Közélet

„Gárdafóbia” miatt diktatórikus rendőri intézkedés?

„Gárdafóbia” miatt diktatórikus rendőri intézkedés?

2009. július 4., szombat
„Gárdafóbia” miatt diktatórikus rendőri intézkedés?
koszoruzas13
„Diktatúrára emlékeztető intézkedéseket tapasztaltunk Szegeden” – ezzel a szavakkal kereste fel szerkesztőségünket egy neve elhallgatását kérő olvasónk. Szavai a pénteki 907-ben lezajlott dicsőséges pozsonyi csata megemlékezésére utaltak, ahol a Szegedi Hagyományőrző és Városképvédő Egyesület és a sas íjászok kíséretében Fekete Pál történész mondott beszédet, s mikor aktuálpolitikai vetületeket szőtt mondataiba, a helyszínre lakossági bejelentés miatt érkezett járőrök félbeszakították szavait.

A megemlékezésen

Fekete Pál

történész a pozsonyi csata dicsőségét, jelentőségét idézte fel, később elkanyarodott a 20. század felé, mely szerinte a legvéresebb századunk, majd amikor arról szólt, hogy a horogkereszt és a vörös csillag árnyékában ugyanannyi ember szenvedett, a helyszínen tartózkodó járőrök félbeszakították beszédét.

Magyar Gárdának nézték a sas íjászokat?

A szervezők elmondták, hogy a rendőrök szerint a beszéd politikai tartalmat öltött, ugyanakkor a rendezvény engedélye nem erre szól. Olvasónk megkérdezte a járőröket, hogy miért jöttek egyáltalán ki egy történelmi megemlékezés helyszínére, mire azok elmondták, hogy lakossági bejelentést kaptak, miszerint az alig egy napja feloszlatott Magyar Gárda tüntetni fog az Árpád téren...

Volt-e Szegeden példa nyilvános beszéd félbeszakítására?

Az egyik hozzászólónk,

Ivcsek

helyesen megvilágította, hogy ma nincs olyan megemlékezés Magyarországon, ahol nem szerepelne a beszédekben aktuálpolitika, de egyre sem emlékszik, amit félbeszakítottak volna; vagy le kell ezen túl adni a beszédek tartalmát a rendőrségen? – tette fel a kérdést. Még szombaton felhívtuk a

Tuczakov Szilvánát

, a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferensét, hogy válaszoljon alábbi kérdéseinkre.

Igaz-e, hogy a rendőrök a Magyar Gárda miatt tett lakossági bejelentés okán érkeztek-e a helyszínre? Milyen jogszabály alapján intézkedtek, szakították félbe a történész beszédét, és volt-e Szegeden példa nyilvános beszéd félbeszakítására? Ha pedig ezentúl március 15-én vagy október 23-án aktuálpolitika kerül a történelmi beszédekbe Szegeden, félbeszakítják-e majd azokat is?

A szóvivő hétvége okán hétfőre ígérte, hogy utánanéz az ügynek. A további fejleményekről a SZEGEDma.hu természetesen beszámol majd.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.