Hírzóna

Régen sem volt egyszerű a szegedi bíróknak

Régen sem volt egyszerű a szegedi bíróknak

2017. november 24., péntek
Régen sem volt egyszerű a szegedi bíróknak

Új könyvet jelentetett meg a Szegedi Ítélőtábla, azt átlapozva jutottunk erre a következtetésre.. Még az is kiderült, hogy mi az, amiben egyedi a szegedi egyetem jogi kara.

- A szegedi jogi kar az egyetlen olyan fakultás az országban, amelynek épületében korábban ítélőtábla volt. 1951-ben – miután megszűnt az ítélőtábla – költözött ide az egyetemi kar – árulta el Balogh Elemér, az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar dékánja egy mai könyvbemutatón. Az általa vezetett tanszék egyik oktatója, Antal Tamás írta azt a kötetet, amely a Szegedi Királyi Ítélőtábla 1921 és 1938 közötti történetét dolgozza fel. Harangozó Attila, a Szegedi Ítélőtábla elnöke hozzátette, ez a kötet akkor is a polcokon marad, ha már az itt ülők is a múlt részeivé válnak. - Élmény forgatni és olvasni a kötetet – fogalmazott Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke. Nem akart mindent elmondani a könyvről, de kedvcsinálóként néhány érdekességre felhívta a figyelmet. Megtudhattuk, az I. világháború után felmentették a románok az összes(!) magyar anyanyelvű bírót, így rengeteg ember inkább elmenekült, mert megélhetését elvesztette. Volt, aki Szegedre jött, de nem lett könnyebb a helyzete sokkal: a korona hiperinflációja, majd a gazdasági válság idején nem bizonyult egyszerű feladatnak a megélhetés. Kifejtette, habár ma könnyű azt gondolni, hogy régen könnyebb volt, ez nem teljesen igaz. Meggyőződése, csak akkor tudunk megfelelni napjaink kihívásainak, ha ismerjük a múltat. Ezt támogatja is az OBH, a 2014 és 2016 között hozzájuk beadott 38 pályázatból 24 kiadvány született, s rengeteg rendezvényt tartottak. Készülnek más évfordulókra is: 2019-ben ünneplik azt, hogy 150 éve hivatalosan is elfogadták: a bírói hatalom független.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.