A Világgazdaság összeszedte a legfontosabb tudnivalókat a szerdától életbe lépő változásokról.
A Világgazdaság rögtön a legkellemetlenebb hírekkel kezdi cikkét, ugyanis nem kezdődik az új év drágulás nélkül. Egy évvel ezelőtt az üzemanyagárak jelentős emelkedése borzolta a kedélyeket, miután az unió szabályoknak való megfelelés jegyében a kormány 40 forinttal emelte a benzin és gázolaj jövedéki adóját. Ekkora drágulásra ezúttal nem kell számítani, de így sem maradunk áremelés nélkül: január elsejétől 10-11 forintos üzemanyagár emelkedést okoz önmagában az, hogy hatályba lép a kormány inflációkövető adóemelése.
A benzin esetében a jövedéki adó 153-ról csaknem 159-re, a gázolajnál 143-ról csaknem 149 forintra nő, és a jövedéki adót még a 27 százalékos ÁFA is terheli, így az adóemelés hatása nagyobb. Mivel 70-80 dollár között mozoghat 2025-ben az európai piacon mérvadó Brent olaj ára, ezért a holtankoljak.hu ügyvezető igazgatója, Bujdosó Eszter szerint
talán berendezkedhetünk a 600-620 forint körüli átlagárakra Magyarországon, tehát maradhatnak a mostani szinten az üzemanyagárak.
Az említett infláció követő adóemelés leginkább az autósoknak fog fájni jövőre, ugyanis a benzin és a gázolaj mellett:
Szintén nem ússzák meg a dohányosok, a cigaretta jövedéki adója ezer szálanként 32 300 forintra emelkedik januártól, ez 9,5 százalékos drágulást jelent az idei értékhez képest.
Január elsejétől emelkednek a bankolás költségei is, miután augusztusban a kormány a másfélszeresére emelte a tranzakciós illetéket. Ennek hatása csak azért nem jelent meg idáig, mert 2024. december 31-ig díjemelési stopot rendelt el. Az elmúlt hónapokban mindenesetre egymás után jelentették be a pénzintézetek, hogy a moratórium után áthárítják az ügyfelekre a megemelkedett költségeket:
Nemcsak az üzemanyagoknál, hanem az autópályadíjaknál is fel kell készülni az áremelésekre. Szabály szerint a január–augusztus közötti infláció alapján számítják a magyar útdíjak következő évi árváltozását is. A Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (NÚSZ) már szeptemberben ennek alapján hirdette meg a 2025-ös autópályamatrica-árakat. Ezek a következők:
Ez tehát 3,4 százalékos drágulást jelent. A pótdíjnál hasonló a helyzet. A pótdíj 2024. szeptember 1-től hatályos mértéke 60 napon belüli fizetés esetén 25 770 forint, 60 napon túli fizetés esetén már 88 750 forint. Ez változik 2025 januárjától 26 640, illetve 91 780 forintra.
Szerencsére nem csak az élet drágul Magyarországon, hanem a vásárlóerő is, ugyanis minden jel arra utal, hogy 2025 a béremelések éve lehet a magyar gazdaságban, miközben az infláció tovább mérséklődhet, legalábbis a kormány várakozása szerint az idei 3,7-3,8 százalék után 3,2 százalékra.
Minden évben a legfontosabb döntés bérpolitikai szempontból a minimálbér és a garantált bérminimum-emelése, ami Magyarországon közvetlenül egymillió főt, valójában a bértorlódáson keresztül sokkal többet, 2 millió főt érint. Ráadásul egy komplex, hároméves megállapodást kötöttek a munkaadók és a szakszervezetek.
Az alku része, hogy a minimálbér jövőre kisebb ütemben, 9 százalékkal emelkedik, majd 2026-ban és 2027-ben, amikor a gazdasági helyzet kedvezőbb lesz, 13, illetve 14 százalékkal. A megállapodás értelmében a minimálbér 2025. január elsejével bruttó 290 800 forintra, a garantált bérminimum pedig 7 százalékkal, bruttó 348 800 forintra emelkedik.
