Szeged

Időutazás a jégkorba a Móra Ferenc Múzeumban

Időutazás a jégkorba a Móra Ferenc Múzeumban

Megnyílt a Móra Ferenc Múzeum legújabb kiállítása A jégkori ember.

Kohári Nándor
3 órája
Időutazás a jégkorba a Móra Ferenc Múzeumban

Megnyílt a Móra Ferenc Múzeum legújabb kiállítása A jégkori ember. Fogas Ottó múzeumigazgató egy több részes kiállítássorozatot tervez ennek a korszaknak, ennek első tárlatát láthatják május 9-től az érdeklődők.

A legtöbben csak fényképen láthatták, hogyan élt az ősember, most valósághűen is megnézhető Fotók: Móra Ferenc Múzeum

Általános előítélet az őskori emberekkel 

Mester Zsolt régész, az ELTE docense megnyitó szavaiban kiemelte, a sok évezreddel ezelőtt élt őseink is rengeteg ismeretanyaggal, sok-sok mára már elenyészett tudással rendelkeztek, nem buta, alacsonyabbrendű lények voltak.

Az őskori emberekkel szembeni előítélet sokáig általános volt, példaként említette, hogy az altamirai őskori barlangfestmények felfedezésekor a kortársak egyszerűen nem hitték el, hogy ilyen színvonalú sziklafestmények készítésére az akkori ember képes lehetett. 

Ma is annyit tudunk, hogy a feltárt leletek rekonstrukciói csak egy lehetőség a múlt egyfajta magyarázatára.

A barlangi környezet hangulatát is igyekeztek Szegedre varázsolni

Különleges élmény a szegedi múzeumban

Lengyel György, a Magyar Nemzeti Múzeum régésze, a kiállítás kurátora tárlatvezetést is tartott. A kiállításon megismerhetjük a klíma változását az elmúlt évtizezredekben. Bár a itt most a téma a jégkorszak hideg világa, bizony nemegyszer volt már melegebb éghajlat is a Földön, mint napjainkban. Leleteken keresztül láthatjuk, hogy a modern ember elődei hogyan múlhatták felül a tőlünk kissé eltérő csontozatú neandervölgyi és gyenyiszovai embertípusokat. 20-40 ezer éves lándzsahegyek, kőpengék és az íj használatának emlékeit nézve az érdekes videók mellett magunk is kipróbálhatjuk miként vághatunk rövid madzagot rögzített kőpenge segítségével. 

A tudat formálódásának egyértelmű bizonyítéka a temetkezés és a holtakról való megemlékezés amit az ősi sírleletek feltárásával mutatnak be. A hétköznapok világának átéléséhez megtekinthetünk egy különleges szarvasbőrsátor rekonstrukciót és megismerhetjük a művészet kezdeteit. A legelső nőalak és állatszobrocskák mellett a tárlat hangsúlyos része a spanyolországi Altamira ősi falfestményeinek bemutatása. 

Ennek különlegességét csak fokozza, hogy az eredeti helyszín állagmegóvási okokból évtizedek óta le van zárva a látogatók elől. Megismerhetjük a felfedezés és bizony a kezdeti hitetlenkedés históriáját, a falfestmények értelmezését. Teremrekonstrukciókkal a barlangi környezet hangulatát is igyekeztek Szegedre varázsolni. A jégkorszaki időutazásra jövő év elejéig van lehetősége az érdeklődőknek a Móra Ferenc Múzeumban.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.