
Ma több mint 81 ezer diák tesz történelem érettségit közép- és emelt szinten, a hangsúly pedig az elemző gondolkodáson van.
A 2025-ös tavaszi érettségi harmadik napján a történelem tantárgy került sorra, amely közel 81 300 diákot érint – középszinten 72 834-en, emelt szinten 8484-en vizsgáznak. A hétfői magyar nyelv és irodalom, valamint a keddi matematika után a történelem írásbeli vizsgája következik, amely az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint idén is két részből áll, és tartalmilag megújult formában kér számon tudást.
A vizsga középszinten 180 perces, ahol a diákok maguk dönthetik el, milyen sorrendben és mennyi időt fordítanak az I. (rövid feladatok) és II. (esszék) részre. Emelt szinten az első részre 100, a másodikra 140 perc áll rendelkezésre – itt az időbeosztást szintén a vizsgázók határozhatják meg.
A feladatsorban rövid, tömör válaszokat igénylő kérdések, valamint esszék szerepelnek. Középszinten két esszét kell megírni: egy rövidet az egyetemes történelemből (100–130 szó), és egy hosszút a magyar történelemből (210–260 szó).
A választott esszéknek különböző korszakokra kell vonatkozniuk: az egyik az ókortól 1849-ig, a másik 1849 utáni időszakhoz kötődik.
Emelt szinten három esszét kell írni: egy rövidet (110–130 szó) az egyetemes történelemből, egy hosszút (240–290 szó) a magyar történelemből, valamint egy komplex esszét (290–340 szó), amely bármely korszakot feldolgozhat az ókortól napjainkig.
A vizsga kiemelten figyel a kronológiai tájékozódásra, a történelmi fogalmak pontos használatára, valamint a források elemzésére.
Az esszék értékelésénél tartalmi és nyelvi szempontokat is figyelembe vesznek – nem logikus mondatokért, vagy súlyos helyesírási hibákért legfeljebb két pont vonható le.
A cél idén sem csupán a tények felmondása, hanem az önálló gondolkodás és a történelmi összefüggések felismerése. Az új vizsgaforma így már nemcsak a lexikális tudásra, hanem a diákok kritikai gondolkodására is nagy hangsúlyt fektet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.