A rendőrség 2018 márciusában a számítógépes vírusok és más rosszindulatú szoftverek ellen ad hasznos tanácsot az online világ felhasználói számára.
A számítógépek és mobileszközök internetre történő csatlakozása jelentősen megkönnyíti a számítógépes vírusok és más rosszindulatú szoftverek elterjedését. 2017-ben 4,2 másodpercenként jött létre egy új digitális kártevő, ami azt jelenti, hogy csak a tavalyi évben több mint 7,5 millió új vírust és más rosszindulatú szoftvert készítettek, valamint több mint 72 millió weboldal volt fertőzött. Éves szinten több mint 10 milliárd USD kárt okoznak a rosszindulatú programok.
Rosszindulatú szoftverek
A rosszindulatú szoftverek a vírusok, férgek, kémprogramok, agresszív reklámprogramok és a rendszerben láthatatlanul megbúvó, a támadónak emelt jogokat biztosító eszközök összefoglaló neve. A rosszindulatú programok célja lehet: • a számítógép vagy eszköz tönkretétele, • fájlok, adatok módosítása vagy törlése, • a megfertőzött számítógép internetkapcsolatának használata illegális célokra (például spam küldésére), • zsarolás a fájlok titkosításával, • a felhasználó jelszavainak, bankkártya adatainak megszerzése. A vírusok manapság jellemzően pendrive vagy e-mail segítségével terjednek az internetes böngészés (a megbízhatatlan oldalakról történő letöltések) mellett. Számítógépes értelemben a trójai faló (röviden trójai) egy olyan rosszindulatú program, ami mást tesz a háttérben, mint amit a felhasználónak mutat. Ebben az esetben a leggyakoribb fertőzési módszert az ingyenes vagy nem jogtiszta programok letöltése és a veszélyes honlapok jelentik.
A védekezés lehetőségei
A rosszindulatú szoftverek a számítógép operációs rendszerének és egyéb programjainak biztonsági hibáit használják ki. A szoftverek gyártói az ismertté vált hibákat rendszeresen javítják és frissítések kiadásával juttatják el a felhasználókhoz. A frissítések kiadásával az addig esetleg nem nyilvános hibákról is tudomást szerezhetnek a rosszindulatú szoftvereket készítők, így azok a rendszerek, amelyeken a hibákat javító frissítés nem történt meg, fokozattan veszélyeztetettek lehetnek. A kártékony programok elleni védekezés céljából feltétlenül javasolt vírusirtó program telepítése, amelyek elérhetőek ingyenes és fizetős változatban is. A tűzfal célja a privát (otthoni/vállalati) és nyilvános (internet) hálózat elkülönítése, továbbá annak biztosítása, hogy a hálózaton keresztül egy adott számítógépbe ne történhessen illetéktelen behatolás. Amennyiben a számítógép közvetlenül kapcsolódik az internethez, szoftveres tűzfal használata javasolt. Ha az internetelérés routeren keresztül történik, akkor az általában tartalmaz tűzfalat. Ebben az esetben győződjünk meg róla, hogy be van-e kapcsolva!
Biztonsági mentés
Rendszeresen készítsünk biztonsági másolatot fontos adatainkról. Erre alkalmas lehet egy külső merevlemez, amit csak a biztonsági mentés idejére csatlakoztatunk a számítógéphez vagy egy online tárhely, ahol a fájlok korábbi verzióját tároljuk. Így ha zsarolóvírus-támadás éri a gépet, a rosszindulatú program eltávolítását követően az ép verziók visszaállíthatóak. • Javasolt az automatikus frissítés bekapcsolása. • Állítsuk be, hogy a kritikus műveletekhez (pl. program telepítése) a felhasználó engedélyére legyen szükség. • A böngészők biztonsági beállításainál a magasabb védelmi szint a külső támadások ellen nyújt védelmet. • Ismeretlen eredetű szoftvereket ne telepítsünk! • Telepítsünk a gépre vírusirtó programot, amely legyen mindig aktív! • Rendszeresen készítsünk biztonsági másolatot a fontos adatainkról!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.