Egy nemzetközi kutatókból álló csoport készül feltérképezni azt, milyen hatást fejtett ki az élőlényekre és az ökorendszerre a fukusimai atomerőmű katasztrófája nyomán fellépő radioaktív sugárzás.
Az atomerőművek veszélyei miatt kialakult heves nyilvános viták ellenére is csak keveset tudni arról, milyen hosszú távú hatásai lehetnek a környezetre és az egészségre egy ilyen mértékű katasztrófának - mondta el az expedíciót vezető
Timothy Mousseau
, az Észak-Karolinai Egyetem munkatársa. A hétfőn kezdődött kutatás során a szakértők rovaroktól, növényektől és madaraktól származó mintákat gyűjtenek, majd kielemzik a DNS-üket. Az első eredmények még az év során elkészülnek. A szakértők azután bizonyos időközönként a Fukusimát övező régióba utaznak, hogy megvizsgálják, hosszú távon milyen hatása van a sugárzásnak az ökoszisztémára és az állatok következő generációira. A munkát az 1986-os csernobili atomkatasztrófa után végzett tanulmányok eredményeire alapozva végzik. "Ukrajnával ellentétben, ahol a fertőzött területek hosszú időn keresztül megközelíthetetlenek voltak, a tudósoknak Japánban először nyílik lehetőségük arra, hogy közvetlenül a nukleáris balesetben érintett generációkat és azok utódait vizsgálhassák" - mondták el a szakértők. Németország legnagyobb biotechnológiai vállalkozása, a Qiagen az állatok és növények genetikai állományának elemzéséhez szükséges eszközöket biztosít a kutatóknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.