Közélet

Hatvan éve indult a Szabad Európa Rádió

Hatvan éve indult a Szabad Európa Rádió

2011. október 6., csütörtök
Hatvan éve indult a Szabad Európa Rádió

Hatvan esztendeje, 1951. október 6-án kezdte el sugározni Münchenből magyar nyelvű adását a Szabad Európa Rádió.

Az Egyesült Államok válaszul arra, hogy a Szovjetunió Közép-Európában is hatalomra segítette a polgári demokráciát tagadó kommunista pártokat, a térség lakossága számára a demokratikus értékek alapján álló rádióprogramot kezdett el sugározni. 1949-ben New York államban jegyezték be a Szabad Európa Bizottságot, amely néhány hónappal később megalapította a Szabad Európa Rádiót. A közép- és kelet-európai szerkesztőségek fokozatosan szerveződtek, elsősorban a nyugat-európai emigrációra támaszkodva. Kezdetben a rádióadások politikai tartalma fontosabb volt, mint a "forma", ezért a munkatársak verbuválásakor elsősorban a politikai nézetre figyeltek, és másodlagos szempont volt az újságírói kvalitás.

A magyar kormány zavartatta az adást

A müncheni magyar szerkesztőség 1951. október 6-án kezdte el sugározni egész napos műsorprogramját - bár a folyamatos adások között sok volt az ismétlés. A SZER több évtizeden keresztül hajnaltól éjfélig sugárzott, fennállásának csak utolsó éveiben csökkent a szolgáltatás ideje, amikor Magyarország már túl volt az 1990-es első szabad választásokon. Az adásokat rövidhullámon sugározták, és vételét megnehezítették a zavarások, amelyeket a magyar kormány "rendelt meg" a Szovjetuniótól - amelyekért egyébként Moszkva jelentős összegeket számolt fel. A SZER - és még néhány, magyarul sugárzó nyugati rádióállomás - évtizedeken át sokaknak az egyetlen megbízható hírforrás volt, ám a SZER annyiban egyedülálló volt, hogy vállaltan igyekezett betekintést adni a nyugati, politikán túli hétköznapokba is, ízelítőt adni az aktuális kulturális és egyéb szabadidős tevékenységről. Igaz, ezek már a "konszolidáció" évei voltak, a hatvanas évek második felétől ugyanis már nem csak a "megbízható elvtársak" utazhattak Nyugatra, így egyre többen a SZER-ből értesültek arról, hogy milyen filmet, színdarabot érdemes külföldi útjukon megnézni, s milyen "rendszerellenes" könyv becsempészését érdemes megkockáztatni. Addigra azonban a SZER is túljutott egy válságos korszakán. Az 1956-os forradalom leverése után visszatérő vád volt a Magyar Osztály ellen, hogy túlbuzgó munkatársai hamis reményeket keltettek a fegyveres felkelőkben és akkor is kitartásra ösztönözték őket, amikor az orosz túlerővel szemben semmi esélyük nem volt. A nyugati fegyveres beavatkozás állítólagos híresztelése azonban félreértésen alapult. Mint a későbbi vizsgálatok alátámasztották, a müncheni szerkesztőségből senki sem lelkesített a forradalom végnapjaiban, nem ígértek nyugati beavatkozást. Valószínűsíthető volt azonban, hogy a rádió sűrűn adott lapszemlét, ismertetett nyugati véleményeket, kommentárokat, amelyek között persze lehetett gyújtó hangú vélemény is, és a nyugati beavatkozás sürgetése vagy hiányának felemlegetése a hazai hallgatókban összekeveredhetett a rádió munkatársainak (vélt) véleményével.

A demokratikus mozgalmak szócsöve lett

A SZER hosszú évekig küzdött az "izgatás" vádjával, ami egyébként nemcsak a kommunista hatalom, de az áldozatok vagy hozzátartozóik oldaláról is megfogalmazódott. A másik, ezzel összefüggő vád az volt, hogy a SZER az amerikai titkosszolgálat, a CIA "meghosszabbított karja". Mivel ebben volt némi igazság - a CIA elemzői felhasználták a SZER szakértelmét és gazdag adattárát, sőt a SZER finanszírozása is a CIA-tól függött - ezen végül 1973-tól változtattak. A nyolcvanas évek ismét új korszakot hozott a rádió életében. A magyarországi demokratikus ellenzék nyilvánosságot kapott a SZER-ben, a szamizdatban publikált - elsősorban politikai-gazdasági tárgyú - cikkeket ismertették vagy teljes egészében felolvasták, és sok szerző a SZER-ben szólalt meg először. Így az évtized végére az alternatív mozgalmak, majd ezek nyomán a megalakult pártok már nem érték felkészületlenül a szerkesztőséget. Az évtized második felében a SZER hallgatottsága rekordokat ért el, és hozzájárult ahhoz is, hogy a hazai sajtó egyre kevésbé gyakorolt öncenzúrát. A SZER a létezése első napjától lényegében azért működött, hogy egy napon fölöslegessé váljon, vagyis a megszűnéséért dolgozott. Ez a nap 1993 őszén következett el: a rádió vezetése úgy ítélte meg, hogy a SZER teljesítette küldetését.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.