Közélet

Közmeghallgatást tartottak a Nabucco építésével kapcsolatban Makón

Közmeghallgatást tartottak a Nabucco építésével kapcsolatban Makón

2011. január 6., csütörtök
Közmeghallgatást tartottak a Nabucco építésével kapcsolatban Makón

Közmeghallgatást tartottak a Nabucco gázvezeték magyar-román országhatár és Tass közötti szakaszára vonatkozó környezeti hatásvizsgálati eljárás keretében csütörtökön Makón.

A közmeghallgatáson

Leskó Péter

, a Nabucco Magyarország Gázvezeték Kft. ügyvezetője elmondta, a Törökországot Ausztriával összekapcsoló mintegy 3900 kilométer hosszúságú gázvezeték megépítése a hosszú távú gázigény növekedése miatt szükséges. A beruházásnak köszönhetően növekszik a résztvevő országok ellátásbiztonsága azzal, hogy a vezeték kapcsolatot biztosít a Kaszpi-térségben, a Közel-Keleten és Egyiptomban található gázmezők felé. A 31 milliárd köbméteres éves kapacitású vezeték építése a tervek szerint 2012-ben kezdődik, s a szállítás 2015-ben indulhat el. A beruházás teljes költsége 7,9 milliárd euró, ebből 400 millió esik a 384 kilométeres – Nagylaktól Rajkáig húzódó - magyar szakaszra – közölte a szakember. A Nabucco magyarországi nyomvonalát úgy alakították ki, hogy a lehető legkisebb hatást gyakorolja a környezetre, 52 százaléka meglévő vezetékek mentén halad. Az 1400 milliméter átmérőjű, 20-36 milliméter falvastagságú csővezeték legalább 1,2 méter mélységben helyezik el. Magyarországon a vezetékhez kapcsolódóan tíz szakaszolóállomás és egy nemzetközi mérőállomás épül. A Nabucco három ponton – Városföldnél, Adonynál és Lovaspatonánál - kapcsolódik a magyar gázhálózathoz. A három kivételi pont együttes kapacitása 800 ezer köbméter lesz óránként – tudatta Leskó Péter. A magyar kormány 2010 májusában minősítette a vezeték építését kiemelt projektté. A Nabucco Magyarország Gázvezeték Kft. mind a négy érintet benyújtotta a környezeti hatásvizsgálathoz szükséges dokumentumokat az érintett környezetvédelmi felügyelőséghez, és elkészült a nyomvonallal érintett ingatlanok tulajdonosi adatbázisa – közölte az ügyvezető igazgató.

Király Anikó

, az Alsó-Tisza vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség engedélyezési irodavezetője elmondta: az illetékességi területükön 24 települést érintő beruházáshoz a legtöbb szakhatóság kikötés nélkül hozzájárult. Hozzátette: a következő időszak feladata lesz, hogy a beruházást beillesszék a Bács-Kiskun és a Csongrád megyei területrendezési tervbe.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.