Közélet

Összehangolt erők a Tisza vidékének fejlesztéséért + VIDEÓ

Összehangolt erők a Tisza vidékének fejlesztéséért + VIDEÓ

2011. március 24., csütörtök
Összehangolt erők a Tisza vidékének fejlesztéséért + VIDEÓ

A környezetvédelmi, vízügyi, társadalmi és gazdasági szempontokat egyaránt figyelembe vevő összehangolt fejlesztési stratégiára van szükség a Tisza vízgyűjtő területén hangsúlyozták a magyar, román és szlovák előadók a témába rendezett konferencián csütörtökön Szegeden.

A 2000-es tiszai ciánszennyezést követően, az Európa Tanács kezdeményezésére indult el az öt érintett ország – Ukrajna, Románia, Szlovákia, Magyarország és Szerbia – együttműködése, amely célja a közös fejlesztéspolitika kialakítása, a környezeti károk csökkentése, a vízgazdálkodás fejlesztése, a természeti és kulturális örökség megóvás és a fenntartható idegenforgalom ösztönzése – mondta

Tompai Géza

, a magyar Belügyminisztérium Területrendezési és Tervezési Főosztály vezetője. A Tisza öt országot érintő vízgyűjtő területe 175 ezer négyzetkilométer kiterjedésű, s a térségben több mint 3500 településen 15,5 millió ember él. A folyó fontos szerepet tölt be a mezőgazdasági területek öntözésében, a halászatban, a hajózásban, az energiatermelésben és egyedülálló természeti értékekkel rendkezeik – közölte a szakember. Magyarország területének csaknem fele 46 ezer négyzetkilométer tartozik a folyó vízgyűjtő területéhez, s mintegy 4,3 millióan élnek itt – tudatta a főosztályvezető.

Kajner Péter

, a magyar Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti és társadalmi kapcsolatok főosztályának helyettes vezetője kifejtette, a Tisza-völgyének Magyarországhoz tartózó területe gazdaságilag hagyományosan a hátrányos helyzetű térségek közé tartozik, az egy főre jutó GDP az országos átlag kétharmada. A gazdasági és társadalmi problémákat az elmúlt években fokozta az egyre inkább szélsőségessé váló időjárás, az ár- és belvizek, valamint az aszály.

A térség mezőgazdaságában a szántóföldi növénytermesztés a meghatározó, noha a területek egyharmada nem művelhető meg gazdaságosan e módon. Művelődési mód váltásra lenne szükség: a monokultúrás növénytermesztés helyett a biztonságos, jó minőségű, vegyszermaradványoktól mentes, széles termékskála előállításnak kell előtérbe kerülnie, amely a foglalkoztatási helyzeten is javítana – közölte a szakember.

Eugen Curteanu

, a román Területfejlesztési és Turisztikai Minisztérium parlamenti államtitkára elmondta, a Tisza 71 ezer négyzetkilométeres romániai vízgyűjtő területének fejlesztése során meg kell találni az egyensúlyt a leszakadó térségek felzárkóztatása, a vízgazdálkodási és természetvédelmi szempontok között. A romániai lakosság egyharmadának otthont adó térségben szükség van az autópálya-hálózat fejlesztésére, a vasútvonalak rekonstrukciójára, s az ipari és természeti veszélyforrások kezelésére – mondta a politikus.

Rastislav Andrejco

, a szlovák Közlekedési, Építésügyi és Területfejlesztési Minisztérium munkatársa előadásában kifejtette, a Tisza szlovákiai több mint 15 ezer négyzetkilométeres vízgyűjtő területe Kassa, Eperjes és Besztercebánya térségét érinti. Az országban kiemelt fontosságú a kisebb települések és a vidék fejlesztése, mivel a beruházások többsége eddig két nagyvárosban Pozsonyban és Kassán valósult meg.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.