Svájci és görök kutatók érkeztek az ELI-be. Hogy mit csinálnak Szegeden, azt leírták ugyan, de egy szót sem értünk belőle!
Megérkeztek az első külföldi felhasználók, egy svájci és egy görög kutatócsoport az ELI-APLPS-ba, a szegedi lézeres kutatóintézetbe - jelentette be a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnöke hétfőn a helyszínen. Hogy mit csinálnak Szegeden, azt leírták ugyan, de egy szót sem értünk belőle. Mutatjuk - az MTI tudósítása alapján. Hans Jakob Wörner, a zürichi műszaki egyetem professzora vezetésével a szegedi kutatóintézet
nagy ismétlési frekvenciájú lézerével nemesgázokban előállították az első magasharmonikus spektrumot
- bármit is jelentsen ez. E magas frekvenciájú impulzusok segítségével folyadék állapotú molekulákban lejátszódó ultragyors fizikai folyamatok vizsgálhatók. A görög kutatócsoport pedig a szegedi szakemberekkel együttműködve az intézet középinfravörös lézerével keltettek magasharmonikusokat kristályokban. A folyamat kvantummechanikai aspektusainak vizsgálatában a keltést követően fotonstatisztikát mérnek a meghajtó lézer terében.
A projekt két kutatási területet egyesít: az erősterű fizikát és a kvantumoptikát.
(Lehet, hogy ez utóbbi miatt nem értünk ebből egy árva szót sem! - a szerk.)
(via MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.