Idén az első negyedévben 786 fővel csökkent a 420 ezer fős Csongrád megyei népesség – olvasható a Központi Statisztikai Hivatal tájékoztatójában. Jelentősen visszaesett a beruházások első negyedévi teljesítményértéke, illetve nőtt a munkanélküliségi ráta is.
A megyék aktuális társadalmi-gazdasági folyamatait negyedévente összegi a Központi Statisztikai Hivatal. A 2012. I. negyedévi tájékoztatóból kiderül, hogy Csongrád megyében az élve születések és a halálozások egyenlegeként 786 fővel csökkent a megye népessége. Az élve születések az előző év azonos időszakához képest megközelítőleg 6%-kal emelkedett, míg a halálozások száma 11%-kal. A 844 születés és az 1630 halálozás egyenlegeként kialakuló 786 fős fogyás lényegesen, több mint 18%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. A természetes fogyás népességre vetített 7,5%-os megyei értéke továbbra is jóval rosszabb az országos átlagnál, ami 5,4%.
Az első negyedévében – az országos tendenciától eltérően – élénkült a házasodási kedv, ez azonban csak enyhe korrekció az utóbbi évek alacsony szintjéhez képest. A három hónap során 165 pár állt anyakönyvvezető elé, csaknem 9%-kal több mint 2011. hasonló időszakában. A házasodási kedv így hosszú idő óta először ismét elérte az országos átlagot. A KSH munkaerő-felmérése alapján a megye 15-74 éves népességének közel 54%-a, mintegy 175 ezer fő tartozott a gazdaságilag aktívak körébe. Közülük 157 ezren foglalkoztatottként, valamivel több mint 18 ezren pedig munkanélküliként voltak jelen a munkaerőpiacon. Előbbiek száma valamelyest csökkent, utóbbiaké viszont 3%-kal nőtt. Az adatokból kitűnik, hogy a munkanélküliségi ráta 10,5%-ra emelkedett, de a megye a megye munkaerő-piaci pozíciója ennek ellenére is a legkedvezőbb a régióban. Legnagyobb mértékben, mintegy 20%-kal a vendéglátásban dolgozók száma csökkent. Az alkalmazottak legnagyobb hányadát foglalkoztató iparban mintegy 2%-os csökkenést regisztráltak. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete a 182 ezer forintot közelítette, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozók közel 176, a költségvetési szervezeteknél alkalmazottak mintegy 193 ezer forintot kerestek. A bruttó átlagkeresetek az országosnál jelentősebben, nem egészen 7%-kal emelkedtek 2011. azonos időszakához képest, ezen belül a versenyszférát csaknem 10, a költségvetést viszont csak 2% alatti növekedés jellemezte. Március végén 22 561 álláskeresőt tartottak nyilván a megyében, majd 9%-kal kevesebbet mint egy évvel korábban. Több mint egytizedük pályakezdő, számuk több mint 4%-kal emelkedett. A betöltetlen álláshelyek száma csaknem negyedével csökkent tavalyhoz képest, az elhelyezkedési esélyek így romlottak, hiszen egy üres álláshelyre az egy évvel korábbi 15-tel szemben 18 álláskereső jutott.
