Csongrád-Csanád vármegyében 2023 februárjában az ipari termelés volumene 0,3%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz mérten, miközben a Dél-Alföld régió összességében 1,9%-kal csökkent.
A régióban egyedül Csongrád-Csanád vármegye tudott erősödni, elérve 107,5 milliárd forintos termelési értéket. Bács-Kiskun vármegye 0,5%-kal csökkent, azonban így is több mint háromszoros az ipari termelése a 336,7 milliárdos értékkel.
A sereghajtó Békés vármegye, amely 10,6%-os csökkenéssel már csak 71,7 milliárd ipari termelést tud felmutatni.
Országosan az ipari termelés volumene 4,6%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A feldolgozóipari alágak többségében csökkenést mért a KSH, ugyanakkor a legnagyobb súlyú járműgyártásban nőtt a termelés volumene. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás a 2023. januárinál 0,3%-kal nagyobb volt.
Azipariexportvolumene 2,0%-kal kisebb volt az egy évvel korábbinál. Afeldolgozóipari exportértékesítés 33%-át képviselő járműgyártás kivitele 7,4, a 14%-os súlyú villamos berendezés gyártásáé 42%-kal bővült.
Aziparbelföldi értékesítése12,2, a feldolgozóiparé 11,0%-kal visszaesett az előző év azonos hónapjához képest.
Aziparon belül döntő (98%-os) súlyt képviselőfeldolgozóipar termelése4,0, azenergiaiparé(villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 18,3, a csekély súlyúbányászaté26%-kal csökkent.
Alegnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 27%-át képviselőjárműgyártás7,5%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. Aközúti gépjármű gyártása 4,1, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 11,6%-kal nőtt.
A11%-os feldolgozóipari súlyúvillamos berendezés gyártásaemelkedett az alágak közül a legnagyobb mértékben, 28%-kal. Akét legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártása 47, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártása 22%-kal bővült.
Afeldolgozóipari termelés 10%-át adószámítógép, elektronikai, optikai termék gyártása8,9%-kal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. Akét legnagyobb alágazat közül az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 13,6, az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 12,5%-kal visszaesett.
Afeldolgozóiparból több mint 11%-kal részesülőélelmiszer, ital és dohánytermék gyártása13,6%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól, az egyaránt csökkenő hazai és külpiaci eladások miatt. Mindössze két alágazatban nőtt a kibocsátás: az édesség- és a készételgyártást is magában foglaló egyéb élelmiszer gyártásában 3,6, a dohánytermék gyártásában 7,7%-kal. Alegnagyobb (22%-os) súlyt képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 14,2%-kal visszaesett az előző év azonos hónapjához mérten. Atöbbi 8 alágazatban 3,7 és 43% közötti mértékben csökkent a termelés, a legkevésbé a pékáru, tésztafélék gyártásában, a leginkább a csekély súlyú halfeldolgozás, -tartósításban.
Akét közepes súlyú alág közül agumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása16,5, afémalapanyag és fémfeldolgozási terméké 14,2%-kal visszaesett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Utóbbin belül a vas-, acél-, vasötvözet-alapanyag gyártása a 2022. februárinak kevesebb mint felére zsugorodott.
2022 áprilisa óta tart a csökkenés avegyi anyag, termék gyártásában: februárban 23%-kal kisebb volt a termelés, mint egy évvel azelőtt, nagyrészt a műanyagalapanyag-, illetve a műtrágya-, nitrogénvegyület-gyártás jelentős visszaesése miatt.
Alegnagyobb mértékben, 31%-kal akokszgyártás, kőolaj-feldolgozáskibocsátása maradt el az egy évvel korábbitól, mindkét értékesítési irányban csökkentek az eladások.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.