Hírzóna

Orbán Viktor: Hazánk egyetlen fillért sem veszít el, amíg nemzeti kormányunk van

Orbán Viktor: Hazánk egyetlen fillért sem veszít el, amíg nemzeti kormányunk van

A miniszterelnököt egy órán át kérdezhették a képviselők különböző témákban

4 órája
Orbán Viktor: Hazánk egyetlen fillért sem veszít el, amíg nemzeti kormányunk van

Jelenleg Magyarország számláján 12 milliárd euró van, amit a magyar gazdaság bármikor bevonhat a működésbe – fogalmazott Orbán Viktor a DK-s Arató Gergely azonnali kérdésére válaszolva. A Gyurcsány-párt politikusa szerint a kormány miatt nem kapja meg hazánk az uniós forrásokat. A miniszterelnök elmondta, az unió rendkívül bonyolult elszámolási rendszert működtet, hazánk pedig egyetlen fillért sem veszít el, amíg nemzeti kormánya van - olvasható a Magyar Nemzet tudósításában.

 

Nem százezer forintot veszünk ki a családok zsebéből, hanem annyit teszünk be a családi adókedvezmény megduplázásával 

– tette hozzá a kormányfő. Mint mondta, harcolni kell az uniós támogatásokért, azonban a DK ebben a harcban az ellenfél oldalán áll. A jogállamiság kapcsán jelezte, hogy a hazánkat folyamatosan támadó, korrupcióért felelős uniós biztos jelenleg pénzmosás miatt büntetőeljárás alatt áll.

 

Amíg tart a háború, nem mennek lejjebb az árak

Orbán Viktor kormányfő Komjáthi Imre (MSZP) képviselő azonnali kérdésére adott válaszában kijelentette: abban egyetért vele, hogy amíg háború lesz, az árak sem fognak lejjebb menni. Az infláció csökkentésének a feltétele a béke, ezért a pártok közreműködését kérte a béke megteremtésében. Az infláció csökkentésére két dolgot próbáltak ki: bevezették az átmenetileg jónak bizonyuló árstopokat, amelyekre még később lehet szükség, illetve megpróbálják emelni a béreket, ezért három év alatt 40 százalékkal fog nőni a minimálbér. A miniszterelnök hozzátette:  

a jelenlegi kormány 2010-hez képest megsokszorozta a családtámogatásra, a rendvédelemre, a nyugdíjakra, az oktatásra, illetve az egészségügyre költött összegeket.

 – Ennyire futja, nem kevés – mondta Orbán Viktor.

 

A Momentum már a múlt

– Ez a Momentum már elmúlt – válaszolta Orbán Viktor Bedő Dávid azonnali kérdésére. A Momentum képviselője felszólalásában úgy vélekedett, hogy nagy bajban az ország, ezért nem kellene Olimpiát rendeznie Budapestnek. A miniszterelnök elmondta, hogy az Olimpia ügye nem a kormányra tartozik, hanem a főváros, amit pedig Budapest dönt, azt elfogadják.

– Szeretném elismételni, hogy ez a kérdés a Fővárosi Közgyűlésre tartozik. Milyen kár, hogy ott nem tudja elmondani, ugyanis oda nem jutottak be – tette hozzá.

 

Egészségügyi reform

A miniszterelnök Lukács László György (Jobbik) egészségügyről szóló azonnali kérdésére azt felelte: az orvosbéreket átütő erővel sikerült emelni, hasonlóképpen a szakdolgozók bérének értékét, valamint felújítottak kórházakat, mentőállomások, rendelőintézeteket és új mentőautókat is vettek, valamint kivezették a hálapénzt. A sorállás még probléma az egészségügyben, ezért az államtitkártól menetrendet kértek, hogyan lehet ezt megszüntetni. Belátható időben meg fog szűnni a diagnosztikai sorállás – szögezte le. 

Jelenleg egy vita folyik arról, hogy a TB-befizetéseket fel lehessen használni a magánegészségügyben.

Ha ezt bevezetik, a szakemberek többsége szerint az állami egészségügy tönkremegy és az emberek nagy tömegei maradnak ellátás nélkül. A kormány a vitát figyelemmel követi.

Orbán Viktor hozzátette, 2010-2022 között hazánkban öt évvel nőtt az emberek egészségben eltöltött életéveinek a száma, amivel 16 uniós országot is megelőzünk, 2010-ben csak ötöt előztünk meg. Ma vannak olyan ellátások, amelyeket nem lenne ésszerű az állami ellátásban felépíteni, ezekről magánkórházakkal kötnek szerződést. 

