A Magyarországra irányuló földgázszállítás szerződés, ütemterv szerint és zavartalanul zajlik - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Facebook-oldalán szerdán. A New Yorkban tartózkodó politikus elmondta, hogy az elmúlt órákban több hírt jelent meg arról, hogy a Gazprom leállította a földgázszállítást Lengyelország és Bulgária irányába.
A miniszter kiemelte, hogy a Magyarországra irányuló földgázszállítás jelentős része, évi 3,5 milliárd köbméter, vagyis napi nagyjából 10 millió köbméter az úgynevezett déli útvonalon, Törökországon, Bulgárián és Szerbián keresztül érkezik Magyarországra. Ebből a szempontból nyugtalanító lehet az a hír, amely szerint a Gazprom szállítása Bulgária irányába leállt - tette hozzá.
"A hír azonban úgy pontos, hogy a Bulgáriának szánt gázmennyiséget nem szállítja a Gazprom.
A Gazprom tájékoztatása szerint a tranzit, tehát a Bulgárián keresztüli szállítás, akár Szerbia, akár Magyarország irányába ettől független.
A Gazprom más-más bolgár céggel áll szerződésben a Bulgáriának szánt mennyiségek szállítása, illetve a tranzitszállítások tekintetében" - mondta Szijjártó.
Hozzátette: a Magyar Földgázszállító Zrt. tájékoztatása szerint Kiskundorozsmánál a szerződés és a tervek szerint történik a gázszállítás Magyarország irányába. "Szeretnék mindenkit megnyugtatni, hogy a Bulgáriának szánt gázmennyiség le nem szállítása nem jelenti a Bulgárián keresztüli tranzit leállítását" - emelte ki.
"Természetesen a bolgár partnereinkkel is egyeztetni fogunk majd a holnapi nap folyamán,
de egyelőre minden érintett ezt az értesülésünket erősítette meg" - mondta Szijjártó Péter. A miniszter emlékeztetett, hogy a Gazprom áttér egy másfajta fizetési módra: a Gazprom Export nevű vállalat rubelben kéri a gáz árát. "Azonban sikerült találni olyan megoldást, amely alapján mi euróban tudjuk elutalni a gáz árát a Gazprom Banknál létesített eurószámlánkra, azt a Gazprom Bank átváltja rubelre, és ennek a rubelnek a továbbutalása történik majd a Gazprom Export cég számára" - közölte.
Szijjártó jelezte, hogy "a tegnapi napon napvilágot látott hírek szerint a szlovák barátaink, kollegáink is így fognak fizetni, legalábbis a szlovák energiaügyeket felügyelő szlovák gazdasági miniszter ezt nyilatkozta. A mi következő fizetési kötelezettségünk egyébként majd május 22-én jelentkezik".
"Szeretnék mindenkit megnyugtatni, hogy a Magyarország irányuló földgázszállítás szerződés és ütemterv szerint, zavartalanul zajlik"
- mondta a miniszter.
FRISSÍTÉS!
Szerda reggel a Gazprom nyilatkozatában kitért arra is, hogy a Lengyelországon és Bulgárián keresztül történő tranzitot
Az indexnek a gázpiaci helyzetet jól ismerő szakértő úgy nyilatkozott, hogy „fizikálisan meg lehet ezt valósítani. Erre akkor kerülhet sor, ha politikailag erre valamelyik ország rászorul”.
Nem véletlenül mondta ezt a Gazprom, ha csak nem látna rá valódi esélyt
– mondta Gaál Gellért, aki szerint 2022-től a lengyelek amúgy is leválasztották volna az egyik legnagyobb finomítójukat az orosz gázról.
Tehát nem feltétlen nemzetgazdasági szinten váltak volna le, de részben lekapcsolódtak volna az orosz gázról, most ezt a folyamatot gyorsította fel ez a döntés. Illetve egybehangzó szakértői vélemények szerint egyértelmű Vlagyimir Putyin orosz elnök üzenete:
Időközben a bolgár kormány bejelentette, hogy minden – így a Magyarországgal kötött – gázszállítási szerződést felülvizsgálnak, ami azt jelentheti, hogy teljesen leállítják a tranzitot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.