Közélet

Szegedi közgyűlés: a bizottsági helyekről sakkoznak

Szegedi közgyűlés: a bizottsági helyekről sakkoznak

2010. november 11., csütörtök
Szegedi közgyűlés: a bizottsági helyekről sakkoznak

A november elején kihirdetett új szervezeti és működési szabályzat értelmében négy tanácsnokot választanak, valamint kilenc állandó bizottságot hoznak létre a szegedi közgyűlés pénteki ülésén. Információink szerint egyelőre nincs megegyezés a bizottsági helyeket illetően, más alapelvek szerint működtetné a rendszert a két legnagyobb frakció, a Fidesz–KDNP, illetve az MSZP.

Mint arról korábban beszámoltunk, az október 27-én elfogadott SZMSZ értelmében a közgyűlés 4 tanácsnokot (gazdasági, városüzemeltetési, városfejlesztési és külügyi, illetve humán közszolgáltatási) és 9 állandó bizottságot (jogi, ügyrendi és közbiztonsági; egészségügyi és szociális; kulturális, egyházügyi, közművelődési és idegenforgalmi; ifjúsági és sport-; oktatási; pénzügyi; városüzemeltetési és -fejlesztési; vagyongazdálkodási; városkép- és környezetvédelmi) választ. A bizottságokban egyaránt 8 fő – 5 belső és 3 külső tag – kap helyet.

Botka László

(MSZP) polgármester a legutóbbi ülésen egyebek mellett azzal indokolta, hogy nem hirdeti ki az új SZMSZ-t, hogy nem született konszenzus a bizottsági helyeket illetően, így a tagokat sem lehet addig kijelölni. Felhívta a frakcióvezetők figyelmét, hogy a választási eredményekből induljanak ki. Portálunk értesülései szerint az MSZP javaslatát

Kozma József

frakcióvezető, a párt helyi elnöke levélben juttatta el

Gyimesi Lászlóhoz

, a Fidesz szegedi szervezetének vezetőjéhez. A közgyűlésben kisebbségbe visszaszorult szocialisták szerint az lenne kívánatos, ha minden bizottságba 3 Fidesz–KDNP-s, 3 MSZP-s, 1-1 jobbikos és LMP-s belső, illetve külső tagot választanának, mert így senki sem szerezhetne abszolút többséget. Kozma úgy véli: ez leképezi a közgyűlési felállást is. Ismert: a 29 fős testületben 14 Fidesz–KDNP-s politikus foglal helyet, az MSZP frakciója 10 (közülük Botka László polgármester és

Solymos László

alpolgármester nem lehet bizottsági tag), a Szabad Városé 3 tagot számlál, valamint 1-1 képviselőt ad a Jobbik és az LMP. (Úgy tűnik, Kozma József vagy nem számol a Szabad Város-frakcióval, vagy összevonta őket az MSZP-vel, ami persze a politikai előéletük alapján nem meglepő – az idei választáson is közös listán indult a szocialistákkal a felmorzsolódott SZDSZ utódszervezete).

Bohács Zsolt

, a Fidesz–KDNP frakcióvezető kifejtette: számukra elfogadhatatlan az MSZP javaslata. Fidesz–KDNP-s forrásaink szerint a legnagyobb frakció valamennyi bizottságban szeretné érvényesíteni a közgyűlési dominanciából fakadó súlyát a működőképesség érdekében.

2006-ban nem pontosan a közgyűlési arányokat képezték le

Utánanéztünk, az elmúlt ciklusban hogyan néztek ki a bizottsági arányok, mennyiben követték a Kozma József-féle elvet, a közgyűlési felállás leképezését. A közgyűlés 2006-ban 8 állandó bizottságot hozott létre 66 taggal. Ebben struktúrában a Fidesz–KDNP 16 fővel lehetett jelen, 44-et MSZP és az SZDSZ delegált (4 tagot adott az MDF, 1-et, 1-et az MSZDP és az MSZP-vel való szembenállással kevéssé vádolható Független Városi Szövetség – Magyar Egyesület). Valamennyi bizottságban erős túlsúlyt kapott az akkori kormányzóerő az ellenzékkel szemben: ez általában 6:2-es (vagy, amennyiben az akkori MDF-et ellenzéknek tekintjük, 5:3-as) szavazati arányt jelentett. A legnagyobb különbség a pénzügyi bizottságban mutatkozott, ahol az 1 fideszes politikussal szemben 7 tag tartozott a balliberális városvezetéshez. Nézzünk még kicsit a számok mögé! Az elmúlt négy évben még a polgármesterrel együtt 43 fő alkotta a szegedi közgyűlést. Közülük 24-en tartoztak az MSZP-hez, illetve az SZDSZ-hez, 13-an a Fideszhez, illetve a KDNP-hez (3 képviselőt juttatott be az MDF, 1-1 politikust az MSZDP, a FVE-MSZ és a Szegedért Egyesület). Ha akkor szigorúan a közgyűlési arányok szerint osztották volna el a bizottsági helyeket, akkor az MSZP-nek és az SZDSZ-nek (a 44 helyett) 37, a Fidesznek és a KDNP-nek (a 16 helyett) 20 bizottsági tagság járt volna. Ezek alapján úgy tűnik, akkoriban a balliberális oldalt felül-, a polgári oldalt pedig alulreprezentálta a közgyűlési többség javaslata...

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.