
Az MNB elnöke őszintén beszélt az Európai Unió gazdasági nehézségeiről, a globális kihívásokról, és arról is, mi segítheti a hazai növekedést.
A Világgazdaság tudósítása szerint Varga Mihály az MNB elnöke a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) Nagyvállalati Klubjának zárt körű rendezvényén tartott előadást, ahol a magyar gazdaság aktuális helyzetét és várható kilátásait értékelte.
Varga Mihály szerint jelenleg a gazdaság kiszámíthatatlanabb, mint az időjárás. Különösen az Egyesült Államok és Kína közti vámháború, az amerikai belpolitikában várható változások, valamint az Európai Unió „dackorszakának” következményei okoznak bizonytalanságot. Kiemelte: a német gazdaság gyengélkedése és az uniós szankciók az EU-t hozták legrosszabb helyzetbe, főként az energiaárak miatt. Az Európai Központi Bank elnöke, Christine Lagarde javaslatára hivatkozva elmondta, reális lehetőség volna amerikai termékekkel kompenzálni a vámintézkedéseket, de szerinte Brüsszel nem hajlandó rugalmasan tárgyalni.
Varga Mihály figyelmeztetett a mesterséges intelligencia térhódítására és arra, hogy a pénzügyi szolgáltatásokban – például a kártyatársaságok terén – az amerikai és ázsiai cégek dominálnak, miközben Európa leszakadni látszik.
Varga Mihály szerint a magyar gazdaság rendkívül exportfüggő, így érzékenyen reagál a globális változásokra. A 2025-ös évre az inflációs sávot 4,5–5,1 százalék közöttire, a GDP-növekedést 1,9–2,9 százalék közé becsüli, de a második félévtől élénkülésre számít.
Az MNB előrejelzései szerint, ha beindulnak a beruházások és kedvezően alakulnak a külső körülmények, a 2026–2027-es időszakban már dinamikusabb bővülés várható. A most bejelentett gazdaságpolitikai lépések – például a Demján Sándor Program vagy a családi adókedvezmények kibővítése – már idén is növelhetik a GDP-t.
A vámtarifák hatása különösen aggasztó: Varga szerint akár 0,5 százalékot is lefaraghat a gazdasági növekedésből, ezért kiemelten fontos az USA-val való gazdasági együttműködés kézzelfogható előnyökké formálása.
A jegybank addig nem fog lazítani a kamatpolitikán, amíg az infláció nem kerül a 2–4 százalékos sávba. A következő napokban kamatdöntő ülés várható, de Varga szerint csak korlátozott mozgástér van a kamatcsökkentésre, hiába mutatkoznak kedvező jelek a lengyel és az európai jegybankok oldaláról is.
Varga Mihály elismerte, hogy a magyar lakosság és a kkv-k kiemelkedően magas banki költségeket fizetnek, még az osztrák szinthez képest is. Ezért megállapodtak a bankokkal: amíg az infláció nem esik 4% alá, az alapszámlák ingyenesek lesznek. Az MNB ellenőrizni fogja a vállalások betartását.
Varga szerint a magyar gazdaság nehéz időszak után van, de már látszanak a kilábalás jelei. A munkaerőpiac erős, a belső fogyasztás élénkül, a monetáris és fiskális politika összhangja pedig megadhatja a lendületet a gazdaságnak – ha nem húzzák vissza a külső hatások.
A cégvezetőkkel folytatott párbeszéd célja, hogy a gazdasági döntéshozatalban a gyakorlatból érkező visszajelzések is megjelenjenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.