Hírzóna

Két szegedi, akiket a világ is elismer

Két szegedi, akiket a világ is elismer

Szegediek a Forbes büszkeség listáján

2024. december 9., hétfő
Két szegedi, akiket a világ is elismer

A Forbes 25-ös tehetséglistája nem toplista, nem rangsor, hiszen, mint hangsúlyozzák vannak olyan listák, amelyek félig-meddig szubjektív szempontok alapján, számokkal nehezen megfoghatóan, intuíciók alapján készülnek.

Ez a lista a selfmade tehetségekről szól. 25 név, 25 szakma, 25 életút. Művészek, tudósok, vállalkozók, sportolók, tehetségesek, szorgalmasak, büszkék lehetünk rájuk

 - írják.

A selfmade kifejezés olyan személyekre utal, akik saját erejükből, erőfeszítéseikkel és kemény munkájukkal érték el a sikerüket, anélkül, hogy külső segítségre vagy előnyökre támaszkodtak volna. A kifejezés leggyakrabban gazdasági vagy karrierbeli sikerek elérésére vonatkozik, például egy vállalkozó, aki saját cégét indítja és építi fel.

 

A büszkeségek között most két szegedit is találunk:

Eldugott kutatólaborból a világhírnévig: Karikó Katalin, Nobel-díjas tudós, akit ugyan senkinek sem kell bemutatni, de nézzük miért szerepel a listán:

A ma már valóban világszerte ismert tudós, biokémikus kutató, aki öt–hat éve talán még maga sem gondolta, hogy 2023 decemberében ott ül majd a stockholmi hangversenyteremben, a Nobel-díj átadóján. Kisújszálláson nőtt fel és járt gimnáziumba, majd Szegedre biológia szakra. 1985-ben létszámcsökkentés miatt elküldték a kutatóközpontból, ahol addig dolgozott, ekkor döntött a külföldi folytatás mellett. 2009 óta a Pennsylvaniai Egyetem idegsebészeti osztályának professzora. A tudóstársadalom nagy része nem hitt benne, amikor sokakkal ellentétben a DNS helyett az úgynevezett mRNS terápiás felhasználására koncentrált. Hosszú éveken keresztül, megszállottan kutatott, és bebizonyította, hogy nem a szkeptikusoknak van igaza: felfedezései megalapozták a szintetikus mRNS alapú vakcinák orvosi technológiájának kifejlesztését. Ezek segítségével az emberiség gyors és hatékony választ tudott adni a koronavírus-járványra, de a technológia szintén felgyorsítja az egyéb gyógyszerkutatásokat is, amivel a jövőben más betegségeket lehet majd gyógyítani. 2021-ben felkerült a Time magazin éves listájára, 2023-ban pedig kutatótársaival megkapta a Nobel-díjat.

 

Szegedről az űrhajósok mellé: Babócs Dóra

Gyerekként nagypapája szerbiai házánál szívesen kémlelte az esti égboltot és a csillagokat. Most nincs még harmincéves, de már beválasztották a világ 25 orvosa közé, akik részt vehetnek az Európai Űrügynökség képzésén, ahol többek között az asztronauták űrsétára való felkészítéséről, a kozmikus sugárzás veszélyeiről szerzett ismereteket. Miután végzett a Szegedi Tudományegyetem orvosi szakán, az űrkutatás fellegvárának számító, a NASA bázisa miatt „space city”-nek is nevezett Houstonba költözött, ahol a Texasi Egyetem klinikai központjában az endovaszkuláris aorta sebészeti program képzésében vesz részt. Emellett az angliai The Open University asztronómia és bolygótudományok szakán tanul. Öt nyelven beszél.

 

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.