
Fontos DNS-kísérlet zajlik az ISS-en. Kapu Tibor már dolgozik a szegedi muslicákkal.
Sikeresen megérkeztek és üzembe helyezték a DNS-REPAIR kísérlet muslicáit a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén. Kapu Tibor magyar űrhajós, aki alig pár órája még tanórát tartott az űrből, elhelyezte az apró élőlényeket tartalmazó tégelyeket az ISS Columbus moduljában, ezzel új fejezetet nyitva a kozmikus sugárzás és a DNS-károsodás elleni védekezés kutatásában, különös tekintettel a hosszú távú emberes űrrepülésekre.
A kísérletben a kutatók azt vizsgálják, hogyan károsítja a kozmikus sugárzás az élőlények örökítőanyagát, és milyen javító mechanizmusokkal lehetne védekezni ez ellen. A cél az emberi űrutazás jövőjének biztonságosabbá tétele.
A muslicák mellett üzembe helyezték a RANDAM dozimétert is, amely folyamatosan méri a sugárterhelést, valamint az állatok életfeltételeit – a hőmérsékletet, a nyomást, a páratartalmat és a rázkódást – monitorozza.
Ezzel a lépéssel két magyar kutatócsoport került egy lépéssel közelebb céljaihoz az űrben.
Kapu Tibor, az űrutazása során eltöltött 14 nap alatt összesen hatvan – köztük több mint húsz magyar – tudományos kísérletben működik közre. Ezek közül kiemelten fontos három szegedi kutatócsoport munkája, amelyek eredményeit a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) dolgozzák majd fel.
Az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kara (SZAOK) Élettani Intézetének kutatói számára Kapu Tibor tanulásvizsgálathoz szolgáltat majd adatokat. Egy tabletre előre feltöltött tesztet több alkalommal is megold majd, amiből a szegedi tudósok azt szeretnék kideríteni, hogy a súlytalanság állapota befolyásolja-e a tanulás hatékonyságát.
Az SZTE Biokémiai és Molekuláris Biológiai Tanszékének munkatársai küldték a muslicákat az űrbe. Ők azt vizsgálják, hogy a kozmikus sugárzás károsítja-e a DNS-t, illetve milyen módszerrel lehetne ez ellen védekezni.
Ez a kísérlet alapvető fontosságú lehet a jövőbeli, hosszútávú űrmissziók során az űrhajósok egészségének védelmében.
Az SZTE SZAOK Orvosi Biológiai Intézet szintén mintákat kért Kapu Tibortól, melyből az űrutazás során a teljes metagenomot – vagyis a mikroorganizmusok teljes genetikai állományát – elemzik. Ez a kutatás hozzájárulhat az emberi mikrobiom űrbeli viselkedésének és az űrhajósok immunrendszerére gyakorolt hatásának jobb megértéséhez.
A magyar tudomány ezzel ismét bebizonyította, hogy képes hozzájárulni az emberiség űrbeli felfedezéséhez és a jövőbeli űrküldetések biztonságának megteremtéséhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.