Közélet

Líbia - Tovább bombázzák Tripolit (FRISSÍTVE)

Líbia - Tovább bombázzák Tripolit (FRISSÍTVE)

2011. március 23., szerda
Líbia - Tovább bombázzák Tripolit (FRISSÍTVE)
Kedd éjjel a nyilvánosság előtt győzelmet ígért Kadhafi az állami televízióban. A brit parancsnokság szerint már nem létezik olyan, hogy líbiai légierő. A felkelők nemzeti tanácsa ideiglenes kormányfőt nevezett ki és kért meg kormányalakításra Kelet-Líbiában. Szerda éjjel folytatódik a légi hadjárat, Tripolira bombák hullanak. Líbiai háború, a negyedik nap.

A szövetségesek tripoli célpontokat lőnek

A kormányerők már a nyugat-líbiai Miszráta legfontosabb kórházának környékén lövöldöznek, miközben a koalíciós csapatok harci repülőgépei katonai és polgári célpontokat támadtak a líbiai fővárosban, Tripoliban. "A kormányerők harckocsijai közelednek a miszrátai kórházhoz, és ágyúzzák a környéket" - mondta a felkelők által irányított város kórházának egyik orvosa a Reuters brit hírügynökségnek. Este Tripoli keleti részén nyolc robbanást lehetett hallani, és füstoszlopok szálltak fel az égbe - jelentették szemtanúk a Reutersnak. Ugyancsak robbanást történt egy Tripolitól 32 kilométerre keletre található katonai bázisnál is. A bázis már szombaton is célpontja volt a koalíciós erők első támadásainak. Eközben Mahmúd Dzsebrílt bízta meg szerdán egy ideiglenes kormány megalakításával, miniszterek kinevezésével a líbiai lázadók által alakított nemzeti tanács, amely a Moammer Kadhafi rendszere elleni lázadás kitörése óta ellenőrzi a keleti országrészt.Dzsebríl 1952-ben született Líbiában. Egyetemi tanulmányait Kairóban végezte, közgazdasági és politológiai diplomát szerzett 1975-ben. Az Egyesült Államokban stratégiai tervezésből és döntéshozatalból doktorált, s előadásokat tartott és számos könyvet írt e témáról. 2009-ben elfogadott egy kormányzati megbízást, de később kiábrándult Líbia konzervatív vezetéséből. Március 5-én kinevezték a lázadók alakította Líbiai Nemzeti Tanács válságbizottságának élére, hozzá kerültek a katonai és külügyek. Ő áll azoknak az erőfeszítéseknek az élén, hogy rávegyék a külföldi hatalmakat a tanács elismerésére legitim kormányként. Dzsebril kijelölés egyelőre ideiglenes jellegű, mert nem lehet megalakítani a kormányt, amíg az ország megosztott. Ő még csak egy munkatestület vezetője egy átmeneti időszakban - mondta az al-Dzsazíra hírtelevízió értesülését kommentálva a felkelők szóvivője. Háfiz Goga hozzátette azt is, hogy a kormány megalakításáról majd csak akkor lehet dönteni, ha a Nemzeti Tanács mind a 31 tagja ezt elhatározza. A tagok több mint fele azonban még a Kadhafi-erők által ellenőrzött vagy fenyegetett területen van, és biztonsági okból a nevüket sem árulták el.

Ideiglenes kormányfőt nevezett ki a kelet-líbiai lázadók tanácsa

Mahmúd Dzsebrílt bízta meg szerdán egy ideiglenes kormány megalakításával, miniszterek kinevezésével a líbiai lázadók által alakított nemzeti tanács, amely a Moammer Kadhafi rendszere elleni lázadás kitörése óta ellenőrzi a keleti országrészt. Dzsebríl 1952-ben született Líbiában. Egyetemi tanulmányait Kairóban végezte, közgazdasági és politológiai diplomát szerzett 1975-ben. Az Egyesült Államokban stratégiai tervezésből és döntéshozatalból doktorált, s előadásokat tartott és számos könyvet írt e témáról. 2009-ben elfogadott egy kormányzati megbízást, de később kiábrándult Líbia konzervatív vezetéséből. Március 5-én kinevezték a lázadók alakította Líbiai Nemzeti Tanács válságbizottságának élére, hozzá kerültek a katonai és külügyek. Ő áll azoknak az erőfeszítéseknek az élén, hogy rávegyék a külföldi hatalmakat a tanács elismerésére legitim kormányként. Szerdán a kormányerők már a nyugat-líbiai Miszráta legfontosabb kórházának környékén lövöldöznek, miközben a koalíciós csapatok harci repülőgépei katonai és polgári célpontokat támadtak a líbiai fővárosban, Tripoliban. "A kormányerők harckocsijai közelednek a miszrátai kórházhoz, és ágyúzzák a környéket" - mondta a felkelők által irányított város kórházának egyik orvosa a Reuters brit hírügynökségnek. Eközben este Tripoli keleti részén nyolc robbanást lehetett hallani, és füstoszlopok szálltak fel az égbe - jelentették szemtanúk a Reutersnak. Ugyancsak robbanást történt egy Tripolitól 32 kilométerre keletre található katonai bázisnál is. A bázis már szombaton is célpontja volt a koalíciós erők első támadásainak.

