Összesen 1204 beosztást szüntettek meg a Magyar Honvédségnél - a vezető szerveknél és a háttérintézményeknél - tavaly novembertől; csökkent a bürokrácia és a vezetői szintek száma - mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter kedden az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának ülésén.
A miniszter a tárcánál tavaly végrehajtott elbocsátásokról és szervezeti átalakításokról a bizottsági meghallgatáson azt mondta: az intézkedések fokozták a hatékonyságot, javították a katonai szervezetek létszámarányt és egységesítették a széttagolt háttérintézményi struktúrát. A honvédség mintegy hatmilliárd forintot takarított meg ezen lépésekkel - fűzte hozzá. A 2010-es adatokkal összehasonlítva a jelenlegi létszámról elmondható, hogy ötből kettő altábornagy, tizenötből öt vezérőrnagy, harminckettőből huszonhat dandártábornok, háromszáznegyvenegyből kettőszázhuszonhét ezredes és ezerkettőszázhetvenötből ezerhuszonöt alezredes maradt a honvédségnél. Az ésszerűsítés alatt megszüntettek öt - a HM háttérintézményei közé tartozó - költségvetési szervet, a NATO parancsnokságok struktúrájához igazodva csoportfőnökségeket alakítottak ki és jelentősen csökkent a vezetői beosztások száma is. A létszámot érintő változásokkal kapcsoltban elmondta azt is: sikerült beolvasztani a
Radó György
Honvéd Egészségügyi Központot a Honvédkórházba, így kétszázhatvanhat fővel kevesebbet alkalmaznak. A katonai ügyészség az idei év elejétől nem tartozik a honvédséghez, és a két katonai nemzetbiztonsági szolgálatból egyet hoztak létre, ami tovább csökkentette a létszámot.
Juhász Ferenc
, a bizottság MSZP-s tagja, egykori honvédelmi miniszter azt kifogásolta, hogy az átszervezésekkel szerinte csökkentek az ország katonai képességei.
Hende Csaba
válaszában hangsúlyozta: nem csökkentek a képességek, a honvédség erősebb lett, pusztán a létszámot racionalizálták, és az átszervezések kapcsán nem érte panasz vagy kritika a tárcát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.