
A magyar–osztrák kapcsolatok megerősítéséről, Ukrajna uniós csatlakozásának kockázatairól és a két ország közös érdekeiről egyeztettek.
Kedden Budapestre látogatott Walter Rosenkranz, az Osztrák Nemzeti Tanács elnöke, ahol Orbán Viktor miniszterelnökkel folytatott megbeszélést. A tárgyalás középpontjában a kétoldalú kapcsolatok, valamint Ukrajna EU-csatlakozásának lehetséges következményei álltak, különös tekintettel a biztonságpolitikai, gazdasági és agrárkockázatokra.
Az osztrák házelnök a tavalyi választásokon győztes Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) tagjaként érkezett Magyarországra.
A találkozón a felek kiemelték: a közép-európai államok számára rendkívül fontos, hogy a bővítési folyamat ne áldozza fel a tagállamok érdekeit.
Az FPÖ és a Fidesz egyaránt tagja a Patrióták Európáért elnevezésű új európai pártcsaládnak, így nemcsak politikai, hanem értékalapú együttműködés is köti őket össze.
A látogatás során Kövér László, az Országgyűlés elnöke is fogadta Rosenkranzt. A házelnök a tárgyalás után úgy fogalmazott: a magyar–osztrák kapcsolatok zökkenőmentesen folytatódhatnak, hiszen azoknak történelmi és gazdasági alapjai is vannak.
Kiemelte: Ausztria Magyarország negyedik legnagyobb kereskedelmi partnere, és több mint 100 ezer magyar munkavállaló dolgozik jelenleg az osztrák gazdaságban.
Kövér László hozzátette, a két ország parlamentjei nemcsak házelnöki szinten, hanem szakbizottságokon és baráti tagozatokon keresztül is szorosan együttműködnek, ami a jövőben tovább erősödhet. Mint elmondta, májusban újra köszönthetik Rosenkranzt az EU házelnökeinek találkozóján, ahol az osztrák elnök nyitóbeszédet mond a „föderalizmus vagy nemzeti szuverenitás” témájában.
Walter Rosenkranz szerint a látogatás rövidsége ellenére tartalmas és eredményes volt, és kiváló alapot teremt a további együttműködéshez.
Felidézte: Ausztria és Magyarország történelmileg és földrajzilag is Európa szívében helyezkedik el, és e közös múltból és elhelyezkedésből közös felelősségek is fakadnak – különösen a délkelet-európai országok EU-integrációjának támogatásában.
A találkozó során egyértelművé vált, hogy Magyarország és Ausztria szuverenitáspárti, nemzeti alapú megközelítést képvisel, szoros egyeztetéssel és egymás iránti nyitottsággal.
A személyes megbeszélések fontosságát hangsúlyozva Rosenkranz úgy fogalmazott: „az álláspontokat nem virtuális nyilatkozatokban, hanem valódi párbeszédekben kell ütköztetni”.
A látogatás új lendületet adhat a két ország parlamenti és kormányzati együttműködésének, különösen az európai színtéren, ahol a szuverenitás és a nemzeti érdekek védelme az elkövetkező hónapok egyik legfőbb témájává válhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.