A brit parancsnok szerint megsemmisült a líbiai légierő

Harcképtelenné vált a líbiai légierő, a szövetségesek megsemmisítették, így most már szabadon repülhetnek az észak-afrikai ország egész légterében és intézhetnek támadást szárazföldi csapatok ellen bárhol, ahol azok az ártatlan polgári lakosságot fenyegetik - közölte egy magas rangú brit parancsnok szerdán. "Most kitartó, engesztelhetetlen nyomást gyakorlunk a líbiai fegyveres erőkre - mondta a kiadott közlemény szerint Greg Bagwell helyettes légimarsall egy délolasz légibázison, ahol a brit vadászgépek állomásoznak. - Légierejük már nem létezik harcoló erőként, integrált légvédelmi rendszerük, parancsnoki és irányító hálózataik súlyosan meggyengültek, olyannyira, hogy csaknem teljes szabadon tevékenykedhetünk az egész líbiai légtérben." A Bagwell által a BBC-vel közölt adatok szerint a szövetségesek az elmúlt napok folyamán 300 légi bevetést hajtottak végre Líbia fölött, és 162 Tomahawk robotrepülőgépet indítottak kijelölt célpontokra. A brit parancsnok szólt arról is, hogy "bizonyos változásokra" számít a szövetséges erők parancsnoki struktúrájában, de hozzátette, hogy a hadművelet zökkenőmentesen folytatódik majd.

Kadhafi megjelent a nyilvánosság előtt

Kedden éjjel rövid időre megjelent a nyilvánosság előtt Moammer Kadhafi líbiai vezető, s hívei előtt győzelmet ígért, "legyen bármilyen hosszú vagy rövid a csata". Kadhafi a líbiai fővárosban, a Bab al-Azizija nevű főhadiszállásán beszélt az épületegyüttest élő pajzsként körülfogó hívei előtt, az állami televízió kameráinak kereszttüzében. A televízió élőben közvetített adásában Kadhafi kijelentette, hogy nem adják meg magukat, legyőzik az ellenséget. Hozzátette, hogy "a Líbia elleni támadást vezető külföldi erők veszíteni fognak, és a történelem szemétdombján végzik". A líbiai vezető közölte, hogy nem hagyja el Bab al-Aziziját. "Itt maradok, ez az otthonom, itt áll a sátram. Itt vagyok, itt vagyok, itt vagyok" - mondta Kadhafi, hozzáfűzve, hogy világszerte tüntetéseken tiltakoznak a "fasiszták hordája által végrehajtott, az ENSZ Alapokmányát sértő, igazságtalan támadás ellen". A rövid beszédet tűzijáték követte, a zöld zászlókat lengető tömeg pedig éljenzett, és sokan a levegőbe lövöldöztek. Eközben Hillary Clinton amerikai külügyminiszter az ABC amerikai televíziónak adott nyilatkozatában elmondta, hogy Kadhafi hozzátartozói kapcsolatba léptek mindenkivel az egész világban, akit csak ismernek. A kapcsolatfelvételeknek az a célja, hogy megpróbáljanak kiutat találni a válságból. "Mit tegyünk? Hogy lehet ebből kimászni?" - ezt kérdezhetik mindenhol ismerőseiktől Afrikában, a Közel-Keleten, Európában és Észak-Amerikában. Az Egyesült Államok és szövetségesei szombaton indítottak katonai műveletet Líbia ellen a Biztonsági Tanács felhatalmazásával. Az 1973-as számú BT-határozatnak az a célja, hogy repüléstilalmi zónát létesítsenek Líbia felett a polgári lakosság megvédésének céljából. Az észak-afrikai országban február közepén robbant ki kormányellenes lázadás, de Kadhafi bevetette a tüntetők ellen sokkal jobban felszerelt hadseregét, s repülőkkel lövetett polgári célpontokat.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.