Mutatjuk, milyen újdonságok jelennek meg idén a DÁP-ban
Már 2,6 millió Ügyfélkapu+-felhasználó regisztrált, míg 1,3 millióan töltötték le a DÁP alkalmazást, így már több mint 3,9 millióan biztonságosabban vehetik igénybe a különböző szolgáltatásokat – mondta Both András, a Digitális Magyarország Ügynökség vezérigazgatója a Digitális Állampolgárság program aktuális eredményeiről és jövőképéről szóló sajtótájékoztatón. Az eseményen Rédey Krisztina közigazgatási államtitkár és Bányai Zsolt, az IdomSoft Zrt. vezérigazgatója is részt vett.
Hazánk és az Európai Unió közösen megy egy irányba a digitális állampolgárság ügyében – hangsúlyozta Both András, a Digitális Magyarország Ügynökség vezérigazgatója. Hozzátette: az uniós jogszabályok, az eIDAS 2. 2024 tavaszán született meg. Emlékeztetett, hogy a digitális állampolgárság tavaly óta elérhető. Folyamatosan szélesítik a paletták, hogy a felhasználók a mobiltelefonjaikkal egyre több helyen igazolhassák magukat vagy intézhessék ügyeiket, ahogy ez tavaly szeptember óta már a rendőri igazoltatás esetén lehetséges. Kiemelte, hogy az Ügyfélkapu+-ba és a DÁP-ba biztonságosabb a belépés és a hitelesítés, mint a sima Ügyfélkapu esetén.
Ez védi a digitális állampolgárságotAz eIDAS 2.0, az Európai Unió elektronikus azonosítás és bizalmi szolgáltatásokra vonatkozó frissített szabályozása, jelentős előrelépés az EU digitális azonosítási keretrendszerében. A frissítés kiterjeszti az eredeti, 2014-ben elfogadott eIDAS rendelet hatályát, amely az elektronikus tranzakciók biztonságát és megbízhatóságát hivatott növelni az egész Unióban. Az eIDAS 2.0 olyan technológiai innovációkat foglal magában, mint például a biometrikus azonosítás és a blokklánc technológia használata az azonosítási folyamatokban. Az új rendelet emellett előírja, hogy a szolgáltatóknak fejlett ellenőrzési mechanizmusokat kell implementálniuk, és biztosítaniuk kell a felhasználói adatok magas szintű védelmét. Az adatvédelem kiemelt helyen szerepel a szabályozásban. A rendelet garantálja, hogy a felhasználók teljes körű tájékoztatást kapjanak arról, hogy adataikat kik, mikor és milyen célból használják. |
Both András tíz pontban foglalta össze, milyen fejlesztések várhatók idén a Digitális Állampolgár alkalmazásban:
A Világgazdaság kérdésére elmondták azt is, hogy
lesznek olyan edukációs programok, amivel segítik a felzárkóztatásban azokat, akik kevésbé mozognak otthonosan a digitális ügyintézés világában.
Rédey Krisztina, a Miniszterelnöki Kabinetiroda közigazgatási államtitkára jelezte, hogy a régi Ügyfélkapu már nem felel meg az uniós előírásoknak.
Both András közölte, hogy a DÁP alkalmazás vagy az Ügyfélkapu+ szolgáltatás regisztrációjára később fennáll a lehetőség. Kiderült, hogy a Fővárosi Vízműveknél már lehetőség van a DÁP alkalmazással a bejelentkezésre, míg az MVM-nél is rövidesen élesedni fog a rendszer.
A hagyományos, szektorbeli azonosítási módokkal továbbra is be lehet lépni a különböző felületekre, így a DÁP alkalmazással való bejelentkezés csak egy lehetőség, amit felajánl a szolgáltató – hangsúlyozták a sajtótájéztatón a Magyar Nemzet kérdésére válaszolva.
Both András beszélt arról is, hogy már 300 millió bejelentkezés volt magyar állampolgárok által tavaly, ennek 97 százalékát összesen 3 millió személy hajtotta végre. Ebből arra következtethetünk, hogy akik már eddig is használták az állami elektronikus ügyintézési platformot, azok elvégezték a regisztrációt.
Egymillió felhasználó fölött jár a Digitális Állampolgárság Program alkalmazásaEddig már több mint egymillióan töltötték le a magyar állam legújabb elektronikus ügyintézést biztosító alkalmazását. A Digitális Állampolgárság Program applikáció megkönnyíti a polgárok és az állami szervek közötti kommunikációt, de sokan még mindig nem fedezték fel. |
via Világgazdaság
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.