezetett alkotmányozáshoz - mondta Oberreuter, a fesztivál kuratóriumának elnöke, a passaui egyetem politológia tanszékének volt vezetője. A pódiumbeszélgetésen részt vett

Balog Zoltán

, az emberi erőforrások minisztere, továbbá

Franz Schausberger

, az ausztriai Salzburg tartomány korábbi tartományfőnöke,

Krzysztof Ruchniewicz

lengyel történész, a wroclawi egyetemen működő,

Willy Brandtról

elnevezett jelenkorkutató intézet vezetője és

Karl-Peter Schwarz

, a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című német konzervatív lap Csehországgal, Szlovákiával, Romániával és a balkáni országokkal foglalkozó tudósítója. Egyetértés mutatkozott abban is, hogy nem fejeződött be a múlt feldolgozása és a kommunizmus örökségének felszámolása. Az elitek egy része nem is érdekelt ebben, a kontinens keleti és nyugati felében egyaránt - hangsúlyozta Heinrich Oberreuter. A beszélgetés egy további vonulatára utalva megjegyezte: "elég nagy oktalanság" Magyarországgal kapcsolatban a kisebbségek hátrányos megkülönböztetéséről beszélni, hiszen Magyarország "éppen ennek az ellenkezőjét teszi", amit a romák felzárkóztatásáért a határokon belül és az uniós színtéren végzett munka is mutat. Nemcsak Magyarországra, hanem az európai értelmiség egészére is jellemző, hogy "szellemi háború dúl" a hagyományok és a történelem értelmezése, értékelése körül - mondta a német szakértő. A magyar alkotmányban megjelenő kultúrnemzet fogalommal kapcsolatban például "a baloldali sarokban rögtön revizionizmust kiáltanak". Az európai kultúra keresztény alapjaira történő bármiféle hivatkozást pedig a baloldali és a zöld értelmiség "reakciósnak minősít és megpróbál elnyomni", ez volt jellemző például az európai alkotmányról folytatott diskurzusra - mondta Heinrich Oberreuter.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.