Közélet

Kadhafi azonnali tűzszünetet hirdetett

Kadhafi azonnali tűzszünetet hirdetett

2011. március 18., péntek
Kadhafi azonnali tűzszünetet hirdetett

A líbiai kormány azonnali tűzszünetet hirdetett, elrendelve a katonai műveletek leállítását - jelentette be pénteken délután az ország külügyminisztere. Músza Kusza a lépést "a polgári lakosság védelmével" indokolta. Időközben Martonyi János arról beszélt, hazánk semmiképpen nem vesz részt egy esetleges katonai akcióban.

Mint hozzátette, a kormány meg fogja védeni a Líbiában élő külföldieket és a külföldi személyek líbiai területen lévő tulajdonát is. Egy korábbi hír szerint a líbiai kormány pénteken lezárta az ország légterét, válaszként az ENSZ Biztonsági Tanácsának előző napi határozatára, amely jóváhagyta az arab ország légtérzárlatát célzó tervezetet. Az Eurocontrol, az európai államok légi irányítási szervezete azt közölte a légitársaságokkal, hogy Máltáról érkezett tájékoztatás szerint a tripoli irányítóközpont nem fogad járatokat. A szervezet Európát és a Földközi-tengert magába foglaló térképe azt mutatta pénteken, hogy a líbiai légtér zárva van.

Magyarország nem vesz részt a Líbia elleni hadműveletben

A magyar kormány teljes egészében egyetért az ENSZ BT Líbia elleni légtérzárlati határozatával - szögezte le Martonyi János külügyminiszter pénteken, hozzátéve, egyelőre nem lát olyan magyar katonai képességet, "amelyet egy ilyen operációban fel lehetne vagy akarnánk használni". A magyar diplomácia vezetője egy minisztériumi háttérbeszélgetésen azt mondta, a BT-határozat erőteljes, jóllehet a szavazáson több fontos állam - köztük Oroszország, Kína és Németország - tartózkodott. Azt mondta, ő személy szerint örült volna, ha ezt a határozatot már korábban meghozták volna. Hangsúlyozta: a határozat szerint a polgári személyek védelmét minden lehetséges eszközzel biztosítani kell; ez azonban nem jelenthet külföldi megszállást, vagyis szárazföldi csapatok megjelenését.

Martonyi János

reményét fejezte ki: a repülési tilalmi övezet kikényszerítése alkalmas lesz arra, Bengázi több mint egymilliós lakosságát meg lehet óvni a líbiai kormány katonai erejével szemben. A külügyminiszter értelmezése szerint a BT-határozat szövege - minden szükséges eszköz igénybe vétele - többet jelent a légtérzárlat kikényszerítésénél. Úgy fogalmazott, az elkövetkező 1-2 órában feltehetően olyan események történnek, amelyek a sajtó érdeklődésére számot fognak tartani. Azt mondta, "nagyon kívánatos lenne", hogy

Moammer Kadhafi

líbiai vezető távozzon a hatalomból, de hangsúlyozta, ennek eléréséhez nem lehet katonai eszközöket igénybe venni. Mint fogalmazott, arra nincs feljogosítva egy kívülálló ország, hogy katonai erővel döntse el, ki legyen egy ország államfője. Meggyőződése szerint a Kadhafi rezsimnek előbb-utóbb mindenféleképpen távoznia kell. Martonyi János arról is beszélt, hogy a líbiai fővárosban, Tripoliban három nagykövetség folytatja működését, a ciprusi és a görög mellett a magyar. Azt mondta, a kétfős magyar diplomácia képviselet a soros magyar EU-elnökségi funkcióból fakadóan is folytatja munkáját, egyebek mellett konzuli koordinációs feladatokat lát el. A külügyminiszter azt is elmondta, hogy jövő héten kedden ellátogat az egyiptomi-líbiai határra, hogy az EU-elnökségét betöltő Magyarország képviseletében a menekültkérdésben tájékozódjon, mint fogalmazott, "ki kell hozni a külföldieket".

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.