Mindemellett a nyugdíj összege is növekszik
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ismertette az idei első kormányülés és az időszak legfontosabb tudnivalóit.
A miniszer emlékeztetett, a kormány a tavaly év végén létrejött uniós megállapodás értelmében elérte azt, hogy az uniós források folyamatosan érkezzenek.
Világos képet kapott mindenki a helyzetről a tegnapi EP-vita kapcsán, mert egyrészt az EB elismerte a magyar lépéseket, másrészt a további kifizetéseket az LMBTQ-ügyektől és a migrációs ügyektől tette függővé. Ebben a két ügyben egyértelműen állást foglaltak a magyar választók.
Magyarország nem kíván migránsokat befogadni, és erről népszavazás is volt - mondta a miniszter.
A magyar választók mindezek mellett a gyermekvédelmi népszavazáson is kiálltak az LMBTQ-propaganda ellen.
Gulyás Gergely leszögezte, olyan ügyekben, amelyekben az emberek világos véleményt mondtak, ott nem fog változtatni a kormány az álláspontján. Ennek értelmében nem fogják sem az LMBTQ-propaganda, sem a migrációs ügyben feladni az álláspontjukat. Hozzátette, mindenki kimutatta a foga fehérjét, hiszen az elmúlt hónapokban a baloldallal is voltak viták a kérdésben,
a magyar baloldal pedig ma sem adta fel a reményét, hogy a pedagógusbéremelést megakadályozza.
A miniszter közölte, hogy a tanárok béremelését a baloldal nem tudta megakadályozni. A bérek jelentősen emelkedtek január elsejével, az erről szóló határozatot a hónap végéig minden pedagógus kézhez kapja, de hogy nagyot tudjunk előrelépni, szükség van uniós forrásokra.
Azok a mi pénzeink, nem ajándékba kapjuk, de aki így akarja vizsgálni a béremelést, annak tudnia kell, hogy 2030-ig vállaltuk hogy 6000 milliárd forintot szánunk az emelésre. Ebből 1,77 milliárd eurót biztosít az Európai Bizottság. Idén 32,2 százalékos emeléshez jutnak a pedagógusok februárig
– fogalmazott. Jelezte, ami a további béreket illeti, ebben a ciklusban meg fogják duplázni a béreket, jövőre további 21 százalékos emelés várható, az átlagos bér meghaladja majd a 800 ezer forintot. 2026-ban pedig 880 forint lesz már a tanárok átlagbére.
Az orvosok már 2,2 milliós átlagbért kapnak, a szakápolóknál pedig korábbi döntés értelmében márciusban 20 százalékos lesz az emelés, amellyel 720 ezer forintra nő az ápolók átlagbére.
Nyugdíjasokról szólva elmondta, 18,5 százalékos emelés volt tavaly a nyugdíjakban, míg idén a 6 százalékos emelés várhatóan magasabb lesz, mint az idei évi infláció.
A rendvédelmi dolgozók bére is emelkedett, 80 ezer forinttal kapnak többet idén, mint 2023-ban, a katonáknál 11 százalékos volt a béremelés.
Hozzátette, mindemellett a családtámogatások mértéke is jelentősen nőtt idén.
Összességében hazánk egy inflációs gazdasági helyzetben, háborús helyzetben olyan gazdaságpolitikát tud folytatni, mellyel le tudjuk küzdeni az inflációt.
Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő megköszönte mindenkinek, aki kitöltötte a nemzeti konzultációt: tájékoztatása szerint 1 millió 518 ezer 455-en küldték vissza a kérdőívet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.