Közélet

B. Nagy: Állami gondoskodás alatt a megye vagyona és intézményei

B. Nagy: Állami gondoskodás alatt a megye vagyona és intézményei

2011. december 14., szerda
B. Nagy: Állami gondoskodás alatt a megye vagyona és intézményei

„A kormányhivatalok és a megyei intézményfenntartó központok lesznek a viharkabáton a gomb”

Januártól a megyei önkormányzati vagyon a teljes intézményrendszerrel együtt állami kézbe kerül. Csongrád megyében a kormánymegbízott felügyeletével a megyei intézményfenntartó központ vesz majd át közel húsz intézményt, s kezel majd mintegy száz ingatlant is. A központ vezetőjének Tápai Pétert jelölte B. Nagy László.

Január 1-jétől az állam átvállalja, konszolidálja a megyei önkormányzatok teljes adósságállományát, ehhez kapcsolódóan átveszi azok vagyonát, intézményrendszerét is. Az új rend jogszabályi háttere mára körvonalazódott a Parlament döntései nyomán, a részletekről és a hamarosan életbe lépő új szisztémáról adott tájékoztatást a SZEGEDma.hu-nak

B. Nagy László

országgyűlési képviselő, Csongrád megyei kormánymegbízott.

A kormány racionalizálja az értelmetlen kiadásokat

„A kormány előrelátó és fegyelmezett gazdaságpolitikát folytat, aminek szerves része, hogy a fölösleges, értelmetlen állami működési-kiadási rendszert átalakítja, racionalizálja” – magyarázta el portálunknak a kormánymegbízott a bürokrácia, a hivatali struktúrák reformjának szükségességét. „Magyarország elemi érdeke a közigazgatás karcsúsítása, hiszen a jelenlegi kapacitással az egész Kárpát-medencét el tudnánk látni, miközben egy földrajzilag és politikailag is jelentősen kisebb terület fölött diszponálunk. Érthető persze, ha a vezetői szinteken senki sem szeretné, ha az ő minisztériuma, hivatala alá tartozó apparátust karcsúsítaná a kormányzat. Nem véletlen, hogy bár mindenki tudja, hogy a bürokrácia, a hivatali rendszer felduzzasztott, húsz év alatt senki sem tudott érdemben hozzányúlni. Ehhez valóban kell a kétharmados erő” – mondta B. Nagy László.

64 milliárdot spórolt meg az állam a kormányhivatalok létrehozásával

Beszélgetésünk során megerősítette, hogy a 2011. január 1-jével létrehozott megyei kormányhivatalok célja kifejezetten az állami feladatokat ellátó szakigazgatási szervek integrálása, hatékonyabbá tétele volt. „Az első jelentős tapasztalatunk, hogy 64 milliárd forinttal kevesebb büdzsé jutott e területekre, mint az előző években, azaz adófizetők pénzét megspórolta az állam. Irdatlan mennyiségű jogszabály, rendelet, törvény szabályozza az egész közigazgatás működését, ami a legnagyobb gátja az ésszerű munkának. Ezer körül jár azoknak a törvényeknek a száma, amit már megszüntetett a Parlament, és senki nem vette észre, tehát nem is volt rájuk szükség, s szerintem még porosodik vagy pár ezer a polcon, amit ki kell vezetni az államigazgatásból. Ebben van még jelentős tartalék. Ezekhez a felesleges szabályozásokhoz kapcsolódóan tudunk megspórolni még munkaidőt, energia-, üzemanyagköltséget stb.” – érzékeltette B. Nagy László a problémát.

160 milliárd adósságot halmoztak fel a megyék

Az átszervezés, racionalizálás második, küszöbön álló lépése a megyei önkormányzatok feladatellátó rendszerének az átvétele. „A megyék a hagyományok, szokások és rendeleteik alapján működve jelentős adósságállományt szedtek össze, összesen mintegy 160 milliárd forintot. Ehhez Csongrád megye több mint 11 milliárddal járult hozzá. Ezt a helyzetet meg kellett valahogy oldani, hogy elkerüljük a csődveszélyt, hiszen a 2012-es évben kellett volna elkezdeni – a már meglévő tartozásokon felül – a kibocsátott kötvények kamatainak törlesztését, amire semmilyen pluszforrásuk nem lett volna a megyéknek. Az állam konszolidálja az adósságokat a feladatok és vagyon átvételével együtt. Ennek az utolsó fázisában vagyunk. Januártól létrejönnek a megyei intézményfenntartó központok, amelyek önálló költségvetésű, önálló gazdálkodású szervek lesznek. Besorolásuk ilyen szempontból hasonlít a kormányhivatalokéhoz. Ezek az intézmények a jelenlegi fenntartási költségek 80%-val látják majd el a feladatukat, tehát a kormány 20%-os megtakarítást is előirányzott az eddigi éves költségvetéshez képest a megyei intézménykezelésben” – ismertette a kormányhivatal vezetője a tervezett megtakarítás további területeit. B. Nagy László elmondta: a Csongrád megyei intézményrendszer eddigi 9000 ezer ellátottja és 2500 munkatársa szempontjából sokkal pozitívabb lesz a helyzet, mert az állam folyósítja majd a bér és az ellátás költségeit. Ha ez nem változott volna meg, akkor 2012-ben nem biztos, hogy mindenhol jutott volna már bér vagy megfelelő étkeztetés, fűtés, ráadásul a finanszírozó pénzintézetek is nagyobb bizalommal állhatnak most már ehhez a rendszerhez. „Az első feladatok közé tartozik az összes eddigi szerződés, megbízás átvizsgálása, hogy a pénzügyi lehetőségek felől tisztán lássunk, előreláthatóan ezzel a munkával márciusig végzünk” – szögezte le.