A KSH adataiból kitűnik, hogy a beruházások teljesítményértéke jelentősen csökkent az első negyedévben. A megyei székhelyű megfigyelt szervezetek ezen időszakban 17,9 milliárd forint értékű beruházást valósítottak meg, ami folyó áron 21%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. Országosan, illetve a megyék mintegy felénél visszaesés tapasztalható ezen a téren. A vizsgált időszakban a 4 fő feletti ipari vállalkozások Csongrád megyei telephelyein összehasonlító áron 4,2%-kal csökkent a termelés volumene az előző év azonos időszakához képest. A megye iparában januárban és februárban még enyhe növekedés mutatkozott, márciusban azonban 13%-os visszaesés következett be. A január-március közötti időszakban folyó áron csaknem 166 milliárd forint termelési értéket, az országos 2,8%-át állították elő a megyében. Az egy lakosra jutó ipari termelési érték valamivel meghaladta a 395 ezer forintot, amely az országos átlag mintegy kétharmada. Az országos átlaghoz képest is jelentősen, 28%-kal csökkent az építőipari szervezetek teljesítménye, míg országos szinten a csökkenés 12,4%. A dél-alföldi régió másik két megyéje közül Bács-Kiskunban 39,5%-os csökkenést, Békésben viszont a másik két megyei termeléssel szemben majdnem 13%-os növekedést regisztráltak. A Csongrád megyei több mint 7 milliárd forintos termelési érték csaknem felét az épületek építése ágazat adta, aminek teljesítménye ettől függetlenül 72,7%-ra csökkent az egy évvel korábbihoz képest. Ennél nagyobb visszaesést – közel 40%-ot – volt kénytelen elkönyvelni az egyéb építmény építése ágazat is. A speciális szaképítés mérséklődött a legkisebb mértékben 13,8%-kal.
Az első negyedévében a használatba vett lakások száma az országos tendenciával ellentétben jelentősen emelkedett, míg a kiadott lakásépítési engedélyeké az országosnál nagyobb mértékben csökkent az előző év azonos időszakához képest. A január-március közötti időszakban 140 lakást vettek használatba, 27%-kal többet, mint egy évvel korábban, és 77 lakásépítési engedélyt adtak ki az építésügyi hatóságok, ami valamivel több mint 14%-os elmaradást jelent 2011 első három hónapjához képest. Az új lakások több mint kilenctizedét Szegeden adták át, 68%-kal többet, mint 2011 első negyedévében. A többi városban és a községekben azonban erősen visszaesett a lakásépítések száma, előbbiek esetében 57, utóbbiaknál pedig 70%-kal. Az építtetői körön belül a vállalkozások által épített lakások részaránya 21-ről 51%-ra erősödött, a természetes személyeké azonban 79-ről 49%-ra visszaesett. Az új lakások közel fele-fele arányban készültek értékesítésre, illetve saját használatra. A családi házak építése gyakorlatilag a felére csökkent, míg a többszintes, többlakásos épületben készült lakások száma több mint 2 és félszeresére emelkedett. 2012 első három hónapjában mindössze 11 lakás szűnt meg, ezek közel kétharmada elavulás miatt.
Megyénk kereskedelmi szálláshelyeinek forgalma az országos stagnálással ellentétben tovább élénkült. Ez a kedvező tendencia – melynek oka a kapacitásbővítős és egyéb fejlesztő beruházások – már tavaly is megfigyelhető volt. 2011. első negyedévéhez képest 14%-kal több vendég, mintegy 31 ezer fő választotta Csongrád megyét. A növekedés mind a külföldi, mind a belföldi vendégek esetében megmutatkozott. Az eltöltött 64,8 ezer vendégéjszaka 27%-kal emelkedett, ami főként a külföldi vendégéjszakák számában bekövetkezett több mint 1,5-szeres növekedés eredménye. A 11 ezer fős külföldi vendégszám mintegy kéttizedével haladta meg a 2011. január-márciusi vendégforgalmat, ők több mint 25 ezer vendégéjszakát időztek a megye kereskedelmi szálláshelyein. Javult a férőhely-kihasználtság is, összességében csaknem 3 százalékponttal emelkedett, de így sem érte el a 15%-ot. A kapacitáskihasználtság – a vendégek több mint héttizedét elszállásoló – szállodák esetében volt a legmagasabb, közel 22%-os. A kereskedelmi szálláshelyek bruttó bevétele az idei esztendő első három hónapjában megközelítette a 918 millió forintot, ami csaknem egyharmadával volt magasabb az előző év január-márciusinál, ezzel egy időben a szálláshely-szolgáltatás árindexe 1,8%-os növekedést mutatott. A szállásdíjakból befolyt bevétel meghaladta a 472 millió forintot, a növekedés – az országos átlagot (4%) jóval meghaladóan – 37%-os volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.