Előbbi nettója 193 400 forint, utóbbié 232 000 forint lesz.
A minimálbér-alku alapján 2025-ben jó eséllyel az elmúlt évek bérdinamikájánál alacsonyabb lehet a hazai bérkiáramlás, ami valahol 8-9 százalék között alakulhat. A 3-4 százalék közötti inflációval számolva ez 4-5 százalékos reálbér-emelkedést vetít előre.
Lényeges az is, hogy az állami szférában is elkezdődnek vagy folytatódnak a bérfejlesztések januárban:
Mivel a kormány szerint 2025-ben 3,2 százalékos lesz az infláció, így a nyugdíjak is ennyivel emelkedhetnek. 2024 januárjában az öregségi nyugdíj átlaga 231 ezer forint volt, ez alapján az átlagnyugdíj szintjén az érintettek 7400 forintnyi plusz jövedelemben részesülnek,
ezzel az átlagnyugdíj összege 2025-ben 238 400 forint körül lehet.
Fontos változás, hogy januártól többen lesznek jogosultak a méltányossági nyugdíjemelésre. Eddig az a nyugdíjas és egyéb nyugdíjszerű ellátásban részesülő kérhette a háromezer és nyolcezer forint közötti összeggel való emelést, akinek a havi járandósága nem érte el a 120 ezer forintot. Az összeghatár az év elejétől 140 ezerre emelkedik, így emiatt megugorhat majd a kérelmet benyújtók száma.
A 13. havi nyugdíjat továbbra is megkapja minden nyugdíjas, ezt mint mindig februárban kapják készhez a szépkorúak. Az általános nyugdíjkorhatár nem változik, 65 év maradt. Vagyis 2025-ben az 1960. január 1. és december 31. között születettek érik el a nyugdíjkorhatárt.
Sokat vár a kormány a munkáshiteltől, amelyet 2025 január elsejétől azok a 17 évesnél idősebbek és 26 évesnél fiatalabbak vehetnek majd fel, akik nem jogosultak Diákhitelre és a középiskola elvégzése után nem tanultak tovább, hanem munkába álltak, és legalább heti 20 órában dolgoznak alkalmazottként vagy vállalkozóként. A hitel maximális összege 4 millió forint, a futamideje 10 év, és kamatmentes, ha a fiatal legalább öt évig Magyarországon marad.
A futamidő alatti gyerekvállalás további kedvezményekre jogosít. Az első gyermeknél két évre fel lehet függeszteni a törlesztést, a másodiknál szintén jár ez az engedmény, sőt a fennálló tartozás felét el is engedik, a harmadik gyermek után pedig a teljes tartozást elengedi az állam. A hírek szerint a bankok már decemberben gőzerővel készültek az új támogatott lakossági hitelek mielőbbi bevezetésére. A Magyar Nemzeti Bank decemberi inflációs jelentésében úgy számolt, hogy csak a munkáshitel becslésük alapján 3,7 százalékponttal emelheti a jövő év végi háztartási hiteldinamikát, aminek következtében a háztartási hitelállomány növekedése 14 százalék körül tetőzhet 2025-ben.
A pénzintézetek emellett a vidéki otthonfelújítási program újbóli elindítását is nagyon várják. A program hasonló lesz a 2021–2022-ben nagy sikert aratott otthonfelújítási támogatáshoz, lényeges különbség azonban, hogy
ezúttal csak a jogszabályban felsorolt 2887 kistelepülésen élő gyerekes családok vehetik majd igénybe.
