Közélet

Magyarország nem dönthet Palesztináról

Magyarország nem dönthet Palesztináról

2011. szeptember 24., szombat
Magyarország nem dönthet Palesztináról

Magyarország nem tagja a ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT), ezért nincs abban a helyzetben, hogy szavaznia kelljen a palesztin folyamodványról, hogy az ENSZ vegye fel őket a tagállamai közé, és ha a kvartett nyilatkozata újraindítja az izraeli-palesztin tárgyalásokat, lehet, hogy ilyen szavazásra nem is lesz szükség – jelentette ki pénteken New Yorkban az MTI-nek nyilatkozva Martonyi János külügyminiszter.

"Magyarország nem fog szavazni a Biztonsági Tanácsban a palesztin tagfelvételi kérelemről, mert nem biztonsági tanácsi tag. Azt sem tudjuk, hogy lesz-e ilyen szavazás. Azt sem tudjuk, hogy ha lesz ilyen szavazás, akkor mikor lesz" – válaszolta a külügyminiszter arra a felvetésre, hogy hogyan döntene Magyarország az ENSZ legfontosabb biztonságpolitikai döntéshozó testületében palesztinok státuszáról. "Azt sem tudjuk, hogy ha lesz valamikor ilyen szavazás, akkor például Nagy-Britannia és Franciaország hogyan fog szavazni, mert nem mondják meg. Ehhez képest az, hogy a magyar álláspont mi lenne egy olyan feltételezett helyzetben, hogy ha biztonsági tanácsi tag lenne, teljesen érdektelen kérdés, mert a magyar régóta teljesen egyértelmű, világos, határozott és elvi álláspont" – fogalmazott

Martonyi János

, aki emlékeztetett rá, hogy Magyarország két állam, egy független, életképes, területileg összefüggő Palesztina és egy biztonságban élő Izrael létezésével számol. A külügyminiszter arra az elvi lehetőségre hogy mi lenne, ha a Közgyűlésben határozati javaslatot terjesztenének be a palesztinok státusával kapcsolatban, elmondta: nem tudja, mit tartalmazna az a határozati javaslat. "Léteznek elképzelések, a francia elnök például elmondott egyet, az úgynevezett megfigyelő, nem tagállami formulát. Egyelőre azonban nincsen ilyen határozati javaslat, és ha a kvartett-nyilatkozat beindítja a tárgyalási folyamatot, akkor nagy valószínűséggel ilyen nem is lesz. Tehát nincs helyzet" – szögezte le Martonyi János.

Tárgyalóasztalhoz kell ültetni a feleket

"Van azonban egy vita arról, hogy valahogy ismét be kellene indítani a kétoldalú tárgyalásokat. Ez a vita arról folyt az elmúlt hónapokban, hogy vajon az a körülmény hogy a palesztinok az ENSZ-hez fordulnak, az segíti-e ezt vagy gátolja. Úgy érzem, ezen most már túl vagyunk, mert van egy tagsági kérelem és ezt követően pedig megvan rá az esély, hogy a tárgyalási folyamat mégis csak újraindul" – mondta a külügyminiszter. Martonyi János szerint a kvartett nyilatkozata megteremtette a lehetőséget arra, hogy a felek újra tárgyalni kezdjenek egymással. Az izraeli-palesztin konfliktusban közvetítő négyes – az Egyesült Államok, az EU, Oroszország és az ENSZ diplomatáiból álló - négyes csoport pénteken New Yorkban közölte: azt kéri, hogy az izraeliek és a palesztinok egy hónapon belül üljenek újra tárgyalóasztalhoz, három hónapon belül terjesszék elő a határokkal és a biztonsággal kapcsolatos átfogó javaslataikat, hat hónapon belül jelentős haladást érjenek el, és 2012 végéig kössék meg a békemegállapodást. Az ezt tartalmazó nyilatkozatot

Ban Ki Mun

ENSZ-főtitkár,

Hillary Clinton

amerikai és

Szergej Lavrov

orosz külügyminiszter, valamint

Catherine Ashton

uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő találkozója után tették közzé. "Nagyon fontos az, hogy lássuk: itt most nincs döntési helyzet, ami pedig a magyar álláspontot illeti, az teljesen egyértelmű, világos, határozott és ugyanaz, a BT-tagság iránti kérelmük pedig ezt az álláspontot nem befolyásolja. Mert nem tehetem kampánycéloktól függővé az álláspontomat, ez elvi kérdés" – válaszolta a magyar diplomácia vezetője arra a kérdésre, hogy vajon módosíthat-e a közel-keleti rendezéssel kapcsolatos magyar álláspont hangsúlyain az, hogy a BT-tagjelöltséggel kapcsolatban a muszlim országok minden megnyilvánulásnak fokozott figyelmet szentelnek. "A BT-tagsággal kapcsolatban pedig csináljuk a kampányt. Az hiszem, hogy ezen a héten mindent megtettünk annak érdekében, hogy sikeresek legyünk" – mondta a külügyminiszter, aki az ENSZ-közgyűlés 66. ülésszakának első hetében, Sckmitt Pál köztársasági elnökhöz hasonlóan, több tucatnyi tárgyalópartnert igyekezett rávenni arra, hogy álljon a magyar pályázat mellé. "Nehéz felmérni…, továbbra is azt tudom elmondani, hogy itt van egy nagyon nagy bizonytalansági tényező" – mondta az esélyekkel kapcsolatban Martonyi János. – "Az ENSZ-nek 193 tagállama van, amelyek közül nagyon sok csak az utolsó percekben dönti el, hogy hogyan szavazzon. Persze, mindig vannak ígéretek, de azzal tisztában kell lenni, hogy minden a végén dől el, titkos szavazással. Nagyon nehéz becsléseket tenni. Három jelölt van, és az az érzésem, hogy mindhárom jelölt sok szavazatot fog kapni. Azt, hogy mennyit, nem tudom, de a szavazásig még hátralévő három hétben is mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a dolog sikerüljön" – mondta Martonyi János.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.