A katasztrófavédelmisek azért küzdenek, hogy a Torna patak és a Marcal élővilágának kipusztítása után a Rába, a Mosoni-Duna és a Nagy-Duna megúszhassa az iszapkatasztrófát. A szennyezett víz csütörtök délután elérte a Nagy-Dunát is, és ott szórványos halpusztulást okozott - írja az Index.
A lúgos iszapömlés annyira kivételes jelenség, hogy még a szakértők is bizonytalanok a semlegesítés legpraktikusabb módjában. Azt sem lehet felmérni egyelőre, hogy szemmel látható pusztuláson kívül mekkorák a lehetnek a hosszabb távú károk. Az is lehet, hogy az a folyóba szórt adalékanyag, ami most hígítja a lúgot, mellékesen fémvegyületeket szabadíthat fel. Ebben azonban a legnagyobb szaktekintélyek sem biztosak. Pillanatnyilag az az egyik kulcskérdés, hogy sikerül-e minél gyorsan lejjebb vinni az iszapkatasztrófa miatt lúgos kémhatásúvá vált folyóvizek pH-ját, hiszen az eddigi puszítást a maró hatású lúg, és nem a vörösiszap esetleg mérgező szárazanyag-tartalma okozta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.