Egy komédiással állok szemben – mondta Volodimir Zelenszkijjel való találkozásáról a miniszterelnök, aki beszélt még Magyar Péterről, Varga Juditról és Ruszin-Szendi Romuluszról is a Patriótának.
– Európa minden baja az ukrán-orosz háborúból fakad. Amit ma látunk Európában, stagnálást, inflációt, élelmiszerár-emelkedést, magas energiaárakat, mind a háborúból jön – mutatott rá Orbán Viktor miniszterelnök a Patriótának adott interjújában. Felidézte: nem azért ment Kijevbe egy évvel ezelőtt, hogy beleavatkozzon valaki másnak a dolgába, az orosz-ukrán háborúba, hanem egy olyan ügyben, amelynek kárvallottjai a magyarok. Ez jogosította fel, hogy az Európai Unió frissen hivatalba lépett elnökeként ellátogasson Kijevbe, és próbáljon aztán Moszkvában és Pekingben, valamint a leendő amerikai leendő elnöknél tető alá hozni valami békekezdeményezést vagy legalább egy tűzszüneti esélyt – emlékeztetett a miniszterelnök.
Kijevi látogatásán felhívta az ukrán elnök figyelmét, hogy szerinte az idő nem az ő oldalán van, az idő múlásával csak romlik Ukrajna pozíciója, az oroszok a harctéren nyerésre állnak, és ezt a háborút az ukránok nem tudják megnyerni. Felajánlotta a segítségét, hogy tűzszünet, béke legyen, de Volodimir Zelenszkij nemet mondott, mert úgy látja, hogy az idő neki kedvez. Orbán Viktor a visszautasítás okát abban látja, hogy
egy új politikai személyiségtípus jelent meg az ukrán elnökkel, amivel akkor találkozott először.
Talán influenszer politikusnak vagy színészpolitikusnak lehetne nevezni, egy olyan személyiségről van szó, akit az előélete nem segített hozzá, amit utána csinálnia kellett, különösen egy háború kellős közepén. És mégis úgy döntött, hogy vállalja, és gyakorlatilag elnöki szerepet ad elő – mutatott rá a miniszterelnök.
– Amikor próbáltam vele mélyebben beszélni összefüggésekről, láttam, hogy nem megy. Itt tényleg egy komédiással állok vagy ülök szemben – emlékezett vissza Orbán Viktor. A kormányfő úgy látja, hogy a németek támogatásában bíznak most az ukránok, miután az amerikai segítségre nem számíthatnak úgy, mint korábban. Rámutatott:
az ukránok egyetlen esélye, hogy az európaiakat bent tudják tartani a háborúban.
Transzatlanti hasadásnak nevezte, hogy egy ilyen fontos stratégiai kérdésben az Atlanti-óceán két partján lévő országok, Amerika és Európa másik pályára lépjen. Amerika a béke ösvényén van, mi meg a harci ösvényen haladunk – fogalmazott a kormányfő. Az Európa-Amerika szétválás pedig ahhoz fog vezetni a miniszterelnök szerint, hogy magunkra fogunk maradni, és a háború összes negatív következményével, a pénzügyi, a gazdasági és a közbiztonsági nehézségekkel is nekünk, európaiaknak kell egyedül megbirkóznunk.
A békéhez szerinte arra volna szükség, hogy mindenki egyetértsen abban, hogy ez a jövő útja. Ám az európaiak és az ukránok folytatni akarják a háborút, az oroszok meg úgy látják, hogy ha nincs egyetértés, akkor folytatják.
Mindenki inkább a háborúban érdekelt, és kevésbé a békében
– szögezte le Orbán Viktor. Szerinte juthatunk el gyorsan a tűzszünethez és a békéhez, ha létrejön a személyes találkozó az orosz és az amerikai elnök között. Ellenkező esetben a folyamat még hosszú-hosszú hónapokig eltarthat.
A békepártiak közé a törököket, az amerikaiakat, a magyarokat és a szlovákokat sorolja, Európából a többi ország a háborúpárti oldalon áll. Európában ma a háborúpártiak diktálják a politikát, a gazdaságban és a katonapolitikában is, ami nagyon nagy baj, mert Európának rosszat tesz – állapította meg a miniszterelnök.
– Nagyon nehéz bármit mondani egy olyan ország önvédelmi háborújáról, ahol naponta százak vagy ezrek halnak meg. Szerintem Ukrajnának joga van ahhoz, hogy a saját jövőjéről maga döntsön, és a saját sorsát maga jelölje ki. Ha béke, béke, ha háború, háború.
Egy dolgot nem kérhet tőlünk, hogy egy elhibázott stratégiában segédkezet nyújtsunk neki. Márpedig szerintem a háború folytatása, amihez joguk van, olyasmi, ami rosszat tesz Európának és borzalmas következményekkel járhat Magyarországra nézve
– hangsúlyozta a kormányfő. Emlékeztetett: be akarják erőltetni Ukrajnát az Európai Unióba, márpedig ha egy háborúban álló országot fölveszünk, azzal a háborút magát is fölvesszük. Ezért meg kell állítani az ukránoknak azt a törekvését, hogy bejöjjenek az Európai Unióba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.