Közélet

Biozöldség az Évkerék Ökotanyáról

Biozöldség az Évkerék Ökotanyáról

2011. november 11., péntek
Biozöldség az Évkerék Ökotanyáról

Kiss László és Kiss-Kovács Orsolya a Kistelek környéki Évkerék Ökotanya gazdálkodói lassan két éve foglalkoznak zöldségfélék biotermesztésével. A szegedi Waldorf iskolában tartott zöldségközösségi találkozót azzal a szándékkal hirdették meg, hogy bemutatkozzanak és családokat találjanak termékeik közvetlen értékesítésére. Olyan közösséget szeretnének kialakítani, amely termelői-fogyasztói együttműködés által a gazdaság fennmaradását segíti. Cserében ők egészséges bioélelmiszerrel látják el őket elérhető áron.

Ez a módszer Franciaországban AMAP rendszer néven működik és azon közösségi elven, elképzelésen alapszik, amely a fogyasztókat és a kistermelőket közvetlenül összekapcsolja, ezáltal lecsökkenti a közvetítési költséget, elérhető áron biztosít friss- és szezonális változatosságot kínáló-, egészséges- bio terményeket; mindemellett tisztességes megélhetést szavatol a természetszerű mezőgazdálkodást folytató családi termelők számára. Ebben a francia eredetű közösségi együttműködési formában a fogyasztók elkötelezik magukat egy környékbeli kisgazdálkodó mellett rövidebb vagy hosszabb időszakra, hogy ez alatt az idő alatt terményeket vásárolnak tőle (pl.: gyümölcs, zöldség, tojás, hús vagy sajt) egy előfinanszírozásos dobozrendszer formájában. Cserében a gazdálkodó vállalja, hogy zöldségeket vagy egyéb terményeket termel fix áron, melyeket heti rendszerességgel elvisz egy elosztópontra.

A közvetlen értékesítési forma előnyei

Egy már egyensúlyba beállt, független és stabil AMAP rendszerben (mely min. 40 családot ellát) már nem kényszerül a gazdálkodó egyéb értékesítési módokra (piac, nagyfeldolgozók stb.), így a gazdaságban megtermelt zöldségek egészét szétosztják a dobozrendszer vásárlói közt. Ez biztosítja, hogy csúcsszezonban nem marad semmi a gazda nyakán, nem termel felesleget, nem vész kárba a termés, amit máskülönben esetleg nem tudna eladni. Az együttműködésről és a gazdálkodás módjáról (pl. minősített ökológiai gazdálkodásként működjön-e a gazdaság) megállapodás születik a vásárló és a termelő közt. Ez a megállapodás teszi lehetővé, hogy reális árat kaphasson a termelő, ami fedezi a termesztés költségeit, mindemellett lehetőséget ad a fogyasztóknak a doboz változatosságának, a gazdálkodás módszereinek befolyásolására és ez által az ár kialakítására is. Kiss-Kovács Orsolya elmondta, Magyarországon jó 10 évvel ezelőtt a gödöllői agráregyetem tangazdaságában indított a helyi Waldorf iskola a szülőkkel közreműködésben ilyen közösségi zöldségdoboz rendszert. A Waldorf iskolákban sok olyan szülő, család van, akik már eleve tudatosabban viszonyulnak a fogyasztáshoz, környezetükhöz, így velük könnyebb komolyabb kapcsolatot kiépíteni, és a bizalom is sokkal erősebb. Ezzel a módszerrel lerövidül az élelmiszer útja, sőt a termék eredetét, magát a termelőt is nyomon követhetjük. Nem egy ismeretlen helyről szerezzük be az ismeretlenül kezelt élelmiszert, hiszen a gazdaság nyitott, ellenőrzött, tehát abszolút bele lehet látni a termelés folyamatába, megismerhetjük a termény eredetét, összetételét. „A bio élelmiszerek sokszor kevésbé elérhető áron kaphatók a bio piacokon, mivel azonban a fogyasztó beleegyezik abba, hogy mi állítjuk össze a vegyes zöldségdoboz tartalmát, szezonhoz igazítjuk a termesztést, ezzel elősegíti azt is, hogy gazdaságosabban tudjunk működni”— magyarázza az AMAP módszer előnyeit Orsi. Nincsen felesleg, így azon az áron tudják adni a portékát, ami a termelőt eltartja, viszont az a fogyasztó számára is megfizethetővé válik.

Jövőre 40 családot szeretnének ellátni

Színes Orsiék gazdasága, csak az idei évben mintegy 50-féle, fajta zöldséget, gyümölcsöt termesztettek kifejezetten időigényes kézi munka segítségével. Náluk burgonyából, paradicsomból is legalább 5-6 féle található, mindegyik más ízű, más gasztronómiai élményt nyújt. A gazdaság 6 hektáros 2 hektár legelővel. Jelenleg 3000 négyzetméteres a kert, jövőre azonban 40 családot szeretnének ellátni biozöldségekkel, ami azt jelenti, hogy egy hektáron fognak gazdálkodni. Szegedi vásárlókra is számítanak, szóba jöhet Kiskunfélegyháza, s mivel a szülők a főváros mellett élnek, így havonta egyszer hozzájuk is ellátogatnak. Bízunk benne, fogalmazza meg hitvallásukat az ifjú vállalkozó, hogy olyan zöldségközösség alapjait tettük le, melyben tudatos fogyasztók, tudatos családok és egy elhivatott biogazdaság kölcsönösen előnyös, hosszú távú együttműködése valósulhat meg. Jelenleg a Waldorf iskola fogadta be Orsiékat, jövőre azonban a szegedi református közösséggel közösen fognak kialakítani egy átvevőpontot, ahol hetente egyszer átvehetik a vásárlók a zöldséges dobozokat. Ez egy közösségi esemény is egyúttal, ahol találkoznak a családok, kapcsolatok alakulnak ki, információcsere zajlik a termelő és a fogyasztó között. Idén a fiatal gazdálkodók 10 családra tervezték kertjüket, év végére 16 család rendelt tőlük dobozt, s mindenhonnan csak pozitív visszajelzések érkeznek. Jövőre 40-re szeretnék bővíteni a vásárlói kört. Jó lenne, ha ez a közvetlen értékesítési forma elterjedne Magyarországon.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.