Közélet

Drogstratégiáról konzultált a Nefmi

Drogstratégiáról konzultált a Nefmi

2011. szeptember 3., szombat
Drogstratégiáról konzultált a Nefmi

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) külön sátorban várta szombaton Budapesten a Szabadság térre látogatókat, akiket az egészségbiztosításról, a szociális ellátásokról, a családi napköziről és a készülő drogstratégiáról tájékoztattak.

A Nők Lapja Café által szervezett fesztiválon a Nefmi „Középpontban az ember” szlogennel különböző, az egyes szakágakhoz kapcsolódó programokkal várta a családokat. Az Oktatási Államtitkárság szakreferensével,

Paszkoszné Kulcsár Andreával

beszélgetők többet megtudhattak a családi napközi intézményéről, amely azoknak a szülőknek nyújt megoldást, akik nem tudnak otthon maradni gyermekükkel, mert munkaerőpiaci képzésben vesznek részt, dolgoznak, vagy éppen állást keresnek. Mint elhangzott, a családi napközi jóval olcsóbb megoldás lehet például a babysitter alkalmazásánál, miután havi ötvenezer forintért étkezéssel együtt egész napos felügyeletet biztosítanak a gyermekek számára. A Szociális, Család- és Ifjúságügyért Felelős Államtitkársága ezen a rendezvényen is hirdette új családbarát munkahely pályázatát, melyre szeptember közepéig jelentkezhetnek azok a munkáltatók, akik például a kisgyermeket nevelő házaspárok munkaidő beosztásának könnyítése, vagy akár gyermekeknek szóló Mikulás napi és karácsonyi ajándékkal segítik a munka, a család és a szabadidő összeegyeztetését segítik. Ennek kapcsán az államtitkárság Szociális Lakossági és Tájékoztatási osztályának vezetője,

Veres Gábor

az MTI-nek elmondta, Magyarországon jelenleg nagyjából száz ilyen munkahely van. Kiemelte továbbá: nálunk még kevéssé becsülik a „családbarát munkahely” plakettet, pedig az Európai Unióban komoly versenyelőnyt jelent egy ilyen cím. Szintén a Nefmi sátrában az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) munkatársai egyebek mellett bárki számára leellenőrizték, hogy valóban jogosult-e egészségügyi ellátásra. Mint elmondták, aki a jogviszony-ellenőrzés során „piros lámpát kap” annak felhívják a figyelmét a jogviszony mielőbbi rendezésére. Ugyanis ha ezt nem teszi meg, az egészségügyi szolgáltatási járuléktartozása felhalmozódik, amelyet a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV) bírsággal és késedelmi pótlékkal együtt hajt be. Ugyanakkor az OEP munkatársai kiemelték: ha a beteg jogviszonya rendezetlen, az egészségügyi szolgáltató akkor is köteles őt ellátni, és az ellátás költségét sem téríttetheti meg vele. A Nefmi sátrához a délután folyamán

Téglássy Kristóf,

a szociális ágazat ifjúságpolitikai főosztályvezetője és Zacher Gábor toxikológus az új dizájnerdrogok terjedéséről, valamint az új drogstratégia tervezetéről szóló beszélgetése vonzotta a legtöbb érdeklődőt.

Zacher Gábor

hangsúlyozta: miután az interneten keresztül már szinte bármit megrendelhetnek a fiatalok, így a dílerek el is tűntek. Mint mondta: egyfajta törvényi szigorításra mindenképpen szükség lenne, de véleménye szerint nem feltétlenül a használók oldaláról.

Téglássy Kristóf

ennek kapcsán kiemelte: az egyes szerhasználókat nem akarják kriminalizálni. Azt viszont, ha valaki három-négy embernek akár ellenszolgáltatás nélkül kábítószert ad, az ő olvasatukban már terjesztő, így őt büntetnék valamilyen formában. A főosztályvezető azt mondta: szeretné ha az új nemzeti drogstratégia jövő szeptemberre el lenne fogadva. A főosztályvezető arra is felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy az elmúlt években 14 éves korra esett le a kábítószer kipróbálása. Ehhez képest jelenleg a 16 éven aluli fiatalok rehabilitációja nem megoldott, Magyarországon nincs olyan önálló intézmény, amely ezzel foglalkozna – mondta Téglássy Kristóf.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.