A középiskolás korosztályt, a személyesen érintetteket és a kegyelettel emlékezőket egyaránt megszólítja az a rendezvénysorozat, amellyel a Csongrád Megyei Kormányhivatal ésa Csongrád Megyei Önkormányzat közösen emlékezik a kommunizmus áldozataira. A program ráirányítja a figyelmet a történelmi tények pontos ismeretének fontosságára, a pártállami múlt megyei örökségére, és Jány Gusztáv vezérezredes elítélésén keresztül a népbíróságok gyakorlatára - a koalíciós pártok delegáltjaiból felállt népbíróságok 1945-től rendszeresen folytattak le koncepciós eljárásokat.
A Pártkontroll Pol Pot megyében elnevezésű, történelmi vetélkedő a helytörténetet helyezi a középpontba. A megmérettetés első fordulójában a középiskolás csapatok saját településük pártállami múltjának egy eseményéről végeztek kutatást. Ezt követően,február 25-én, hétfőn délelőtt10 órátóladnak számot a korszakkal kapcsolatos általános tudásukról a versenyzők, a Kormányhivatal épületében. A feladatok megoldásában segítségükre lesz a "Pártkontroll – A szocialista közigazgatás Csongrád megyében" emlékszoba is.Ezaz, az egyedülálló a tárlat, amelyet ifj. Komócsin Mihály, megyei pártvezér dolgozó szobájában alakított ki a kormányhivatal, három évvel ezelőtt.
A szakértő zsűriben Medgyesi Konstantin történész, a Móra Ferenc Múzeum tudományos igazgatóhelyettese,Tóth Marcell és Zeman Ferenc történészek, a Csongrád Megyei Levéltár munkatársai mellett helyet kapott egy ’56-os, szegedi elítélt, Dávid Szaniszla is.A győztesek egy budapesti kiránduláson vehetnek részt, melynek során látogatást tesznek a 301-es parcellában, a Terror Háza Múzeumban és az Országgyűlési Múzeumban.
Az eredményhirdetés után a versenyzők és a szervezők közösen emlékeznek13 órátóla kommunizmus áldozataira a Glattfelder téri emlékműnél. Kligl Sándor recski kőbányából származó kövekből álló alkotása mellett Dávid Szaniszla mond beszédet, majd koszorúkkal és mécsesekkel adóznak az áldozatok emlékének.
Délután,15:30-tóla Pártkontroll emlékszoba könyvbemutatónak ad helyet. Itt lesz a szegedi bemutatója dr. Kolarovszki Tamás „Nem kérek kegyelmet” - Jány Gusztáv a népbíróság előtt 1947 című kötetének. A makói származású szerzővel Tóth Marcell történész, a Csongrád Megyei Levéltár munkatársa beszélget. Mint ismeretes, Jány Gusztávot, a 2. magyar hadsereg volt parancsnokát a Budapesti Népbíróság 1947-ben háborús bűntettért golyó általi halálra ítélte. Nem kért kegyelmet, noha maga a tanácsvezető bíró is kegyelemre terjesztette elő. A népbíróságok bírói tanácsaiba a Magyar Nemzeti Függetlenségi Frontba tömörült öt politikai párt delegálhatta a népbírókat. Ezek a különleges jogintézmények 27 ezer embert ítéltek el háborús és népellenes bűnök miatt, 477 személyt pedig halálra ítéltek, akik közül 189-et ki is végeztek.
Jányt 1993-ban a Legfelsőbb Bíróság felmentette ugyan az ellene emelt vádak alól, de tiszti rangjába nem helyezte vissza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.