Közélet

Nívódíjat kapott a Szegedi Víziközmű Zrt.

Nívódíjat kapott a Szegedi Víziközmű Zrt.

2011. május 18., szerda
Nívódíjat kapott a Szegedi Víziközmű Zrt.
Építőipari Nívódíjjal ismerték el a szegedi szennyvízcsatorna hálózat fejlesztéséért a Szegedi Víziközmű Működtető és Fejlesztő Zrt.-t (SZVMF) Novák Gyula vezérigazgatót a díjról és az előttük álló feladatokról, köztük a belterületi belvízelvezető rendszer kiépítéséről kérdeztük. Az Építőipari Nívódíjat az Építési Vállalkozók Országos Szakmai Szövetsége (ÉVOSZ) ítélte oda a szegedi cégnek. Novák Gyula, az SZVMF Zrt. vezérigazgatója portálunknak elmondta, hogy a beruházás tervezését, lebonyolítását és kivitelezését együttesen vizsgálta meg a szakmai szövetség. A bíráló bizottság Szegeden ellenőrizte is a beruházást, meghallgatta az SZVMF-et, s csak ezután döntöttek arról, hogy infrastrukturális területen ez a beruházás díjazásra érdemes. Szeged szennyvízcsatorna-hálózatának fejlesztése még 2003 októberében kezdődött, és egészen 2008-ig tartott. A 25 milliárdos program garanciális javítási időszaka járt le tavaly év végén, tulajdonképpen ezt nevezhetjük a beruházás befejezésének. A városi szennyvízcsatorna-hálózat fejlesztésével ezt követően pályázták meg a szakmai díjat. Vannak olyan utcák még Szegeden, ahol később igényelték a lakosok a szennyvízcsatorna kiépítését, ilyen például a Detre János utca. A vezérigazgató arról tájékoztatott, hogy ott a vízvezeték már elkészült, az üzembe helyezése folyamatban van, a szennyvíz- és a belvízelvezető rendszer kiépítése van hátra. „Ehhez a fejlesztéshez is kértük a város támogatását, az illetékes bizottság döntését várjuk” – tette hozzá Novák Gyula. Habár Szegeden a csatornaberuházás jóformán befejeződött, a környező településeken pályázott a csatornarendszerek kiépítésére a víziközmű zrt. A vezérigazgatótól megtudtuk, hogy Szatymazon és Sándorfalván, illetve Bordány, Üllés, Zsombó és Forráskút esetében is pályáztak csatornaberuházásra. Most a kivitelezések támogatási szerződését írják alá az önkormányzatok, illetve a kivitelezési közbeszerzés utolsó véleményezése van hátra a minisztériumban. Novák Gyula arról tájékoztatott, hogy a közbeszerzések megjelenése a nyár folyamán várható, így az ősszel kezdődhet a tényleges kivitelezés. Sándorfalva és Szatymaz esetében, illetve a másik négy településen 2013 végére fejeződhetnek be a beruházások.

A jelen kihívása a belvízelvezető rendszer fejlesztése

„Szeged belterületi vízrendezésével foglalkozunk jelenleg, ebben a következő lépés a belvízelvezető rendszer megfelelő kiépítése. Még 2003–2004-ben készítettük el ennek a terveit, és az alapján ütemezzük a kivitelezést, ahogyan a városnak forrásai vannak e célra” – ecsetelte Novák Gyula a jelenlegi, Szegedet érintő feladatokat. Mint elmondta, Baktó teljes területén befejeződött ez a munka, és Alsóváros déli részén is kiépült a vízelvezető rendszer, akárcsak Szentmihályon. „A város költségvetésében szereplő vízügyi építési alapból finanszírozzák ezeket a munkákat. Évi 8-900 millió forintot költ a város ezekre a vizes infrastrukturális fejlesztésekre, így ebből valósítjuk meg a belvizes projekteket is” – tette hozzá a vezérigazgató. A lakosság ezekhez a beruházásokhoz is hozzájárul anyagilag, hiszen amikor a csatornázást szervezték a városban, ingatlanonként 15 ezer forint hozzájárulást határoztak meg erre a célra a csatornatársulati hozzájárulásból. „Egész Dorozsma területén tartozunk még ennek a rendszernek a kiépítésével, ott már a lakosok fizettek, illetve havi 1200 forintos részletekben most is fizetik a hozzájárulást. Hátravan még továbbá Gyálarét, Újszeged egy része, illetve Szőreg” – tette hozzá. Subasa is a problémás területek közé tartozik, Novák Gyula elmondta, hogy a csatornabizottság döntésére várnak ez ügyben is, s miután a csapadékvíz-elvezetési rendszer terveit megrendelik, utána tudják ütemezni a munkálatokat. Mint megtudtuk az SZVMF Zrt. tesz javaslatot arra, hogy mely területeken fejlesszenek, részben a problémák nagysága, illetve az alapján, hogy hol vannak lakossági befizetések.

Az állandó kérdés: „Mikor lesz kész?”

Az évi 8-900 millió forintos keret jelentős hányadát hiteltörlesztése fordították korábban. Tavaly 550, ebben az évben 352 millió forint ez az összeg, jövőre pedig 150 millió fog elmenni a szennyvízberuházás hiteltörlesztésére. „Így tulajdonképen növekszik az a pénz, amit a további belvizes projektek finanszírozására tudunk fordítani a város vízügyi építési alapjából” – magyarázta Novák Gyula. Ez az alap egyébként a városi víz- és csatornadíjaiból származik, s a vízmű által beszedett díjaknak körülbelül 30 százalékát kell fejlesztésre és rekonstrukcióra fordítania a városnak, amit körülbelül fele-fele arányban használnak fel az említett két területen. A lakosság, mivel fizetett a belvízelvezető rendszer kiépítéséért, joggal teszi fel a kérdést, hogy mikor lesz kész – ismerte el Novák Gyula. A lakossági fórumok visszatérő kérdése is a határidőkkel kapcsolatos, legutóbb például Szőregen volt terítéken ez a téma, ahol a kerékpárút építésével összefügg a belvízelvezető rendszer kiépítése. A Szerb utca, a Tigris, illetve a Levendula és Barázda utcák belvizes problémáinak megoldásáról tettek fel kérdéseket a lakosok. A terveket már elkészítették ezeken a részeken, így az a döntés született, hogy a város pályázik a Dél-alföldi Regionális Operatív Programhoz (DAOP) a projekt finanszírozására. Novák Gyula szerint év végére várható döntés, s amennyiben sikeres lesz a pályázat, jövő év elején kezdődhet a kivitelezés „Szőregen nagyon sok olyan terület van, ahol még nem épült ki egységes csapadékvíz elvezető rendszer. Mi azonban csak olyan ütemben tudunk haladni a munkával, ahogy a források rendelkezésre állnak” – magyarázta a vezérigazgató. A tervezés időszakában 5,5-6 milliárd forintra kalkulálták a belterületi belvízelvezető rendszer fejlesztésének költségeit, s ez egy hosszú távú, 8-10 éves program.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.