Több mint húsz civil szervezetet – köztük szegedit is – bevontak abba a kétéves nemzetközi programba, melynek zárókonferenciáját a boszniai Mosztárban tartották. A Regionális Partnerségek az Interkulturális Együttműködésért címet viselő program résztvevői megismerkedhettek többek között a szegedi kisebbségi önkormányzatok működési elvével és jellemzőivel, illetve arról is tanácskoztak, hogy az európai integráció kapcsán milyen közös feladatok hárulnak az önkormányzatokra és a civil szférára. A kétéves együttműködési projekt – melynek fő kedvezményezettje Szabadka városa – egyik legfőbb célja, hogy az uniós és a nyugat-balkáni civil szervezetek jó partnerséget alakítsanak ki egymással és a helyi hatóságokkal. Ápolni kívánják továbbá a párbeszédet a multikulturális helyi közösségek döntéshozói között, s segíteni a tapasztalatcserét. A Helyi Demokrácia Ügynökségeinek Szövetségét (ALDA) 1999-ben azzal a céllal hozták létre, hogy az 1993-tól működő ügynökségeket egy fedél alá hozza és irányítsa. Az Európa Tanács Helyi és Regionális Hatóságainak Kongresszusa a szerbiai Szabadkán alapította meg első ügynökségét. A balkáni háborús konfliktus lezárultával az ALDA a demokratikus reformokra összpontosított, külön hangsúlyt fektetve a közösségek közötti toleráns és bizalomalapú viszonyokra. A volt Jugoszlávia négy országában egy tucat ügynökséget működtetnek, összesen 25 országban működnek együtt 150 partnerükkel. Az ALDA egy kísérleti programból mára az egyik legfontosabb európai hálózattá vált, mely a helyi demokráciákat fejleszti decentralizált, nemzetközi programok révén.
A szabadkai önkormányzat a legaktívabb Szerbián belül a határon túli kapcsolatok terén, például Horvátországgal és Magyarországgal is több közös pályázatuk volt – tudtuk meg Damjanovic-Parac Stankától, a Szabadkai Helyi Demokrácia Ügynöksége igazgatójától. „Örülök, hogy sikerült Szegedet is bevonni ebbe a regionális találkozósorozatba, s így az ottani kisebbségeket is megszólítottuk. Fő napirendünk az európai integráció volt, így külön jelentősége van annak, hogy olyan szervezetekkel is együttműködhetünk, akik uniós országból érkeztek. Az ő tapasztalataikat is felhasználhatjuk a jövőben, s remélem, hogy a magyar uniós elnökség után is megőrizzük jó kapcsolatunkat az önkormányzatokkal és civilekkel” – mondta el portálunknak a szervező. Damjanovic-Parac Stanka tapasztalatai szerint a horvátok a legaktívabbak a civil szerveződések terén, de természetesen Bosznia-Hercegovinában és Szerbiában is működnek szép számmal. „Eleget teszünk az uniós elvárásoknak, s az önkormányzatok bevonnak minket a napi politikai tevékenységbe is. Munkánkban fontos elem, hogy az önkormányzatok számára meghatározzuk azokat a feladatokat, melyekkel az EU-s elvárásoknak is megfelelnek, illetve természetesen tolmácsoljuk a lakosság kéréseit, észrevételeit” – részletezte működésüket. A szabadkai Helyi Demokrácia Ügynöksége igazgatója úgy látja, hogy munkájuk különösen fontos az önkormányzatoknak is, hiszen olyan területen működnek, ahol az etnikai összetűzések nemrég még mindennaposak voltak. Utat mutatni a civil szervezeteknek
Kelet-Európa más országaiban ismeretlen a kisebbségi önkormányzatok léte és működése, ezt ismertette a konferencia résztvevőivel Kohári Nándor fideszes önkormányzati képviselő. Ehhez a speciális jogi formához Szegeden a Nemzetiségi Ház is társul. Az önkormányzati segítséggel működtetett intézmény segíti a kisebbségek és civil szervezetek munkáját, így például kultúrájuk ápolását is. Kohári szerint a konferencia a tapasztalatcserén túl kulturális, idegenforgalmi és akár gazdasági együttműködések létrejöttét is segítette. „Megismertük a Helyi Demokrácia Ügynökségek működését, s tartalmasak voltak azok az előadások is, melyek a különböző nemzetiségek együttéléséről szóltak” – fogalmazott a KDNP-s Haág Zalán. A háború máig látható nyomaival kapcsolatban megjegyezte: „Sok idő eltelt, de annyi nem, hogy ennek a lelkekben ne legyen nyoma”. Marjanovic Dusán, a Szegedi Horvát Kisebbségi Önkormányzat elnöke portálunknak elmondta, hogy a Jugoszláv utódállamokban működő civil szervezetek számára nagyon fontos, hogy lássák az utat, hogy miként juthatnak el az unióba, mik azok az elvárások és követelmények, amikhez tartaniuk kell magukat. Marjanovic Dusán a konferencián résztvevőknek bemutatta a Szegeden immár kilenc éve működő horvát kisebbségi önkormányzat működését, és szólt a Dugonics András Horvát-Magyar Kulturális Közhasznú Egyesület munkájáról is, melyet 2004-ben részben azért hoztak létre, mert számos olyan kiírással találkoztak, melyre önkormányzat nem pályázhatott, csak civil szervezet. „Beleértünk abba a helyzetbe, hogy interkulturálissá váljunk. Nem az a lényege az együttélésnek, hogy lássuk és érezzük egymás jelenlétét, hanem az, ismerjük ezeket. Olyan jövőbe kell, hogy lépjünk, ahol nem bemutatni kell a más nemzetiségeket, hanem ismerni” – foglalta össze Marjanovic Dusán a kétnapos tanácskozás számára legfontosabb elemét. Szabadka és Eszék után a mosztári konferencián is megfogalmazódott az az elképzelés, hogy civil szervezeti szakemberekből és helyi önkormányzati tisztségviselőkből álló csapatokat alakítsanak, akik munkájukkal segíthetik a nyugat-balkáni országok uniós integrációját.