A megyei intézményfenntartó központ új szervezeti egységként a kormányhivataltól függetlenül, vele hasonló, önálló gazdálkodással bíró intézmény lesz, melynek működését a kormánymegbízott felügyeli helyi szinteken. A felettes állami szerve a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM).

A kényelmesen működtetett ópusztaszeri emlékpark

Az intézményrendszert érintő változások a következőképpen foglalhatóak össze: a megyei önkormányzat intézményei közül a kórházakat (Szentes, Makó és Deszk) a Nemzeti Erőforrás Minisztériuma (NEFMI) alá tartozó Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) regionális szerve veszi át. Az üdülők egy országos intézménykezelő alá kerülnek. Az ellátórendszer, közel húsz intézmény, a gazdasági társaságok és az alapítványok kerülnek át a kormánymegbízott felügyelete alatt álló megyei intézményfenntartó központ működtetésébe. Ez kezeli majd a megye korábbi ingatlanjait is, a tulajdonjogok pedig a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőhöz (MNV Zrt.) kerülnek. „Véleményem szerint nagyon sok tartalék van a rendszerben” – részletezte a megyei feladatok és a vagyon „átalakulását” a kormányhivatal vezetője, külön kiemelve az Ópusztaszeri Nemzetei Történeti Emlékparkot (ÓNTE). Ebben döntő tulajdoni hányada a megyének volt, most ez is az állami tulajdon része lesz. „Ez egy kiemelt, szakrális helye az országnak, sokkal többre érdemes, mint amit eddig el tudott érni. A park jövőjének a gondozóit arra biztatom: Ópusztaszert tartalommal kell megtölteni, hogy önállóan tudjon működni. Az nem tartható, hogy bizonyos intézmények csak úgy működgetnek, és arra várnak, hogy az állam támogassa őket. Az a potenciál, ami a parkban van, képes rá, hogy fedezze a fenntartást, és ne kelljen pályázatok után szaladgálni” – fejtette ki.

Tápai Péter kerülhet a megyei intézményfenntartó élére

A kormánybiztos kiemelte: a racionális ingatlangazdálkodás a megyei intézményfenntartó központ egyik kiemelt feladata lesz. Mintegy száz ingatlant „örökölnek meg”. „Alaposan meg kell nézni, hogy milyen épületekről van szó, azok milyen célt szolgálnak, használja-e azokat valaki, milyen az állapotuk. Nagyon széles a megyei ingatlanvagyon palettája, belvárosi irodáktól, üzlethelyiségektől, kastélyokon át házakig bezárólag. Ellentétben a rosszindulatú pletykákkal itt nem lesz privatizáció, hiszen se nekünk, se az MNV Zrt.-nek nincs ingatlanelidegenítése joga” – szögezte le.

Arra a kérdésünkre, mi igaz azokból az értesülésekből, hogy a szegedi önkormányzat ingatlankezelőjének, az IKV Zrt.-nek az éléről távozó Tápai Péter lesz a megyei intézményfenntartó vezetője, B. Nagy László úgy felelt: több téves információ is felütötte már a fejét ebben az ügyben, a szakember ugyanis nem kerül a kormányhivatalba... „Tápai Péter a Csongrád Megyei Intézményfenntartó Központ vezetője lesz, abban az esetben, ha az illetékes miniszter, Navracsics Tibor jóváhagyja a jelölésemet. Több oka van annak, hogy őt választottam a posztra. Egyrészről hitvallásom szerint egy ilyen átalakításhoz kívülről kell hozni szakembert. Olyan személyt, aki a földön jár, és az ingatlanok kezelése területén tapasztalatokkal rendelkezik. Tudomásom szerint Tápai Péter az IKV-nál százmilliós nagyságrendben tudott megtakarításokat eszközölni, s bízom benne, hogy ugyanezt itt is meg fogja tenni, hiszen ez lesz a feladata, ami óriási, de az összetettsége okán izgalmas kihívás is. A törvény úgy határozza meg a megyei intézményfenntartó központok működését, hogy a kormánymegbízott utasítására a kormányhivatal közreműködhet a munkálatokban. Magyarán delegálhatok például az átvilágításokhoz munkatársakat – ezzel a lehetőséggel élni is fogok” – így B. Nagy László.

Dobó Csaba – Pintér M. Lajos

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.