Gazdaság

Gazdasági Versenyhivatal: magyar nemzeti érdek az EU nyugat-balkáni bővítése

Gazdasági Versenyhivatal: magyar nemzeti érdek az EU nyugat-balkáni bővítése

2023. június 21., szerda
Gazdasági Versenyhivatal: magyar nemzeti érdek az EU nyugat-balkáni bővítése

Az Európai Bizottság szomszédság- és bővítéspolitikáért felelős biztosa és a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke egyetértettek abban, hogy magyar nemzeti érdek az Európai Unió (EU) bővítése, ezért mostantól szorosabban együttműködnek egymással - közölte a GVH szerdán az MTI-vel.

A közlemény szerint Várhelyi Olivér és Rigó Csaba Balázs Brüsszelben folytatott eszmecserét, amelyen áttekintették az EU bővítése, illetve a magyar nemzeti versenyhatóság szakmai tevékenysége közötti kapcsolódási pontokat.

Idézték Várhelyi Olivért, aki a megbeszélésen azt mondta: segíteni kell abban, hogy a csatlakozásra váró, illetve a csatlakozás különböző szakaszaiban járó országok magukénak érezzék az uniós értékeket, valamint abban, hogy ez az elkötelezettség tükröződjön a nemzeti jogszabályokban is.

Beszámoltak arról is, hogy a találkozón a magyar uniós biztos kiemelte: a Nyugat-Balkán - Albánia, Bosznia-Hercegovina, Észak-Macedónia, Koszovó, Montenegró, Szerbia -, valamint Ukrajna, Moldova és Georgia csatlakozása uniós, és egyben magyar nemzeti érdek is. A csatlakozásra váró országokban tudatosítani kell, hogy az uniós értékek tiszteletben tartása nemcsak a csatlakozási folyamat ideje alatt, hanem teljes jogú taggá válásuk után is egyaránt szükséges, és annak védelméért egyértelműen ki kell állni.

Az uniós biztos kiemelte, hogy a versenyjogi előírások harmonizálása az uniós jogrenddel az EU-csatlakozás egyik fontos feltétele, ugyanakkor köztudottan az egyik legnehezebb feladat is, amelyben a tagállamok versenyhatóságai, így a GVH, hagyományosan aktív szerepet vállalhatna.

A GVH elnöke a közlemény szerint a megbeszélésen megerősítette: a magyar nemzeti versenyhatóság sok nemzetközi szervezettel intenzív együttműködést folytat. A GVH tagja az Európai Versenyhatóságok Hálózatának (ECN), részt vesz a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) munkájában; a GVH és az OECD versenyügyi regionális oktatási központot működtet Budapesten. Az oktatóközpont 2005 óta nyújt támogatást a versenyjog és a versenypolitika területén a két szervezet szakmai hátterére építve, elsősorban a kelet-, délkelet-, közép-európai, illetve a nyugat-balkáni országok versenyhatóságainak. Magyarország így vezető szerepet játszik a régióban az "átmeneti gazdaságok" fejlesztésében való részvételben és a technikai segítségnyújtásban - tette hozzá a közlemény szerint a GVH elnöke.

Rigó Csaba Balázs hangsúlyozta: minden szakmai segítséget megadnak az uniós csatlakozás különböző szakaszaiban járó országok versenyhatóságainak, hogy a lehető leggyorsabban összehangolják versenyszabályaikat az uniós jogrenddel. Ezenfelül átadják jogalkalmazási tapasztalataikat, eljárási gyakorlataikat is.

Az eszmecserén a felek áttekintették, hogy a GVH miként kapcsolódhat be az egyes országok uniós csatlakozását támogató nemzetközi programokba, illetve abban is megállapodtak, hogy a jövőben rendszeresen találkoznak, és időről időre áttekintik az együttműködésük eredményeit - olvasható a közleményben.

Borítókép: MTI/Illyés Tibor

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.