Közélet

Kistérségi monitoring rendszer épül a Homokhátságon

Kistérségi monitoring rendszer épül a Homokhátságon

2011. március 31., csütörtök
Kistérségi monitoring rendszer épül a Homokhátságon

Több mint 230 millió forintból kistérségi integrált környezeti monitoring központot és hálózatot hoznak létre a Homokhátságon; a létesítmény alapkövét szerdán tették le a Mórahalom melletti Nagyszéksósi Iskolánál.

A 2012 márciusáig tartó projekt összköltségvetése 233,5 millió forint. A beruházás nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy a Homokháti Kistérség meglévő hidrometeorológiai és vízrajzi észlelőhálózatának fejlesztésével megismerhetővé és hozzáférhetővé váljon a víz természetbeni körforgásával kapcsolatos valamennyi adat és információ minden érdeklődő számára. A projekt során egy integrált környezeti hálózat és monitoring központot alakítanak ki annak érdekében, hogy a Homokhátság vízrajzilag feltáratlan területeiről, szürke foltjairól minél pontosabb információkat gyűjtsenek s ezeket az információkat gazdasági, társadalmi és környezeti célok elérése érdekében felhasználhassák.

Lábdy Jenő

Alsó-Tisza vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság osztályvezetője a projekt hátteréről az MTI-nek elmondta: az 1970-es években elkezdődött egy kiszáradási folyamat a Duna-Tisza közén, melynek része a Homokhátság is. Emellett azonban a területen nagy belvizek is kialakulnak időnként. A magyar állam országosan egy olyan törzs monitoring hálózatot működtet, mely csak nagyléptékű, áttekintő információt ad a térségről. Az épülő új hálózat a régi besűrítése”, mely már pontosabb információkat tud nyújtani a hidrológiai helyzetről. Ami újdonság, hogy ezeket az információkat igyekeznek minél gyorsabban eljuttatni a felhasználókhoz, tehát rövid időn belül hasznosul, s nem a távoli jövőben elemzik majd ki. Az egyik meteorológiai állomáson talajhőmérsékletet mérnek majd, mely nagy segítség a gazdáknak, hogy a növényeket mikor vethetik, vagy ültethetik ki. Ugyanígy több csapadékmérő állomás jön létre, valamint távjelzővel ellátott talajvízkút hálózat épül ki, azaz a gazdák tisztában lesznek majd a talajvíz mértékével is. A projekt a vízkár elhárítást is segíti, tehát támogatást nyújt majd a belvíz és az aszály elleni védelemben. A monitoring hálózat keretében elkészül három vízhozam mérő állomás is, ami a környék csatornáin lefolyó vizeket méri. A beruházás mintegy 3000 négyzetméternyi területet érint, de monitoring hatását az egész Duna-Tisza közén hasznosítani tudják. Ezzel egyben olyan adatok birtokába is jutnak, amelyeket nem az adott területen mérnek, de arra hatással vannak - tette hozzá a vízügyi szakember.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.