Az állattartóknak is nagy szerepe van a járvány kialakulásának megelőzésében
Ahogy arról lapunk is beszámolt néhány nappal ezelőtt, a madárinfluenza-vírus egyik altípusát mutatta ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Békés és Fejér vármegyében elhullott vadmadarakból. Azóta már Csongrád-Csanád vármegyében is felütötte a fejét a vírus. Ennek kapcsán kereste fel lapunk a NÉBIH-et.
Felhívták a figyelmet, hogy a Nébih madárinfluenza aloldalán közzétett településlistát minden esetben az interaktív térképpel együtt kell figyelembe venni.
Ahogy az interaktív térképen látható: nem egész Szentest, hanem annak csak egy kis részét érinti a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei baromfikitörés miatt létrehozott megfigyelési körzet. A vadon élő madarakban előforduló eseteknél nem rendelünk el körzeteket
- írta válaszlevelében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.
A NÉBIH tudatta, hogy vármegyékben egyelőre nem ütötte fel fejét a madárinfluenza:
Csongrád-Csanád vármegyében jelenleg nincs jelen a madárinfluenza vírus sem vadon élő madárban, sem baromfiban.
"Az állategészségügyi hatóság mindent megtesz annak érdekében, hogy a jelenlegi járványt mielőbb felszámolja, és megakadályozza a vírus továbbterjedését." - közölték, majd hozzátették:
Azonban az állattartóknak is nagy szerepe van egy újabb járvány kialakulásának megelőzésében. Mindent meg kell tenniük a vadon élő madarak és a baromfik közvetlen vagy közvetett érintkezésének elkerülése céljából, valamint szigorúan be kell tartaniuk a járványvédelmi előírásokat.
A fő kérdés az az, hogy a tavalyi évvel ellentétben sikerül-e megelőzni, megakadályozni, megfékezni a vírus terjedését és elkerülni, hogy az országos főállatorvos bevezesse a kereskedelmi vagy akár házi célból tartott baromfik kötelező zártan tartását.
Nyitókép: Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.