 

Gyermekvédelmi kinevezések szigorítása

– Szigorítottuk a gyermekvédelmi intézmények élére történő kinevezések rendszerét – fogalmazott Orbán Viktor, válaszolva a párbeszédes Jámbor Imre azonnali kérdésére, amiben a gyermekvédelmi intézmények helyzetéről érdeklődött.

A miniszterelnök közölte, hogy sokkal szigorúbbak a kinevezések, mint korábban voltak. Az anyagi helyzet kapcsán leszögezte, hogy 2010 óta háromszorosára növelték a gyermekvédelmi intézmények működtetésére elkülönített forrásokat. Ismertette, hogy 2026-ban várható áttörést jelentő béremelés a szociális szférában dolgozóknak.

A szociális ágazatban dolgozik több mint százezer ember, amiért mindannyiuknak köszönettel tartozunk

 – mondta Orbán Viktor. Jelezte, hogy 2010-ben 137 ezer forintot kerestek átlagosan, ami mostanra 473 ezer forint lett, ám sajnos nagyon sokan vannak, akik ennél kevesebbet keresnek. Megismételte, hogy 2026-ban egy érzékelhető béremeléssel készülnek az ágazatban dolgozók számára.

 

Vendégmunkások Magyarországon

A kormányfő Toroczkai László (Mi Hazánk) azonnali kérdésére úgy válaszolt: a rendvédelmi dolgozók minden harmadik évben féléves fizetésüket kapják meg fegyverpénzként, ami elég jelentős fizetésemelésnek minősül. Emellett a vízügyi ágazatban a jövő év elejétől jelentős bérrendezés fog történni. Hazánkban 65 ezer fős vendégmunkás kvóta van érvényben idén, határozott időre jöhetnek és csak a betöltetlen álláshelyekre, amikor lejár az idejük, el kell hagyniuk hazánkat, ezért Magyarországot nem fenyegeti az, hogy migránsországgá alakul, ráadaásul idén 65 ezernél kevesebben jöttek. – 

Magyarország a magyaroké és ez így is marad, annak pedig, hogy Brüsszel ránk akarja erőltetni a migránsokat, ellent fogunk állni

 – mondta a miniszterelnök. Hozzátette, 

2010 és 2024 között átlagában megháromszorozták a jövedelmeket, de ez még így is kevés. 

Ha a Mi Hazánk kormányozna, akkor előfordulhatna, hogy a vendégmunkások itt maradnának, de amíg mi kormányzunk, mindegyik haza fog menni

 – fogalmazott Orbán Viktor. 

 

Pályaudvarok felújítása

– A vasúti pályaudvarok felújítása iszonyatos mennyiségű pénzt venne igénybe, Magyarországnak pedig rövid időn belül nem lenne pénze a felújításra. Ezért támogatom, hogy adjuk oda a pályaudvarokat azoknak, akik fel tudják újítani – válaszolta Orbán Viktor Kanász-Nagy Máté azonnali kérdésére. Az LMP képviselője arról érdeklődött, hogy 99 évre magánkézbe adnák a budapesti pályaudvarokat és a hozzájuk tartozó területeket.

A miniszterelnök leszögezte, hogy a vasút működtetése állami működésben marad, azt nem adják át másoknak. Azt javasolja, hogy tárgyaljanak a befektetői csoportokkal, hogy azok hajtsák végre a pályaudvarok felújítását, megfelelő garanciák mellett. Mint jelezte, mindegyik befektetői csoporttal külön kell tárgyalni, ezért általános garanciákról nem tud beszélni. Kiemelte, hogy számos nyugat-európai országban sikeres példája van hazánk előtt.

Olyan beruházásokról beszélünk, amiket az állam soha nem lesz képes megvalósítani. Ha magántőkét bevonunk, akkor lehet belőle valami 

– tette hozzá Orbán Viktor. Jelezte, hogy nem tudni egyenként melyik szerződés mit tartalmaz, ugyanis ilyen szerződések nincsenek. Közölte, hogy a 99 éves bérbeadást jobbnak tartja, mint a tulajdonba adást, így azt tanácsolja az illetékes miniszternek, hogy a bérleti konstrukció mellett foglaljon állást.

 

Orbán Viktor miniszterelnök azonnali kérdésekre válaszolt az Országgyűlés őszi ülésszakának az utolsó üléshetén. 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.