Hírzóna

Elhunyt Pauk György, világhírű hegedűművész

Elhunyt Pauk György, világhírű hegedűművész

88 éves korában halt meg

3 órája
Elhunyt Pauk György, világhírű hegedűművész

 Hétfő hajnalban elhunyt Pauk György Londonban élő magyar hegedűművész. A világhírű zenész és tanár, akinek hangfelvételeit Cecilia- és Az Év Lemeze-díjakkal, valamint egy Grammy-jelöléssel is kitüntették, 88 éves korában halt meg.

Pauk György halálhírét özvegye közölte hétfőn az MTI-vel.

1936. október 26-án született Budapesten. Édesanyja zongorista volt, ő maga ötéves korában kezdett hegedülni. Szülei a holokausztnak estek áldozatul. Mint rendkívüli tehetséget tizenhárom éves korában felvették a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémiára, tanárai Weiner Leó, Kodály Zoltán, Szabolcsi Bence és Molnár Antal voltak. Már akadémiai növendékként számos versenyt nyert, köztük Paganini-versenyt Genovában és kamarazene-versenyt Münchenben.

A Filharmónia szólistájaként koncertezett Magyarországon, Svédországban, Belgiumban, Franciaországban és Németországban. 1958-ban Párizsból nem tért vissza Magyarországra, Hollandiában kötött szerződést egy koncertmesteri félállásra. Közben készült a párizsi nemzetközi Jacques Thibauld-versenyre, amelyet 1959-ben megnyert.

1961-ben magyar származású feleségével Londonba költöztek. Londoni bemutatkozó szólóestje a Wigmore Hallban 1962-ben volt, majd a Royal Festival Hallban a Londoni Szimfonikusok szólistájaként lépett fel. Első nagy

koncertturnéja 1965-ben volt Ausztráliában. Útközben fellépett Törökországban, Izraelben, Indiában, Hong Kongban és Új-Zélandon is.

Az Egyesült Államokban 1971-ben mutatkozott be Sir Solti György meghívására a Chicagói Szimfonikusokkal. A következő évtizedekben évente tért vissza Amerikába számos zenekar és fesztivál szólista vendégeként, fellépett többek között Bostonban, Philadelphiában, San Franciscóban, Washingtonban és New Yorkban. Chicagóban egy Stradivari-hegedűt kapott örök használatra egy mecénástól.

Számos hangfelvétele jelent meg, melyekkel Cecilia- és Az Év Lemeze-díjakat is nyert, valamint egy Grammy-jelölést is kapott. Az 1970-es évek elején megalakult Pauk-Frankl-Kirschbaum-trió világhírre tett szert csaknem harmincéves fennállása alatt. A Londoni Királyi Akadémián művészképzőt vezetett, mesterkurzusokat tartott világszerte. 1997-től a zürich-winterthuri konzervatórium vendégprofesszora volt. Nemzetközi hegedűversenyek zsűrijében is szerepelt.

Több helyen tisztelték meg díszpolgársággal, díszdoktorátussal. 1956-ban megnyerte a genovai Paganini-versenyt, 1957-ben pedig a müncheni szonátaverseny első díját szerezte meg. 1959-ben a párizsi Jacques Thibaud-verseny nagydíjasa volt, 1983-ban Az év legjobb lemeze elismerésben részesült. 1998-ban megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje kitüntetést.

2007 végén egy Budapesten adott koncerttel búcsúzott a nyilvános szerepléstől. 2008-ban - mint a Bartók-interpretáció egyik legnagyobb alakját - Bartók Béla-Pásztory Ditta-díjjal tüntették ki.

Pauk György haláláig dolgozott: november elején a Zeneakadémián tartott mesterkurzust. Özvegye az MTI-nek elmondta, hogy a zenészt a közelmúltban baleset érte, ami után kórházba szállították.

A temetését Londonban tervezik, időpontjáról később intézkednek.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.