Ők a költségek legfeljebb 50 százalékának megfelelő, de maximum 3 millió forint összegű állami támogatást kaphatnak a felújítási munkálatokra, emellé felvehetnek maximálisan 6 millió forint összegű kedvezményes hitelt is. A hitel kamata viszont már nagyobb lesz, mint az előző programban volt. Akkor az ügyfeleket terhelő kamat fix 3 százalékos volt, most a kamattámogatás mértéke lesz 3 százalékpont, és az ügyleti kamat az ötéves állampapírok aukciós hozama alapján alakul majd ki Mindez azt jelenti, hogy az ügyfelek várhatóan magasabb, 4-5 százalék közötti kamattal számolhatnak majd, de ez is sokkal kedvezőbb, mintha piaci alapú hitelt vennének fel a felújításokra. A támogatási kérelmeket, vállalkozási szerződéseket és számlákat a Magyar Államkincstárnál elektronikusan vagy személyesen, illetve postai úton lehet benyújtani 2025. január 1. és 2026. június 30. között.
A kormány tervei szerint két lépésben, előbb 2025 júliustól, majd 2026 januártól, tehát egy éven belül megduplázza a családi adókedvezményt. A duplázódó adókedvezmény
Fontos eleme a kormány 21 pontos új gazdaságpolitikai akciótervének a fiatalok megfizethető lakhatáshoz való jutásának támogatása. A jelenlegi, évi 450 ezer forintos munkáltatói támogatás megmarad, és azon felül
legfeljebb havi 150 ezer forintig, azaz éves szinten 1 millió 800 ezer forintig kedvező adózási szabályokkal albérleti vagy lakáshiteltörlesztőrészlet-támogatást utalhat 35 év alatti munkavállalók részére a munkáltató.
Fontos újítás, hogy január elsejével a Széchenyi Pihenő Kártya egyenlege felhasználható jövőre lakásfelújításra 50 százalékig, ezen felül a kormány a kialakult online fogyasztói szokásokkal összhangban biztosítja, hogy a SZÉP-kártya a jövőben ne csak fizikai formában kerüljön kibocsátásra, hanem infokommunikációs eszközre is digitalizálható legyen.
A kormányzati struktúra is átalakul 2025. januárjában, miután eldőlt, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter váltja Matolcsy Györgyöt a Magyar Nemzeti Bank élén márciustól. Mindez azt is jelenti, hogy megkapja az államkassza kulcsát Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, aki így egy gazdasági csúcsminisztériumot fog iránytani. A kibővített jogkörű Nemzetgazdasági Minisztérium januárban egyből egy új hivatalt is létrehoz, ez lesz a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság, aminek a feladata a jövőben a külföldi webshopok által lekövetett online visszaélések visszaszorítása lesz.
Az állampolgárok számára ettől talán lényegibb változás, hogy
2025. január 16-tól megszűnik az Ügyfélkapu,
ami lényegében első lépése lesz az állami szolgáltatások teljes körű digitalizációs folyamatának. Helyét ugyanis az Ügyfélkapu+ és a Digitális Állampolgárság, azaz a DÁP veszi át.
Emiatt júliustól nem kell majd okmányirodába mennie annak, aki magánszemélyként Magyarországon forgalomban lévő használt gépjárművet szeretne vásárolni vagy eladni. Az új rendszer használatához mind az autóeladónak, mind a vevőnek rendelkeznie kell államilag jóváhagyott elektronikus aláírással és DÁP-regisztrációval.
Decemberben pedig eldőlt az is, hogy 2025.január elsejétől Románia belép a schengeni övezetbe, így határellenőrzés nélkül léphetjük már át a román-magyar határt.
Orbán Viktor ezért beszélt fantasztikus évről
Jelentős fordulatot hozhat el a következő év Magyarország életében. Orbán Viktor kormányfő szerint nem indokolatlan a fantasztikus kifejezés használata sem, a jövő évi költségvetés és a gazdaságpolitikai akcióterv valóban jelentős előrelépéssel kecsegtet több területen is. Mutatjuk, hogy hol.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.