A jól felhelyezett sisak nem csak az agyrázkódás megelőzésében fontos, de használatával fejsebeket is elkerülhetünk.
A sisak viselése egyetlen esetben – lakott területen kívül, 40 km/óra sebesség felett – kötelező, de minden esetben ajánlott. Sokan mégsem szeretik felvenni a fejvédőt, például mert kényelmetlennek érzik viselését, ami sokszor akár igaz is lehet – de egy kis segítséggel mindenki ki tudja választani a számára megfelelő sisakot.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a kerékpárosok nem minden esetben ismerik, illetve tartják be a rájuk vonatkozó szabályokat. A főbb szabálytalanságok közé tartozik, hogy sok bicikliző kerékpárútként használja a gyalogjárdát, amellyel veszélyeztetik a gyalogosokat és saját testi épségüket. Jellemző továbbá az is, hogy alkoholfogyasztást követően a biztonságos közlekedésre alkalmatlan állapotban bicikliznek.
A közlekedési balesetek megelőzése érdekében fontos, hogy a kerékpárosok is betartsák a közlekedési szabályokat, ezért az Országos Rendőr-főkapitányság az alábbiakra hívja fel a biciklizők figyelmét:
Sisakvásárlásra a legjobb analógia a cipővásárlás:
Csak megfelelő méretű sisakot lehet jól beállítani!A fejgyűrűt úgy kell beállítani, hogy ne legyen se túl szoros, se túl laza. Ha előredöntjük úgy a fejünket, hogy a sisak nincs becsatolva, és nem esik le, akkor jól van beállítva a fejgyűrű. A szíjaknak V alakban kell összeérniük mindkét oldalon a fül alatt. Csak a becsatolt sisak véd meg egy nagyobb fejsérüléstől! A csatot bekapcsolva úgy érdemes beállítani a szíjat, hogy a szíj és állunk között egyujjnyi hely maradjon.
Jelenleg 3-4 ezer és 100-130 ezer forint között számtalan féle-fajta kerékpáros sisak kapható már nálunk is. Azonban a vásárlási szokásokat – az amatőr és profi kerékpáros sportolók és a hivatásszerűen kerekezők egy részének kivételével – az ár befolyásolja. Pedig a gyerekek sisakviselési szokásának kialakításához fontos szempont az is – akár tetszik ez a szülőknek, akár nem –, hogy a sisak trendi legyen. Divatos, kényelmes – amellett, hogy megfelelő védelmet nyújt elesés esetén, és nemcsak akkor, ha a gyerkőc elesik a sík aszfalton, hanem például akkor is, ha eleséskor egy járdasziget szélébe, vagy más éles (és nem vízszintes) akadálynak ütközik a feje.
Általában négy szempontot érdemes kiemelten szem előtt tartani: a legfontosabb természetesen az, hogy a sisak milyen védelmet nyújt a fejsérülések ellen. Emellett fontos a stabilitás, azaz, hogy a viselése ne legyen biciklizés közben megterhelő a gyerekek számára, mert akkor nem fogják viselni. Célszerű külön is megvizsgálni a sisak rögzítésére szolgáló a hevederek minőségét, hogy azok biztonságosan tartsák a sisakot a fejen minden körülmények között.
Fontos szempont továbbá, hogy a sisakok sötétben is láthatók legyenek anélkül is, hogy külön fényforrást, illetve fényvisszaverő eszközt helyeznének el rajta. Ha nem találnak ilyen sisakot, vásároljanak hozzá fényforrást vagy fényvisszaverő szalagot, matricát és hasonlókat.
Kerékpáros sisakot ajándékozni nem tanácsos, és a szakemberek attól is óva intik a szülőket, hogy a gyermekek nélkül vásároljanak sisakot. Fontos ugyanis, hogy a gyerkőc felpróbálhassa azt. Ez esetben nem elég, hogy „belefér a feje”. Célszerű némi időt szánni a válogatásra és a próbára is. Nem biztos, hogy hosszabb távon is beválik az a sisak, ami elsőre kényelmesnek tűnik.
Minden szülő tapasztalatból tudhatja, semmi se változik gyorsabban, mint a gyerekek ízlése. Ami tegnap még tetszett, holnap már ciki, és ha az, nem fogja viselni a gyerek. Egy balesetnél pedig már mindegy, hogy miért nem volt rajta sisak…
Fontos tudni: a kerékpáros sisak nem használható az idők végezetéig, és nemcsak azért, mert kinövi a gyerek. Időnként cserére szorul minden sisak a rajta keletkezett kisebb-nagyobb sérülések vagy például a pántok kopása, elöregedése miatt. Hogy minél később kelljen sisakot cserélni, fontos a rendszeres és megfelelő tisztítása, karbantartása.
A megfelelő kerékpáros sisak kiválasztása és a hozzászokás a viseléséhez nemcsak azért fontos az ETSC szerint, mert jelentősen csökkentheti a gyermekeket érintő halálos és súlyos kimenetelő balesetek számát. Ha a felnövekvő korosztályok már egészen fiatalon hozzászoknak a biztonságtudatos közlekedéshez, természetesnek tekintik a különböző védőeszközök használatát, viselését, jó eséllyel felnőttként is eszerint viselkednek majd és később így nevelik a saját gyermekeiket is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.