
A környezetkímélő technológiákat preferálja a Szeplast Zrt., amire kiváló példa a szegedi székhelyű cég most zárult projektje, mely keretében kiváltották a gyártás során korábban használt ólomalapú stabilizátorokat és festékeket.
„Jövőorientált, kreatív és környezettudatos” – ez a Szeplast Zrt.
Körmendi Zoltán
operatív igazgató megfogalmazásában. A 21. századi civilizáció elképzelhetetlen a legsokoldalúbban hasznosítható alapanyag, a műanyag nélkül, s a Szeplast most zárult projektje is ezen anyag környezetbarát termékfejlesztését célozta. Az „új, környezetbarát alapanyagú, magas értéket képviselő, piacképes műanyag nyílászáró kiegészítő elemek termékfejlesztése a Szeplast Zrt.-nél” elnevezésű projekt keretében olyan receptúrák kifejlesztése volt a cél, amelyek a minőség megtartása mellett az egészségre ártalmas anyagokat kiváltja a gyártás során. „Környezeti és egészségügyi kockázat szempontjából kiemelt volt, hogy az ólomalapú stabilizátorokat és festékeket kiváltsuk, amiket kálcium-cink alapúakkal tudunk immár helyettesíteni” – hangsúlyozta Körmendi Zoltán. Mindez nagyon is időszerű, hiszen az unióban 2013-tól nem engedélyezik majd az ólomtartalmú stabilizátorok és festékek használatát – mutatott rá a Szeplast Zrt. elnök-vezérigazgatója,
Csíkos Attila
. „Az ipar és technológia egyaránt azt kívánja, hogy egyre komolyabb fejlesztések, illetve egyre sokrétűbben felhasználható alapanyagok kerüljenek a piacra. Előtérbe került az a szempont is, hogy ezek a termékek újrahasznosíthatóak legyenek” – tette hozzá.
A 2009. áprilisában indult, az Európai Unió és az állam által összesen 107 millió forinttal támogatott, most lezárult projekt keretében kifejlesztettek egy új stabilizátor- és színezékrendszert, laboreszközöket vásároltak a szükséges vizsgálatok elvégzéséhez, illetve kidolgozták a gyártástechnológiát is. Összesen 64 anyagot, vagyis receptúrát sikerült kifejleszteni, melyek olyan műanyag granulátumok, amelyek alkalmasak a színes és fehér profilok, valamit a lágy PVC termékek gyártására. Ezen új anyagoknak köszönhetően teljes mértékben ki tudták váltani az ólomalapú stabilizátorokat és színezékeket. Az ólom egyébként kötött állapotban található meg a műanyagokban, a Szeplast mostani fejlesztésével a gyártás folyamán keletkező szennyeződéstől tudják megszabadítani a környezetet. „Nincs nagyon más lehetősége egyetlen magyar vállalkozásnak sem, minthogy előre tekintve megpróbálják kiváltani azokat az anyagokat, amelyekre szükség van. Azt hiszem, ennek köszönhető az, hogy 9-11 országban ott vagyunk, és a termékeinket tudjuk forgalmazni” – fogalmazott Csíkos Attila elnök-vezérigazgató.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.