Közélet

A Fidesz és az MSZP nélkül vitáztak pártrendszerről, demokráciáról + FOTÓK

A Fidesz és az MSZP nélkül vitáztak pártrendszerről, demokráciáról + FOTÓK

2011. október 11., kedd
A Fidesz és az MSZP nélkül vitáztak pártrendszerről, demokráciáról + FOTÓK
Konzultációra hívta a szegedi pártok képviselőit a Szociáldemokrata Párt megyei elnöke Balogh Tiborné. Az MSZP kivételével a többiek jelezték részvételi szándékukat, a Millenniumi Kávéházban megrendezett találkára, azonban a Fidesz-KDNP részéről sem jött el senki. A házigazda mellett jelen volt Balogh Tibor filozófus, egykori polgármesterjelölt, az LMP-t Tatár Gábor ruzsai képviselő és Kasza Péter Ferenc jogi szakértő, a Jobbikot pedig Rácz Tibor, a párt szegedi szervezetének alelnöke képviselte, míg a közönség soraiban ott volt Tóth Péter, a radikális párt megyei elnöke és az SZDP tiszteletbeli elnöke Bácskai Sándor is. A jelenlegi pártrendszer mellett hogyan lehet megvalósítani a demokráciát? címmel a pártok képviselői megvitatták a javasolt napirendi témákat, időhiány miatt azonban csak néhányról sikerült kifejteniük a véleményüket. Valóban ritka alkalom egy asztalnál látni a pártok képviselőit, és még ritkább olyan két és fél órás eszmecserét hallgatni, amelyről – mint kiderült – több hasonló vagy azonos vélemény alakult ki. Bevezetőjében Balogh Tiborné elmondta, a jelenlegi pártrendszer nem eléggé hatásos, ugyanis teljesen megszűnt a kapcsolat a képviselő és a választók között, a döntéseket gyakran a polgárok, civil szervezetek nevében hozzák meg – nem mindig helyesen –, miközben a véleményüket elfelejtik kikérni. Az új választási törvénnyel az uralkodó párt az egypártrendszerű kormányzást akarja folytatni, s ebben a kis pártoknak nem terem babér. Nagyobb összefogásra, együttműködésre lenne szükség közöttük a jövőben, mert a Fidesz mindent megtesz, hogy ellehetetlenítse őket, és leszorítsa a kicsiket a politikai küzdőtérről. Az nem demokrácia, fogalmazott Baloghné, ha az ellenzék nem szólhat bele az ország ügyeibe és kirekesztik a döntéshozatalból. Aggályosnak tartja a határon túli magyaroknak a szavazati jog megadását, mert szerinte nem jó, ha olyanok szólnak bele az ország ügyeibe, akik nem itt élnek, és akikre a magyar törvények, jogszabályok nem vonatkoznak, ugyanakkor nem reális választási arányok alakulnak ki ezáltal. A kettős állampolgárságot különben az SZDP is támogatja.

A Jobbik ügyek, érdekek mentén hajlandó együttműködni

A Jobbik nevében Rácz Tibor kikérte maguknak, hogy kis párt lennének. Ők önállóan szeretnének indulni az elkövetkező választásokon, nagyon jó eséllyel, a hazaáruló MSZP-vel és az SZDSZ-utód LMP-vel nincs mit közösködniük, mert önállóan szeretnének kormányt alakítani. Az alkotmányról népszavazást tartottak volna, mert a sarkalatos törvények megalkotásánál rengeteg probléma fog adódni. A Jobbik ügyek, illetve érdekek mentén szeretne együttműködni, de semmilyen pártszövetség, koalíció más pártokkal nem jöhet számításba. Ők is ellenzik a szavazati jog kiterjesztését a gyerekekre, mint ahogyan azt a választási rendszert is, amely segítségével a Fidesz évekre be szeretné betonozni a hatalmát. Pártja nevében Tatár Gábor támogatja a határon túliak számára a szavazati jog megadását, azonban egy új nemzeti együttműködési tanács létrehozását is kezdeményezi, amely vétójoggal rendelkezne a választásokat illetően. Az LMP is híve a népszavazás intézményének különösen helyi szinten. Kasza Péter Ferenc szerint a 161 egyéni választókerületből nem látszik, hogy az egyéni jelöltek kerülnének majd túlsúlyba. Ő Fidesz–Jobbik koalíciót prognosztizál 2014-re, amely ügyesen meg fogja oldani a hatalom megtartását, hogy közben se a nép, se az ellenzék véleményét ne kelljen kikérni. A jogi szakértő a választójog kiszélesítése mellett korteskedett, hiszen a magyarságot érintő kérdésekben a határon túliak is érintettek. Kétkamarás parlamenttel megoldódna a határon túliak képviselete, véli Bácskai Sándor. A jelenlegi rendszer rossz, mert nincs népi képviseleti parlament, az alsó- és a felsőház funkciói össze vannak keverve, a képviselők pedig senkinek sem felelnek. Felmerült a felelősség és a mentelmi jog kérdése, amiről kissé eltért a pártok véleménye. Rácz Gaudi Nagy Tamás parlamenti képviselő indítványát hozta elő, amely szerint el kell törölni a politikusok mentelmi jogát és a képviselőknek saját vagyonukkal is felelniük kell cselekedeteikért. Az LMP-sek szerint, a mentelmi jog arra való, hogy ne korlátozza a Parlament munkáját, egy csomó mentelmi eljárás megindításával ugyanis az ellenzék tagjait például teljesen ki lehet iktatni.

Konszenzus nem született, de a párbeszéd igen

Szóba került az állam hatalmi szerveinek elégtelen munkája, a gárda megjelenése egyes településeken, Nagy-Magyarország kérdése azzal kapcsolatban, hogy örökre le kell-e mondanunk az elszakított területekre formált jogunkról. Sok időt szenteltek az állam/egyház oktatási kompetenciák változásának, ez utóbbi erőteljes térnyerésének, a szakképzés és a felsőoktatás átalakításának, az iskolai hálózat ésszerűsítésének. A napirendi pontok között szereplő országos témák felét sem sikerült megvitatni, a megyeiekre és helyiekre pedig sor sem kerülhetett. Nem mindenben született konszenzus a vitapartnerek között, – ezt illuzórikus is lett volna elvárni –, de közeledtek az álláspontok és sok téma vonatkozásában egyetértés alakult ki. Balogh Tibor úgy összegezte a hallottakat, hogy a beszélgetés során kiderült, igenis vannak, lesznek kérdések, amelyekben megegyezhetnek az ellenzéki pártok. Körvonalazódott, mit kell tenni az elkövetkező 3 év alatt, milyen irányban kell keresni a közelítési pontokat, miképpen lehet majd összehangolódni. A Fidesz erodálódik, neki sem hiányzott a kétharmad, túlnyerte magát, fogalmazott a tanár úr. Az ellenzéknek ezek után azt kell keresnie és kifelé is mutatnia, ami összeköti őket, és nem azt hangsúlyozni, ami elválasztja. A konzultáció részvevői megállapodtak, alkalomadtán folytatni fogják a megkezdett dialógust. Nézze meg a VTV Szeged videó-összeállítását is!
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.