Közélet

Mindkét fél számára előnyös a kínai-magyar együttműködés

Mindkét fél számára előnyös a kínai-magyar együttműködés

2011. június 25., szombat
Mindkét fél számára előnyös a kínai-magyar együttműködés

Schmitt Pál köztársasági elnök támogatásáról biztosította a kínai és a magyar kormányfő által szombat délelőtt megkötött kétoldalú egyezményeket; meggyőződése, hogy ez az együttműködés mindkét fél számára jelentős előnyökkel jár.

Az államfő szombaton udvariassági látogatáson fogadta a kétnapos budapesti látogatáson lévő

Ven Csia-pao

(Wen Jiabao) kínai miniszterelnököt a Sándor-palotában.

Schmitt Pál

a találkozó után az MTI-nek nyilatkozva hangsúlyozta: a gazdasági együttműködés mellett fejleszteni kell a két ország közötti kulturális, oktatási, tudományos és sportkapcsolatokat is, ezért különösen üdvözli a kínai és magyar fővárosba szánt kulturális intézet, továbbá a több száz tanulmányi ösztöndíj tervét. Mint mondta, a magyarokat lenyűgözte a 2008-as pekingi olimpia szervezettsége és színvonala, amelyen a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagjaként vett részt. A köztársasági elnök elismerését fejezte ki aziránt, hogy a gyorsan növekedő kínai gazdaság széles társadalmi rétegeknek nyújt lehetőséget a felzárkózáshoz, és ezzel jelentősen hozzájárul az ENSZ millenniumi fejlesztési céljainak megvalósulásához, köztük a szegénység felszámolásához. Az államfő az udvariassági látogatáson rendkívül szorgalmas és vállalkozó szellemű közösségnek nevezte a Magyarországon élő kínai nemzetiségű polgárokat, akik szerinte értékteremtő munkát végeznek, és kiválóan integrálódtak a magyar társadalomba. Schmitt Pál kiemelte: Ven Csia-pao sikeresnek minősítette budapesti látogatását, amely alatt érdemi megállapodásokat kötött

Orbán Viktor

miniszterelnökkel. A két kormányfő szombaton tizenkét megállapodást kötött konkrét programokról, befektetési alapokról és pénzügyi keretekről. Orbán Viktor a megállapodásokat rendkívül fontos mérföldkőként és sikerként értékelte Magyarország megújulása szempontjából. Ven Csia-pao azt mondta: Kína hajlandó "bizonyos összegű" magyar államkötvényt vásárolni, a kínai állami fejlesztési bank pedig egymilliárd eurós különhitelt fog biztosítani a magyar félnek a kölcsönös befektetések előmozdítására. Elmondta, kitűzték azt a célt, hogy a kínai-magyar kereskedelmi forgalom mértékét 2015-ig több mint a kétszeresére, húszmilliárd dollárra növelik.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.