Közélet

Több mint 4000 kisebbségi választópolgár a megyében

Több mint 4000 kisebbségi választópolgár a megyében

2010. augusztus 9., hétfő
Több mint 4000 kisebbségi választópolgár a megyében

A kisebbségi választói jegyzékbe való felvételét 2010. július 15-ig kérhette a lakóhely szerinti település jegyzőjétől az a választójoggal rendelkező állampolgár, aki az elismert 13 kisebbség valamelyikéhez tartozik, és a kisebbséghez tartozását nyilatkozatával vállalta tájékoztatta portálunkat Kovalcsik Andrea főjegyző, a Csongrád Megyei Területi Választási Iroda vezetője.

A hatályos jogszabály szerint a kisebbségi önkormányzati választást akkor tűzi ki a helyi választási bizottság, ha a településen a kisebbségi választói jegyzékben szereplő választópolgárok száma a választás kitűzésének napján eléri a 30 főt. A választás napja egybeesik az önkormányzati választás napjával, tehát október 3-az

Az országos névjegyzékekbe történő felvétel az alábbiak szerint alakult:

Összesen228796
Bolgár2087
Cigány133605
Görög2269
Horvát11571
Lengyel3052
Német46933
Örmény2659
Román5279
Ruszin4232
Szerb2432
Szlovák12285
Szlovén1025
Ukrán1367

A helyi választási bizottságok a megye 21 településén tűztek ki 41 kisebbségi választást. Szegeden 11, Hódmezővásárhelyen és Magyarcsanádon 3, Apátfalván, Csanádpalotán, Deszken, Makón, Szentesen és Újszentivánon 2, Ambrózfalván, Bakson, Csongrádon, Kisteleken, Kiszomboron, Kübekházán, Maroslellén, Mindszenten, Nagylakon, Pitvaroson, Szegváron és Tiszaszigeten 1 önkormányzat alakulhat. 18 testületet a cigányok, 7-et a románok, 4-et a szerbek, 3-at a szlovákok, 2-t a németek és a görögök, 1-et a lengyelek, bolgárok, horvátok, örmények, ukránok választhatnak.

A Csongrád megyei névjegyzékekbe történő felvétel az alábbiak szerint alakult:

KisebbségVálasztópolgárok száma
összesen:4135
bolgár41
cigány2794
görög77
horvát115
lengyel45
német122
örmény139
román350
ruszin33
szerb209
szlovák159
szlovén0
ukrán51

A kisebbségi választás néhány szabálya eltér az önkormányzati választástól

Jelöltet csak társadalmi szervezet állíthat és csak az, amelynek a választás évét megelőző legalább 3 éve alapszabályában rögzített célja az adott kisebbség képviselete. Független jelöltek indulására a törvény nem biztosít lehetőséget. Nincs szükség a választópolgár ajánlásra, azaz nem kell ajánlószelvényeket gyűjteni. A jelölő szervezeteknek a választás kitűzését követően az illetékes választási bizottságnál nyilvántartásba vételüket kell kérni. Ha több megyében állítanak jelöltet az OVB, ha csak egy megyében, de több településen a TVB, ha csak egy településen a HVB az illetékes. Jelöltet bejelenteni csak az így nyilvántartásba vett jelölő szervezet tud, legkésőbb szeptember 3-án 16 óráig. A jelölőszervezet bejelentésével és a HVB nyilvántartásba vételi aktusával megtörténik a jelöltté válás. Jelölt csak a lakóhelye szerinti kisebbségi választói jegyzékben szereplő választópolgár lehet, de lakóhelyétől függetlenül – bármely településen jelölhető. A szavazásra településenként e célra létrehozott, önálló szavazókörben kerül sor, melynek címéről és a szavazás időpontjáról a jegyző a választás kitűzését követően értesítőt küld. A szavazólapon az érintett kisebbség minden jelöltje feltüntetésre kerül, kisorsolt sorrendben. A szavazás lebonyolítása az általános szabályok szerint történik, a választópolgárok mozgóurnát is igényelhetnek. A települési kisebbségi önkormányzat képviselő-testülete 4 tagú, ezért szavazni legfeljebb 4 jelöltre lehet. Képviselők a legtöbb szavazatot kapott jelöltek lesznek. Az eredményt a HVB állapítja meg. Amennyiben az adott kisebbség megfelelő számú települési kisebbségi önkormányzattal rendelkezik, 2011 januárjában a kisebbség területi és országos önkormányzatot hozhat létre. A területi és országos önkormányzatot a jelenlegi választáson megválasztott települési kisebbségi önkormányzati képviselők választják.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.