Közélet

A HÖOK elutasítja a hallgatói szerződések javaslatát

A HÖOK elutasítja a hallgatói szerződések javaslatát

2011. szeptember 20., kedd
A HÖOK elutasítja a hallgatói szerződések javaslatát

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) nem tartja elfogadhatónak a felsőoktatási törvény koncepciójában a hallgatói szerződésre vonatkozó passzust.

Nagy Dávid

, a szervezet elnöke azt követően mondta ezt az MTI-nek kedd este, hogy a koncepcióról több felsőoktatási szervezettel együtt egyeztettek, a tanácskozáson

Réthelyi Miklós

nemzeti erőforrás miniszter,

Hoffmann Rózsa

oktatási államtitkár és

Dux László

felsőoktatási helyettes államtitkár vett részt. A korábban nyilvánosságra került koncepció szerint az államilag finanszírozott képzésben részt vevő hallgató a képzés megkezdése előtt szerződésben vállalná, hogy az állami támogatás fejében végzését követően meghatározott időtartamon belül, meghatározott ideig Magyarországon dolgozik. Példaként 10 év alatt 7 évet, 20 év alatt 15 évet említenek, s ennek nem teljesülése esetén a szerződés alapján az állami ösztöndíj formájában felvett, és a képzés ellenértékeként a felsőoktatási intézménynek a képzésért fizetett összeget visszatéríteni köteles a diák. A HÖOK elnöke szerint a tárca többi között azzal érvelt, hogy hasonló szerződést most is kötnek cégek a hallgatókkal. Nagy Dávid ugyanakkor kiemelte: ezek a cégek biztos munkát is ajánlanak az érintett hallgatóknak. Kitért arra is, hogy az egyeztetésen az hangzott el, a hallgatók vagy önköltséges formában tanulhatnának, vagy állami ösztöndíjrendszer keretében, ezért cserébe vállalniuk kellene a szerződéskötést, a meghatározott idejű magyarországi munkavállalást. Ezt a HÖOK ilyen kondíciók mellett azonban nem tartja elfogadhatónak - jelentette ki a hallgatói vezető, hozzátéve: azt szeretnék, ha az államilag finanszírozott képzés a jelenlegi formájában megmaradna, és az önköltséges rendszert átlátható elemek alapján határoznák meg. Megjegyezte: az is elhangzott, hogy egy adott képzési formát vagy önköltséges vagy állami formában hirdetnének meg, mind a két lehetőség nem állna rendelkezésre. Közölte: nem feltétlenül jó megoldás, ha a támogatás helyett a diákhitel felé terelik a diákokat. Nagy Dávid szólt arról is, hogy a koncepció szerint az állam támogatná az egy-három hónapos részképzést, ugyanakkor mint mondta, három hónapnál rövidebb ösztöndíj gyakorlatilag nincs. A mintegy 2,5 órás egyeztetésről szerdán sajtótájékoztatón számol be a hallgatói vezető.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.