Az alkalmassági vizsgálatokkal megkezdődött szerdán az önkéntes tartalékos rendszer kiépítésének újabb szakasza a Magyar Honvédségnél.
Mintegy kétezren jelentkeztek, és a tervek szerint a január elsején hatályba lépett honvédelmi törvénynek megfelelően 2014-re összesen nyolcezer önkéntes tartalékos katona áll majd a Magyar Honvédség szolgálatában.
Vanyur Tibor
ezredes, a Magyar Honvédség Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság vezetője az MTI-nek elmondta: elsősorban a korábban leszerelt katonák jelentkezésére számítottak, és a szerdai alkalmassági vizsgálaton részt vevő 54 ember döntő többsége valóban közülük került ki. "Ez természetes, hiszen a volt katonák kiemeltebb figyelmet fordítanak a honvédségre, könnyebben eljut hozzájuk az információ, és nagyobb az anyagi motiváció is amiatt, hogy esetükben a szolgálati járadék 16 százalékos személyi jövedelemadóját elengedik" - tette hozzá a parancsnok. Az ezredes tájékoztatása szerint a nyolcezres összlétszám mintegy kétezer védelmi és hatezer műveleti önkéntesre oszlik majd, tehát többnyire katonai szolgálatra várnak jelentkezőket.
Vendrei Gábor
orvos alezredes, a honvédség alkalmasságvizsgáló intézetének vezetője az MTI kérdésére elmondta, a műveleti önkéntesek kora várhatóan 40 és 57 év között fog mozogni a leszerelt katonák jelentkezésének nagy száma miatt; közülük csak azokat utasítják vissza, akik egészségi okból léptek ki a szolgálatból. Az önkéntes tartalékos szolgálat lényege, hogy az önkéntesek megtartják civil foglalkozásukat is. Első alkalommal 25 napra, ezt követően a szerződésben foglalt időtartamra, évente legfeljebb 15 napra hívhatják be őket. Ezenfelül az önkéntes tartalékos háromévente összesen legfeljebb hat hónap tényleges szolgálatra is berendelhető a Magyar Honvédség szervezeteihez. Fizetésüket, a költségtérítések, a kedvezmények és a támogatások mértékét a szerződéses katonákra vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani. Rendelkezésre állási díjra jogosult minden önkéntes, és ellátásukról, utaztatásukról is a honvédség gondoskodik. A civil munkavégzésre való tekintettel van mód a katonai szolgálat átütemezésére, elhalasztására, továbbá a minisztérium kárpótolja a munkáltatókat a kieső időért. Az önkéntes tartalékos rendszer nyitott, bárki jelentkezhet - legyen nő vagy férfi -, aki elmúlt 18 éves, feddhetetlen az előélete, és megfelel az egészségügyi, pszichikai és fizikai követelményeknek. Tavaly január elejétől kétezer önkéntes, ún. védelmi tartalékos állt szolgálatba, ők a fokozott őrzést igénylő létesítmények védelmét látják el, és a katasztrófavédelemben is bevethetők. Az őrző-védő feladatokat korábban civil biztonsági őrök teljesítették; a feladatkör honvédségbe integrálásával a minisztérium korábbi közlése szerint milliárdos megtakarítást értek el. A mostani állománybővítéskor már nem őrző-védő munkákra veszik fel a szigorú követelményeknek megfelelt jelentkezőket, hanem a katonai (műveleti) szolgálathoz kapcsolódó feladatkörökre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.